Poslanci by měli schvalovat například růst příspěvků na péči, Důvěra ve vládu a Sněmovnu zůstává nízká, Sněmovnu letos zdržovaly obstrukce, Sněmovna , Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok

Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude příští týden schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun, meziročně o 43 miliard korun nižším. Řádná schůze bude pokračovat od úterního odpoledne. Ve čtvrtek se poslanci sejdou hned na dvou mimořádných schůzích. Opoziční hnutí ANO opět vyvolalo jednání o cenách energií v příštím roce. Koalice pak nechala svolat schůzi, na níž chce projednat poslanecký návrh na zrušení sporné nové úpravy přesčasů lékařů a na zavedení možnosti čtyřiadvacetihodinových služeb v nemocnicích.

Závěrečné projednání návrhu státního rozpočtu je na programu ve středu. Sněmovna jej vzhledem ke koaliční většině pravděpodobně schválí. Zákonodárce čeká po debatě stovka hlasování o poslaneckých požadavcích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu přes 200 miliard korun. O většinu z nich usilují opoziční zástupci, zřejmě neuspějí. Po sněmovním schválení dostane návrh státního rozpočtu k podpisu prezident Petr Pavel. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

Po státním rozpočtu budou poslanci hlasovat o rozpočtech některých státních fondů. Jde o rozpočty fondů podpory investic, dopravní infrastruktury a životního prostředí.

K cenám energií se poslanci sešli z podnětu ANO ve čtvrtek minulého týdne. Koaliční většina návrh programu zamítla, schůze se neuskutečnila. Spory řečníků s právem přednostního vystoupení navzdory tomu trvaly zhruba sedm hodin. Opoziční poslanci vyčítali kabinetu to, že s vyššími cenami energií podle nich nic nedělá. Představitelé vládního tábora naopak vinili ANO z toho, že může za nynější situaci, protože za osm let u vlády nepodniklo žádné kroky k modernizaci energetiky. Tentokrát koalice nechá návrh programu schůze k cenám energií podle informací ČTK schválit. Do debaty by se tak mohli zapojit všichni poslanci a Sněmovna by navíc mohla hlasovat o případných návrzích usnesení.

Novelu zákoníku práce k přesčasům ve zdravotnictví podali jako poslanci ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení. Předložili ji v reakci na hrozbu části nemocničních lékařů, že přestanou sloužit přesčasy. Kromě změny nynější podoby zákoníku ale žádají také zvýšení základních mezd a platů.

Na řádné schůzi mají poslanci schvalovat také například uzákonění komunitní energetiky. Novela má také umožnit využívání vlastní vyrobené elektřiny na jiném místě, například mezi chalupou a bytem. Ve třetím, závěrečném čtení jsou na programu rovněž například změny v takzvaném povinném ručení. Spočívají v rozšíření okruhu vozidel, které budou tomuto pojištění podléhat. Hlasování čeká novelu o prodloužení dočasné ochrany běženců z Ukrajiny a zavedení digitální podoby osobních průkazů.

Na programu řádné schůze je také několik předloh v úvodním kole. Patří k ním novela vodního zákona, jejímž cílem je snížení rizika havárií na vodách a v případě, že se stanou, upřesnit pravomoci při likvidaci následků.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře