Babiš sháněl o rodině Lipavského kompromitující informace
Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti se stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš.

ANO se podle Babiše protestů neúčastní. “Pokud je někde nějaká naše poslankyně, je to bez našeho vědomí,” řekl. V úterý chce hnutí situaci komentovat v Poslanecké sněmovně. K možné spolupráci ANO s odbory při naplňování jejich požadavků se Babiš nevyjádřil.

Kritiku sklidil premiér od Babiše také za přístup k odborářům. “Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit,” konstatoval Babiš. Uvedl, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.

“Zatímco po celé zemi je největší stávka od listopadu 1989, premiér Fiala se jezdí dívat na krávy k bratrovi pana Jurečky,” dodal Babiš později na síti X. Fiala dnes navštívil spolu s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) zemědělské družstvo Pooslaví Nová Ves na Brněnsku. Jeho ředitelem je Lukáš Jurečka, bratr lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Premiér si prohlédl kravín a bioplynovou stanici, oba politici pak strávili hodinu jednáním s ředitelem družstva

Podle Fialy nemůže vláda pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Kritizuje odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl dnes ráno na adresu odborů. Vláda podle něj možná dělá chyby, jako každá vláda na světě, ale plní sliby, se kterými získala důvěru voličů. Zdůraznil hlavně snahu zlepšit veřejné finance a zpomalit zadlužování.

Babiš dnes řekl, že české veřejné finance jsou v dobrém stavu. Podle něj to dokládá i potvrzení úvěrového ratingu České republiky od mezinárodních agentur. Aktuální zadlužení Česka, které letos podle prognózy ministerstva financí dosáhne 44,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), je pod maximální evropskou hranicí 60 procent, uvedl Babiš. Podle Národní rozpočtové rady ale státní dluh v budoucnu poroste, vládní konsolidační balíček pouze oddálí náraz do dluhové brzdy zhruba o pět let do počátku 30. let. Dluhová brzda je stanovena na 55 procent HDP, při jejím dosažení musí vláda, kraje, obce a další veřejné instituce schválit vyrovnané rozpočty.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře