Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 23. 4. 2021

Rozhodnutí o omezení místních sil na ambasádě je pro ČR komplikací
Ambasada CR v Moskve

Rozhodnutí o omezení ruských pracovníků na českém velvyslanectví v Moskvě znamená pro Českou republiku významnou technicko-administrativní komplikaci. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí podle úřadu musí ČR zahrnout do jednání o paritě v otázce počtu pracovníků na obou ambasádách.

Agentura TASS dnes s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí uvedla, že ke konci května se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků. Na každém zastupitelském úřadě podle ní zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. (Zdroj: ČTK)

Za první čtyři týdny sčítání poslalo formulář elektronicky 6,8 mil lidí
Sčítání lidu 2021, Sčítací komisaři

Ve sčítání lidu se za první čtyři týdny elektronicky sečetlo zhruba 6,8 milionu lidí. ČTK to dnes sdělila mluvčí sčítání Jolana Voldánová. V průměru teď v Česku připadá na stovku bytů 63 odeslaných sčítacích formulářů. Sčítání končí 11. května, tedy za 18 dní. Do té doby musí lidé statistikům posílat své údaje buď elektronicky, nebo na papírových formulářích poštou.

Sčítání se koná jednou za deset let a je povinné pro všechny obyvatele. ČR jich má zhruba 10,7 milionu. Začátek cenzu provázely potíže s informačním systémem. Po spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit, přesto se lidem podařilo odeslat 237.000 formulářů. Od té doby funguje on-line verze bez problémů. Vyplnění elektronického formuláře podle statistiků trvá v průměru 20 minut. Jednočlenná domácnost se sečte asi za sedm až deset minut, početnější asi za půl hodiny. Sčítací komisaři nyní postupně roznášejí papírové tiskopisy. Další kolo doručování začne po 30. dubnu. (Zdroj: ČTK)

Do tendru na antigenní testy pro školy se přihlásily čtyři firmy, Masanta ne
První zásilka antigenních testů pro samotestování žáků ve školách dorazila do Česka

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školáky podaly konkrétní nabídku čtyři firmy. Dnes to na dotaz ČTK uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěze chce vybrat co nejdříve. Vítěz jedné z předchozích zakázek, firma Masanta s testy Singclean, se nyní do tendru nepřihlásila, oznámila v tiskové zprávě.

Do škol směřovalo v posledních dnech 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Hasiči je začali rozvážet ve středu ze skladů SSHR v Poleradech, Olomouci a Štítině do krajských distribučních center po celé ČR. Dosud používají testy Singclean pro samotestování hlavně školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické. “Přestože by testy Singclean splnily všechny podmínky veřejné zakázky na dodání dalších antigenních testů pro školy, rozhodl se jejich výhradní distributor pro ČR, společnost Masanta, další nabídku nepředložit,” uvedla dnes společnost. (Zdroj: ČTK)

Očkování proti covidu může dál zrychlit, dodávky umožní až 100.000 denně
očkování, vakcíny

Očkování proti covidu-19 může dál zrychlovat, zvýšené dodávky umožní do několika týdnů podávat 100.000 dávek denně. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Od rána do zhruba 13:00 se registrovalo k vakcinaci přes 70.000 lidí ve věku 60 až 64 let, kterým bylo přihlášení dnes umožněno. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo téměř 1,8 milionu lidí, dvě dávky 920.000. Málo časté jsou podle ministra nákazy lidí, kteří už byli očkovaní, po druhé dávce jde zhruba o 0,16 procenta, tedy zhruba o 1600 lidí.

“Očkování nechrání na 100 procent. Většina nákaz byla zachycena hned po první vakcinaci. Imunita se tvoří zhruba za 14 dní, po druhé dávce prakticky není riziko nákazy,” uvedl ministr. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se nakazilo navzdory očkování asi 20.000 lidí, naprostá většina z nich před druhou dávkou. (Zdroj: ČTK)

Soud vzal do vazby tři obviněné z teroristického útoku
prorussti separatiste v Donecku. Cesi ve sluzbach prorusskych separatistu

Obvodní soud pro Prahu 5 uvalil vazbu na tři z pěti obviněných v případu, který podle vyšetřovatelů souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. ČTK to po vazebních zasedáních sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obhájci stíhaných se k rozhodnutí vyjádřit nechtěli. Dnešní usnesení nejsou pravomocná, obvinění proti nim mohou podat stížnost, kterou by se zabýval pražský městský soud.

Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Soud dnes poslal do vazby předsedu spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivana Kratochvíla, člena spolku Miloše Ouřeckého a pravoslavného kněze Přemysla Ivana Hadravu. Podle serveru iROZHLAS.cz jeden ze členů spolku v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna uložila Plagovi umožnění úřední maturity
Ministr školství Plaga (ANO)

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to dnes v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky po ústupu epidemie koronaviru měli studenti v krajním případě mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Sněmovna žádá nezákonný postup, reagoval Plaga.

Sněmovna “žádá ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby interním předpisem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, vydaným nejpozději do 28. dubna 2021, umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu”, uvádí se v usnesení. Hlasovalo pro něj 46 z 85 přítomných poslanců. Kromě poslanců ANO a ČSSD to prosadili zástupci SPD a Dominik Feri (TOP 09). (Zdroj: ČTK)

Poslanci SPD a Trikolóry požadují okamžitý návrat dětí do škol
Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna by podle poslanců SPD a Trikolóry měla vyzvat vládu k umožnění bezpodmínečného návratu dětí do škol. Vláda by měla podle návrhu odvolat povinnosti testování žáků na koronavirus a nošení roušek či respirátorů ve školách. Dolní komora dnes debatu o těchto požadavcích neuzavřela.

Tereza Hyťhová (Trikolóra) se dovolávala práva na vzdělání. Do škol by podle poslankyně měly být vpuštěny i děti, jejichž rodiče je odmítají nechat testovat. Radek Rozvoral (SPD) uvedl, že školy jsou mnohem menším rizikem pro šíření koronaviru než jiná pracoviště. Vláda by podle něj měla umožnit testování žáků pouze na bázi dobrovolnosti za použití neinvazivních testů. (Zdroj: ČTK)

Havlíček: Omezení obchodu a služeb není v rozporu s rozsudkem NSS
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti. Poslanci nakonec nedospěli k hlasování o navržených usneseních, protože klub ANO požádal před přestávkou o přestávku na poradu. Ve zbytku jednacího dne už se Sněmovna k tomuto tématu nevrátila.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek oznámil, že zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Vláda dnes dopoledne v reakci na to schválila nové opatření o omezení obchodu, uvedl mluvčí kabinetu. (Zdroj: ČTK)

Hodnocení Zemana se opět zhoršilo, od lidí dostal skoro čtyřku
Prezident Miloš Zeman

Hodnocení prezidenta Miloše Zemana ze strany veřejnosti se proti loňskému podzimu dál zhoršilo. Celkově si vysloužil za své počínání od lidí při hodnocení jako ve škole průměrnou známku 3,8. Na podzim to bylo 3,6. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK, která zaznamenala zhoršení hodnocení hlavy státu již na podzim. Nyní si Zeman pohoršil ve všech hodnocených oblastech a nejvýrazněji ve své dosud velmi “silné disciplíně”, a to zájmu o problémy občanů.

Zemanův zájem o problémy občanů dotázaní ohodnotili průměrnou známkou 3,7, na podzim to bylo 3,4. Nejkritičtější jsou ale lidé k prezidentovi za je aktivitu v době koronakrize a jeho způsob vystupování na veřejnosti, dostal za to v průměru “čtyřku”. Proti podzimu je to mírné zhoršení. (Zdroj: ČTK)

Přídavky na děti se zřejmě zvýší zhruba o čtvrtinu, dostane je víc rodin
peníze,

Přídavky na děti se zřejmě zvýší od července zhruba o čtvrtinu. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které na ně mají nárok. Změny přinese vládní novela o sociální podpoře, kterou dnes schválila Sněmovna. Stát touto úpravou vydá na dávkách zhruba o 3,6 miliardy korun ročně navíc. Předlohu, jež na návrh SPD také zvýší sazby přídavků pro pracující rodiny a podle úpravy KDU-ČSL daňové zvýhodnění na druhé a další děti, nyní dostane k posouzení Senát.

Přídavky mají vzrůst podle novely o 26 procent. Nárok mají nově mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Sněmovna odmítla úpravu Jana Bauera (ODS), podle níž by se okruh rodin nerozšířil vůbec. Nehlasovala ani pro variantu poslankyň ANO Jany Pastuchové a Lenky Dražilové na stanovení hranice na trojnásobek životního minima. (Zdroj: ČTK)

Aktuální volební průzkum agentury STEM: Dubnové volby by vyhrála koalice STAN a Pirátů před ANO
Volebni pruzkum duben 2021

Volby do Sněmovny by v dubnu vyhrála koalice STAN a Pirátů s 27,9 procenta hlasů před hnutím ANO s podporou 24 procent. Třetí by byla koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterou by volilo 16,6 procenta občanů. Vyplynulo to z dubnového volebního modelu agentury STEM. Pokud by se strany ve volbách utkaly samostatně, bylo by podle jejího modelu vítězem ANO s 23,8 procenta hlasy. Následovali by Piráti 18,6 procenta hlasů a SPD s 12,9 procenta. Do dolní parlamentní komory by se dostalo samostatně sedm stran, případně čtyři strany a dvě koalice.

Vládní ANO podle zjištění STEM v současné koronavirové situaci ztrácí, přesto si v modelu se samostatnými stranami udržuje vedení. Proti předchozímu únorovému průzkumu podpora hnutí klesla o šest procentních bodů. Podpora Pirátů se o té doby téměř nezměnila, naopak u SPD stoupla o 3,4 bodu. O 2,4 bodu na 11 procent se zvýšila podpora STAN, které by v případě samostatné kandidatury bylo ve volbách na čtvrtém místě. Do Sněmovny by se dostaly samostatně ještě ODS s 8,7 procenta hlasů, ČSSD s 6,6 procenta a komunisté s 5,1 procenta. Občanští i sociální demokraté si přitom od února polepšili, naopak komunisté pohoršili. (Zdroj: ČTK)

Babiš nepožádal o důvěru Sněmovny, koalice Spolu oznámí další kroky v úterý
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) nevyhověl výzvě koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), aby vláda požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry, oznámí opoziční koalice své další kroky v úterý. ČTK to dnes sdělil předseda občanských demokratů a lídr Spolu Petr Fiala. Koalice Spolu minulý čtvrtek avizovala, že pokud Babiš požadavek do týdne nesplní, začne sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.

“Konkrétní kroky představíme v úterý na tiskové konferenci koalice Spolu, včetně výsledku našeho jednání s dalšími stranami v Poslanecké sněmovně,” sdělil ČTK Fiala. Koalice podle něj postupuje podle svého plánu na řešení politické situace, jak ho představila veřejnosti. (Zdroj: ČTK)

Tři policejní důstojníci obviněni z vynášení informací za peníze
policie,

enerální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou oni, případně jimi ovládané společnosti, prověřováni. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. “Podnikatelé za poskytování této ‘ochrany’ zaplatili minimálně jeden milion Kč,” uvedla Nguyenová.

Nárůst případů covidu byl nejnižší za všední den od 29. září
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od 29. září. Zaznamenáno bylo 2615 nakažených, takže oproti předchozímu týdnu byl nárůst počtu případů o pětinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství očkovaných proti covidu-19 ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu přesáhlo 60.000. I tak bylo ale o několik tisíc nižší než předchozí čtvrtek. Tehdy bylo totiž očkováno přes 72.000 lidí, nejvíce za den od začátku vakcinace.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, byla nemoc potvrzena u více než 1,6 milionu lidí a zemřelo 28.863 lidí s covidem-19. Od začátku letošního března, kdy denní nárůsty počtu nakažených dosáhly skoro 17.000, postupně šíření nemoci zpomaluje. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře