Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 20.3. 2021

Václav Klaus chce spojení SPD a Trikolóry, Piráty má za levici
Václav Klaus, SPD, Trikolóra, spojení

Bývalý prezident Václav Klaus je nespokojený se současnými poměry v zemi. Vadí mu mimo jiné omezení kvůli epidemii koronaviru. Ve svém prohlášení proto vyzval, aby se pro letošní sněmovní volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil v této souvislosti například SPD a Trikolóru, kterou vede jeho syn. Zároveň varuje před takzvanou radikální levicí, za kterou označuje Piráty.

Na současné politické scéně nevidí síly, které by se programově snažily prosazovat návrat k poměrům, které označuje za normální. Výjimkami jsou podle něj Trikolóra, SPD a několik jedinců. (Zdroj: ČTK)

Hamáček má dvě krajské nominace na předsedu ČSSD, Petříček jednu
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Po dnešních šesti krajských konferencích ČSSD má současný předseda strany Jan Hamáček dvě nominace do čela sociálních demokratů, jeho vyzyvatel, ministr zahraničí Tomáš Petříček jednu. Delegáti v dalších krajích zatím nerozhodli. Vládní ČSSD bude mít volební sjezd 9. až 10. dubna.

Hamáček má nominaci na předsedu strany od delegátů z Vysočiny a Olomouckého kraje. Petříček uspěl v Karlovarském kraji. Jihočeská ČSSD o nominaci Hamáčka dnes hlasovala, ale neschválila ji. Do čela strany nedoporučili dosud nikoho ani sociální demokraté v Ústeckém a Pardubickém kraji.

Krajským šéfem v Karlovarském kraji zůstal Tomáš Svoboda, starosta Kynšperku nad Ohří. Stal se také lídrem krajské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Na Vysočině povede sociální demokraty do voleb poslanec Jiří Běhounek. V jižních Čechách bude v čele kandidátky poslanec Ondřej Veselý, funkci předsedy krajské organizace obhájil na další dva roky Václav Valhoda. Součástí konference byla podle něho i debata o účasti sociální demokracie v současné vládě společně s hnutím ANO, žádné usnesení k tomu ale přijato nebylo. (Zdroj: ČTK)

Policie zasahovala ve třech otevřených restauracích v Praze
policie,

Pražští policisté v noci na dnešek zasahovali ve dvou otevřených restauracích a jednom baru. Našli v nich 67 lidí, kteří jsou podezřelí z přestupku. V baru našli také několik sáčků s kokainem. Na webu o tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. Restaurace a noční podniky musejí být podle nařízení vlády kvůli epidemii koronaviru zavřené.

“Jednalo se o dvě restaurace v Praze 2 a 6, a jeden bar na Staroměstském náměstí,” uvedl mluvčí. “V restauracích bylo dohromady 27 lidí, v baru pak 40 lidí. Aby se do baru policisté dostali, museli přestřihnout jeden zámek, protože jim nikdo neotvíral. K nalezenému kokainu se nikdo nehlásil. V souvislosti s nálezem drog byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,” dodal mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Vláda projedná změny v zákoně o svobodném přístupu k informacím
Vláda

Stížnosti proti odmítnutí žádostí o informace by v některých případech mohl posuzovat ten, kdo stojí v čele úřadu, jehož informace žadatel požaduje. Úpravu zákona o svobodném přístupu k informacím v pondělí projedná vláda. Změna by se měla týkat například Kanceláře prezidenta republiky nebo Ústavního a Nejvyššího soudu.

Podle aktuální úpravy, která platí od loňského ledna, posuzuje odmítnuté žádosti u subjektů, pro které nelze určit nadřízený orgán, Úřad pro ochranu osobních údajů. O tom, že Hrad ministerstvu vnitra navrhl, aby v případě prezidentské kanceláře mohl o stížnostech rozhodovat opět kancléř, informoval loni server iROZHLAS.cz. Expert na otevřenost státní správy Oldřich Kužílek tehdy serveru řekl, že návrh považuje za velký krok zpátky. (Zdroj: ČTK)

Jsou Blatného dny sečteny? Babiš o něm bude mluvit s prezidentem
Ministr Blatný:

Na odchodu ministra zdravotnictví trvá prezident republiky Miloš Zeman. Už v pondělí v podvečer má k tomu schůzku s premiérem Andrejem Babišem. Zemanův mluvčí naznačuje, že personální otázky budou klíčovým tématem. Z vícero oficiálních i neoficiálních informací už celkem zřetelně plyne, že dny současného ministra zdravotnictví Jana Blatného jsou sečteny. Země se tak musí začít připravovat na čtvrtého šéfa resortu od začátku pandemie.

Ve světovém měřítku by se tak v tomto ohledu vyrovnala podobně zasažené Brazílii, kde v těchto dnech také nastupuje čtvrtý ministr. Třeba u sousedů v Německu a v Rakousku si zatím vystačili s jedním, v Polsku a na Slovensku se dvěma. (Zdroj: Novinky.cz)

Pět obcí volí nová zastupitelstva, lidé dodržují opatření
volby

V pěti českých obcích ( v Petrovicích I na Kutnohorsku, Hořešovičkách v okrese Kladno, Třeboci v okrese Rakovník, Vojníkově na Písecku a Vlčkově na Svitavsku) si v sobotu lidé volí nová místní zastupitelstva. Účast v jednotlivých místech se liší, nikde ale zatím není nadpoloviční. Voliči i komise musí dodržovat protiepidemická opatření.

Dosud se volby obešly bez problémů či konfliktů. Místnosti budou otevřené do 22:00. Výsledky budou zveřejněné v neděli na volebním webu. (Zdroj: Novinky.cz)

Slavia podala trestní oznámení na autory rasistického vzkazu
slavia hooligans Kamara

Fotbalová Slavia podala trestní oznámení na autory fotografie, na které údajní radikální fanoušci rasisticky urážejí hráče tmavé pleti Glena Kamaru ze skotského týmu Rangers FC. Strašně se stydím, je to nechutné, reagoval předseda představenstva Jaroslav Tvrdík. Sociální síť Instagram fotografii už smazala. Pražská policie Novinkám potvrdila, že věc vyhodnocuje.

„Kamara je jenom n….” stojí na transparentu údajných slávistických fanoušků. K urážce použili vulgární termín pro lidi tmavé pleti, a to v té nejvíce rasistické podobě. Příspěvek zveřejnili na Instagramu a označili v něm i samotného Kamaru. Sociální síť ale fotku po pár hodinách smazala. (Zdroj: Novinky.cz)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře