Výměna starého kotle za tepelné čerpadlo

Výběr nového vytápění vyžaduje velmi vysoké náklady. Ne každý investor si může dovolit zvolit instalaci tepelného čerpadla do svého bytového domu. Naštěstí existují různé granty i preferenční půjčky a úvěry, které vám umožní projít zamýšleným plánem. Příspěvek od státu může být velmi velkorysý.

Proč vyměnit kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo?

Většina konvenčních tepelných čerpadel může ohřívat vodu na teplotu 55 ° C nebo méně a s relativně vysokou teplotou zdroje energie. Zajišťuje ji zem nebo vodní nádrž, které nezamrzají ani v nejchladnějším mrazu v ne příliš velké hloubce. Pokud však má být zdrojem tepla vzduch, musíte vědět, že výměna uhelného kotle za něj nebude snadná, pokud má váš dům topný systém s tradičními topnými tělesy, protože jejich účinnost pak bude příliš nízká.

Řešením tohoto problému při výměně kotle za čerpadlo může být použití elektrického ohřívače integrovaného s tepelným čerpadlem při velmi nízké teplotě, ale pak musíte počítat s mnohem vyššími účty za elektřinu. Zvýšení teploty dodávky systému z 35 ° C (dostatečné pro podlahové vytápění) na 55 ° C (nutné u systémů s radiátory) zvyšuje spotřebu energie tepelného čerpadla o 30-35%. Z tohoto důvodu by měla být zvážena výměna uhelného kotle ve starém domě tepelným čerpadlem, když prochází generální rekonstrukcí, během níž může být provedena instalace nízkoteplotního vytápění a dům bude podroben tepelné modernizaci, díky čemuž se výrazně sníží potřeba energie na vytápění.

Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí skleníkových plynů nahrazováním zdrojů tepla a zlepšováním energetické účinnosti obytných budov jednou rodinou. Nástrojem k dosažení tohoto cíle je spolufinancování projektů prostřednictvím dotací.

Kotlíková dotace na tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou jednou ze základních technologií obnovitelných zdrojů energie, které čerpají 75% své energie z prostředí a zbývajících 25% z elektřiny. To znamená, že z 1kW vložené elektřiny obvykle získáme 4kW tepelné energie. Tepelná čerpadla jsou nejúčinnější topná zařízení, zajišťují pohodlí, ekologii a ekonomickou ziskovost.

K vytápění budov lze použít různé typy tepelných čerpadel:

  • tepelné čerpadlo země (se svislými nebo vodorovnými kolektory nebo energetickým košem);
  • vzduchové tepelné čerpadlo, které se liší v účinnosti vytápění. Vzhledem k vysoké dostupnosti a snadné instalaci se používají nejčastěji.

Jedním ze způsobů, jak financovat výměnu kotle na tuhá paliva za tepelené čerpadlo, je kotlíková dotace. Získat zpět můžete 70 – 80 % nákladů, maximálně 127 500 Kč. Dotaci lze čerpat na nákup ekologického kotle na biomasu, plynového kondenzačního kotle nebo tepelného čerpadla.

Kotlíkovou dotaci může čerpat:

  • majitel nebo spoluvlastník rodinného domu;
  • majitel nebo spoluvlastník samostatného bytu v domě se samostatným pozemkem a hypotékou.

V případě, že spolu s kotlíkovou dotací čerpáte peníze z programu Nová zelená úsporám 2021, získáte další finanční bonusy.

Zdroj: Státní správa

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře