Antigenni testy na covid 19 ministerstvo zdravotnictvi
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví připravilo leták určený zejména pro zaměstnavatele k antigennímu testování. Antigenní testy by se měly primárně používat u osob s příznaky covid-19. Testy jsou určeny pro profesionální užití. Provádět je musí vyškolený zdravotnický personál, který má povinnost zápisu údajů a výsledků provedených testů do zdravotnických informačních systémů.

„Oproti PCR testům jsou antigenní testy výrazně rychlejší a levnější. Výsledek je k dispozici asi za čtvrt hodiny, maximálně do 30 minut. Antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, zatímco PCR test hledá genetickou informaci, odběr vzorků je nicméně stejný. Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje například koncentrace viru či doba od začátku nemoci,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Antigenní testy už nyní používá řada podniků, mnohé průmyslové firmy proto, aby mohly fungovat i v době pandemie, mají systém boje s koronavirem velmi dobře nastavený a mohou být inspirací i pro ostatní,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Příklady dobré praxe z průmyslu bychom chtěli postupně zveřejňovat tak, aby bylo zřejmé, že průmysl jede dál, i když situace není příznivá.“

Kompletní seznam testů registrovaných CEIVD v Evropě je k dispozici na: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/devices

WHO přehled pak na: www.finddx.org/covid-19/pipeline.

Vždy je třeba používat antigenní testy (POC Ag) s certifikací CE IVD a s citlivostí > 90% a specificitou > 97%. Informace pro firmy a OSVČ poskytuje celostátní informační linka 1212, která by od 2. poloviny ledna příštího roku měla nabídku služeb ještě rozšířit.

Antigenni testy na covid 19

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře