Lékaři bez hranic, nebo spíš už obchodníci se životy bez zábran?

Italská justice konečně shromáždila důkazy o spolupráci neziskovky Lékaři bez hranic s pašeráky lidí ve Středozemním moři. Případ se snad konečně dostane k soudu.

Italská justice obvinila celkem 3 neziskové organizace ze spolupráce s pašeráky lidí a jednou z nich jsou Lékaři bez hranic. Neziskovka s gigantickým rozpočtem 1,63 miliardy USD. A právě tato organizace dostává spoustu peněz od dárců i z České republiky, kdy se lidé domnívají, že těmi penězi pomohou umírajícím dětem v nejchudších zemích, obětem přírodních katastrof, zemím postiženým válkou a nebo jdou na výstavbu nemocnic. Koneckonců dopisy s podobnými výjevy a s žádostmi o dar dostal do schránky už asi každý z nás. Bohužel situace se mění a už dávno není pravda, že toto je jediná činnost, kterou se Lékaři bez hranic zabývají. I když se jí zaštiťují. Ale už v roce 2017 mnoho lidí i politiků poukazovalo na to, že tyto neziskové organizace pomáhají pašerákům lidí. Ti byli samozřejmě okamžitě označeni za šiřitele dezinformací a hoaxů. Jak se ovšem postupem času ukazuje, tak to zdaleka žádný hoax nebyl.

Co tedy konkrétně má italská justice proti Lékařům bez hranic a dalším dvěma neziskovým společnostem Save the Children a Jugend Rettet? Málo toho tedy není, jen policejní zpráva má 651 stran, ve kterých obviňuje celkem 21 konkrétních lidí z těchto tří organizací. Vypadá to jako kapka v moři ze 37 000 zaměstnanců organizace, ale nezapomínejme, že se nejedná o žádné osamocené vlky na lesní hranici. Jedná se o lidi s plným zázemím včetně lodí pro stovky pasažérů a desítky členů posádek. Informace o tom jako první přinesl světoznámý francouzský deník Le Figaro, podrobněji se o operacích rozepsal pro změnu švýcarský deník Le Temps.

Cituji z článku deníku:

V brzkých ranních hodinách skupinka libyjských pašeráků přijela k lodi Vos Hestia a upozornila kapitána lodi, že se brzy objeví plavidlo plné uprchlíků, kteří potřebují zachránit. Vzápětí se skutečně na horizontu objevila loď s 500 lidmi na palubě, v klidu je držel jeden z pašeráků ranami opaskem. Pak pašeráci organizovali přesun uprchlíků na Vos Hestia, která je i s jedním pašerákem dopravila k italským břehům. Po třech dnech dopluli do přístavu Reggio de Calabre a libyjský pašerák záhy beze stopy zmizel, popisuje operaci z června 2017 list Le Temps.“

A jak si mohou být policisté jisti, že se tak dělo? Je to prosté. Ze zabavených mobilních telefonů, laptopů a také díky člověku nasazenému přímo v centru jedné z obviněných organizací. Plus mají také GPS souřadnice všech lodí, které se v danou dobu pohybovaly poblíž plavidel pašeráků. Jak se k tomu staví samotné organizace? Samozřejmě vinu popírají, obvinění zlehčují a omílají stále dokola, že zachraňovat lidské životy není zločin. Jak přímo řekl jeden z jejich právníků.

Ale opravdu je toto záchrana životů? Není to jen obří obchod s lidmi pod rouškou záchrany životů? Je záchranou života převzetí těchto lidí z lodi pašeráků? Lidí o které se dál nestarají a hodí je „na krk“ národním státům a starejte se? Bez ohledu na nemoci, které mohou mít, bez ohledu na celkový stav, ve kterém se migranti ze zcela jiného kulturního prostředí nacházejí? Po mě potopa. A opravdu byl život takových lidí ohrožen, tedy kromě možné smrti z rukou pašeráků samotných? Nebo jim jen někdo namluvil, že když dostatečně zaplatí, odvezou je lodi neziskovek někam, kde se budou mít lépe? Kde takzvaně „létají pečení holubi do huby“ a kde se o ně postarají? A co ti pašeráci, kteří byli přivezeni do Itálie, a kteří beze stopy zmizeli? To je také záchrana životů? Nebo snad lze za záchranu považovat to, že napomáhají k velkým ziskům převaděčům? A že jde o velké peníze, to potvrzují i mezinárodní organizace, které odhadují, že pašování migrantů přináší ročně až 7 miliard dolarů. (To je více než 4x roční rozpočet Lékařů bez hranic.) Další kdo z pašování migrantů profituje je i italská mafie, která migranty pak využívá jako své vymahače, a nebo jako dealery drog, či pasáky prostitutek. Takže opravdu takové organizace zachraňují životy???

Konečně se tedy alespoň v Itálii rozhodli problém pojmenovat a řešit tak, jak si zaslouží. U soudu. A tak by to mělo být ve všech dotčených zemích. Protože pokud nezastavíme tento obří obchod, nezastaví se nikdy ani migrační vlna.

Autor: Jana Marková, Soukromá podnikatelka, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého 

Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře