5G anténa čtvrtý operátor

Z výsledků letošní aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz, 3,4 až 3,6 GHz vyplývá, že v České republice čtvrtý operátor, využívající vlastní frekvence, nebude.

Aukci provedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ), dražilo se pásmo uvolněné po přechodu televizního signálu na DVB-T2, cílem bylo nastavit podmínky aukce tak, aby byl umožněn vstup čtvrtého mobilního operátora. Právě frekvence v pásmu 700 MHz jsou klíčové pro provoz sítí 5G, usnadnili by novému operátoru pokrytí České republiky mobilním signálem.

Ještě před spuštěním aukce se spekulovalo o účasti firem Nordic Telecom, energetické skupině ČEZ, Sazka mobil, Poda nebo CETIN ze skupiny PPF. Skupina ČEZ ani Sazka mobil se však aukce nakonec nezúčastnili. O frekvence projevilo zájem sedm firem, pět z nich v aukci uspělo, neúspěšnými firmami byli Poda a Sev.en Innovations. Souhrnná vyvolávací cena kmitočtů byla stanovena na 5,4 miliardy korun.

„Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400 až 3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliardy korun, což je vyšší částka, než bylo očekáváno,“ uvedla předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Frekvence se tak vydražili skoro za vyvolácí cenu. Ministr průmyslu Karel Havlíček je však s výsledkem aukce spokojen a doufá ve snížení současných cen mobilních služeb.

Úřad po ukončení aukce uvedl, že v pásmu 700 MHz získala společnost O2 Czech Republic blok o velikosti 2×10 MHz, který je spojený se závazkem pro národní roaming a pro služby krizové a bezpečností složky státu. O další bloky v tomto pásmu se podělili společnosti T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

V pásmu 3,4 až 3,6 GHz bloky o velikosti 20 MHz zíkali všichni naši současní mobilní operátoři a společnosti CentroNet a Nordic Telefon 5G. Tyto kmitočty mají závazek pro podporu Průmyslu 4.0.

Že bychom se přece dočkali čtvrtého operátora?

Společnost Nordic Telecom v reakci na výsledky dražby uvedla, že plánuje své služby rozšířit také o mobilní služby. „Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky,“ řekl ředitel pro vnější vztahy firmy David Voska. Toho může firma Nordic Telecom dosáhnout díky závazku O2 poskytovat na nových frekvencích národní roaming.

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře