Kontroly

Ve středu 21. dubna 2021 proběhla na území České republiky celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON.

Policisté označená místa a lokality vyhodnotili a na základě předem určených kritérií (např. četnost hlasů, konkrétní dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě, množství dopravních nehod, frekvence provozu a další.) vybrali přibližně 800 míst, kde ve středu dohlíželi a kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů. Z hlediska času začala akce na našich silnicích již po půlnoci a trvala 24 hodin.

Místa pro měření rychlosti mohla stejně jako v přechozích letech navrhovat také veřejnost. A ani letos nechyběly návrhy řekněme zajímavé či úsměvné, pro daný účel ale ne zcela vhodné – policisté zaznamenali například návrh občanů na měření rychlosti na letišti, v lese mezi stromy nebo na řece.

Obecně lze konstatovat, že policisté se při každodenním výkonu služby zaměřují na kontrolu dodržování stanovených rychlostních limitů. Kontroly pak zintenzivňují při speciálních akcích.

Do akce bylo nasazeno 669 policistů, kteří v průběhu dne zkontrolovali téměř 6000 vozidel. I přesto, že byla veřejnost předem informována o stanovištích a celé akci, policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin celkem 2747 dopravních přestupků, z čehož 2322 případů bylo porušení stanovených rychlostních limitů.

Další vybraná zjištění:

  • nevyhovující technický stav vozidel – 51
  • nepoužití bezpečnostních pásů – 48
  • vozidla bez dálničních známek – 15
  • požití návykových látek – 31

V tuto chvíli stále probíhá vyhodnocování celé akce a na základě provedených analýz v různých lokalitách se policisté i v budoucnu na nejvíce problematická místa opět zaměří.

Zdroj: Policie ČR

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře