Stát dá tři miliardy Kč na stavbu větrných elektráren

Stát dá tři miliardy Kč na stavbu větrných elektráren, MPO vypsalo dotační výzvu.

Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun. Žádosti o dotaci bude ministerstvo přijímat až do konce října příštího roku. Informovalo MPO. Česko ve výrobě větrné energie dlouhodobě zaostává, jejím prostřednictvím pokrývá pouze jedno procento celkové tuzemské spotřeby energie.

Ministerstvo uvedlo, že dotační výzvou reaguje na nepříliš využitý potenciál energie z větrných zdrojů v ČR. “Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech,” řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Cílem úřadu je podle něj navýšit navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát.

Dotační výzva podle ministerstva přispívá k naplňování energeticko-klimatických cílů a závazků z pravidel EU. “Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR,” dodal vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha. Zprostředkujícím subjektem je Agentura pro podnikání a inovace.

Podle oborových zástupců i některých analytiků by v budoucnu mohl podíl větrné energie na tuzemském energetickém mixu výrazně vzrůst. “Myslím si, že větrná energie se na energetickém mixu Česka může dlouhodobě podílet až z desetiny. Je to jen otázka dostatečné politické podpory a zajištění financování,” řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Jako hlavní překážku dosavadního pomalého rozvoje v Česku považuje nechuť českých samospráv ke stavbě větrných elektráren a s tím spojený nedostatek pobídek.

Větrné elektrárny v České republice loni vyrobily 693 megawatthodin elektřiny, což bylo meziročně o 9,5 procenta více. I přesto tuzemské větrníky pokrývají pouze jedno procento tuzemské spotřeby. ČR tak výrazně zaostává za evropským průměrem, který loni stoupl na 19 procent. Vyšší výrobu elektřiny z větru mají i okolní státy, vyplývá z dat Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) a České společnosti pro větrnou energii.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře