sport, zdraví, pohyb,

Fitness centrum zdaleka není jen běžecký pás, rotoped a činky. Najdete zde i další pomůcky, které vám pomohou budovat kondici a vytvarovat si postavu lépe než pořád stejným drilem na strojích. Ve fitku najdete i tyto pomůcky, které až příliš často zůstávají ležet ladem.

Gymball neboli míč

Velký gymnastický míč o rozměru 55–75 cm zdaleka není jen náhrada židle do kanceláře, ani neslouží jen k tomu, abyste se na něm protáhli a uvolnili. Dá se na něm totiž skvěle posilovat, hlavně břišní svaly, a je také perfektní pomůckou na posílení takzvaného core, který je základním stavebním kamenem našeho těla. Ženy neustále posilují hlavně břišní svaly, muži zase ruce, a pak se diví, že jejich tělo se vlastně vůbec nemění a není vypracované rovnoměrně. Jenže to je právě způsobené tím, že opomínají jeho střed. K posílení středu těla se proto doporučuje vyzkoušet si na míči dřepy.

Bosu

Pokud je na vás gymball příliš velké sousto, začněte klidně na bosu. To je ten napůl přeříznutý míč s pevnou platformou, který dnes najdete v rohu každého fitka. Stejně jako gymball i bosu je pomůcka především pro zpevnění středu těla. Stejně jako u gymballu, také u cvičení na bosu můžete začít tím, že si na něj stoupnete a pokusíte se udržet tělo v rovnováze. Případně zkusíte pár dřepů. Jakmile budete mít pocit, že už vám stabilita nedělá takové problémy, otočte bosu “břichem“ dolů a začněte se pokoušet o totéž. Případně, pokud je to pro vás na obě strany snadné, zkuste výzvu v podobě dřepů na jedné noze.

TRX

Závěsný systém TRX je u fitness nadšenců snad nejžádanější nářadí posledních let, které se dá využít ve fitku, doma i na cestách. Skvělé je, že jako zátěž využívá hmotnost vlastního těla a provedení cviku si tak můžete upravit sami podle své zdatnosti. Přesto kolem něj mnoho návštěvníků fitka chodí obloukem, neboť často nevědí, co si s ním počít. Vynikající cvik na TRX je například tzv. horolezec, při kterém posilujete celé tělo. Provedení je snadné: v pozici “prkna“ se zavěsíte do systému a střídavě přitahujte kolena pod hrudník. Neprohýbejte se však v bedrech!

Expandéry

Gumové expandéry jsou často opomíjená alternativa k činkám i některým strojům. U expandérů je výhoda, že nedochází k izolovanému zatížení jedné posilované partie, ale při cvičení se zároveň nepřímo zatěžují i další svaly. Takže například při posilování břišních svalů nezatěžujete jen břicho, ale také biceps, prsní sval a další. Ve fitku najdete expandéry většinou v mnoha provedeních a barvách. Liší se podle tvaru, síly odporu, pružnosti a také stylu uchopení (buď jsou bez úchopu na obmotání, nebo s úchopem). Pokud s nimi začínáte, můžete vyzkoušet například následující jednoduchý cvik: Vezměte si expandér do rukou, stoupněte si rovně a narovnejte záda. Pravou ruku si dejte před prsa a levou rozpažte. Pak se snažte levou rukou dosáhnout, co nejdál to půjde. Opakujte na druhou stranu. Obě strany zkuste prostřídat aspoň desetkrát ve třech sériích.

Medicinbal – těžký míč

Medicinbal je nejtěžší míč, který ve fitku najdete. Je to jedna z nejstarších cvičebních pomůcek, kterou si možná pamatujete z hodin tělocviku na základní škole, a která teď zažívá velký návrat na výsluní. Jak napovídá název, dá se výborně využít v oblasti rehabilitace. Ale nejen to. Hodí se také pro posilování. Ve fitku tyhle těžké míče najdete v různých váhových rozpětích a pro různé účely. Některé mají dokonce úchyty, aby se vám s nimi lépe manipulovalo. Zkuste vzít do ruky nejprve nějaký míč bez úchytu. Měl by být dostatečně těžký, ale zároveň byste ho měli zvládnout zvednout nad hlavu. Postavte se do základní širší pozice dřepu. Míč zvedněte nad hlavu a s výdechem jděte rychle do dřepu, přičemž míč hoďte do podlahy pod sebou tak, aby se vám vrátil zpět do rukou. Cvičení opakujte do té doby, než budete cítit horní polovinu těla.

Ve fitku je kromě těchto pěti pomůcek k dispozici ještě spousta dalších. Dejte si závazek, že každé dva týdny nebo během měsíce vyzkoušíte aspoň jednu novou pomůcku, a s ní i jeden nový cvik, který jste zatím nikdy nedělali. Nebojte se poptat se personálu nebo trenéra, jak s nářadím zacházet a jaký cvik by doporučoval. Uvidíte, že váš trénink dostane úplně jinou šťávu, a také svaly dostanou zabrat úplně jiným způsobem, než když do zemdlení opakujete stále stejné pohyby na strojích.

Zdroj: fisaf.cz

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře