pervitin drogy varna

Zlínský kraj – Krajští kriminalisté specializující se na drogovou trestnou činnost rozkryli síť výrobců a distributorů pervitinu. Postupně zadrželi 10 osob, z nichž 9 obvinili. Čtyři z nich jsou stíháni vazebně. Hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody. Při policejním zákroku byly také zajištěny další dvě osoby v celostátním pátrání pro jinou trestnou činnost. 

Drogovou trestnou činnost organizované skupiny ukončili krajští kriminalisté 25. října, kdy v odpoledních hodinách zadrželi v Prostějově, Přerově a na Kroměřížsku prvních šest osob, z toho jednu ženu.  Další dva muže zadrželi v následujících dnech a posledního uplynulý pátek. K zadržení některých podezřelých kriminalisté přizvali zásahovou jednotku z Jihomoravského kraje.

Při zásahu v nenápadném domku v Prostějově přistihli kriminalisté tři muže, kteří právě pervitin vyráběli, ale výrobu dokončit nestihli. Při čtyřech domovních prohlídkách kriminalisté zajistili kompletní varnu pervitinu, velké množství chemických látek a další věci potřebné k výrobě drogy. Zajistili také několik kilogramů sušené marihuany a plynovou zbraň.

Video z policejní akce. Zadržení výrobců pervitinu

Krajští kriminalisté během několikaměsíčního prověřování zjistili, že hlavními organizátory výroby pervitinu jsou dva muži z Kroměřížska ve věku 37 a 44 let. Další osoby se pak na výrobě psychotropní látky různými způsoby podílely, nakupovaly a dovážely chemikálie, laboratorní skla nebo poskytovaly prostory pro výrobu, která probíhala většinou dvakrát týdně na nejméně třech místech, která střídaly. Někteří pomáhali přímo při výrobě tak, že míchali chemikálie, další ze skupiny pak měli za úkol drogu distribuovat především ve Zlínském, ale i Jihomoravském a Olomouckém kraji. Většina z obviněných jsou uživatelé pervitinu. Při své činnosti se snažili trestnou činnost krýt, byli velmi obezřetní a opatrní, znali standardní metody a postupy policie. Dvojice organizátorů má v současné době zákaz řízení motorových vozidel a z tohoto důvodu využívali k dovozu a převozu materiálů, ale i jejich dovozu na různé schůzky, další členy skupiny. 

Vyšetřovatel devět zadržených ve věku od 21 do 56 let obvinil ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Jedinou obviněnou ženou v této kauze je jedenadvacetiletá dcera hlavního organizátora, která společně se třemi muži skončila po sdělení obvinění ve vazbě.   

Tři z obviněných už byli v minulosti za drogovou trestnou činnost trestáni, další čtyři osoby mají v rejstříku trestů záznamy pro jinou než drogovou trestnou činnost.

Přesné množství vyrobeného pervitinu bude upřesněno znaleckými posudky a následným vyšetřováním, kdy může dojít ke zpřísnění právní kvalifikace.

Celý zásah byl komplikovanější z důvodu současné situace v souvislosti s pandemií koronaviru. Všem osobám museli policisté při zadržení nasadit roušky a další ochranné pomůcky, změřit teploty a ještě před samotným zásahem zjistit, zda nejsou v karanténě. Při jedné z domovních prohlídek museli mít všichni zúčastnění vzhledem ke zdravotnímu stavu zadržené osoby ochranný oděv.

Zdroj: Policie ČR, mjr. Mgr. Lenka Javorková 

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře