Pardubice: Opozice chce, aby hnutí ANO nemělo v gesci investice
V Pardubicích se v prosinci bude konat mimořádné zastupitelstvo, vyžádala si ho opozice kvůli kauze veřejných zakázek na magistrátu a v městských firmách. Opoziční zastupitelé například navrhnou, aby hnutí ANO, jejíž bývalí členové jsou obvinění, nemělo v gesci investice. ČTK to řekl zastupitel Petr Klimpl (ODS). Navržený termín je 11. prosince, schválit ho musí primátor.

“Žádost podepsalo 16 zastupitelů. Když třetina zastupitelů požádá o svolání mimořádného zastupitelstva, musí pan primátor podle zákona o obcích vyhovět do tří týdnů. Podepsali to všichni opoziční zastupitelé, kterých se nedotkla korupční aféra,” řekl Klimpl.

V kauze protikorupční policie obvinila 19 lidí, tři jsou ve vazbě a je mezi nimi bývalý primátor Martin Charvát (dříve ANO). Vyšetřování se týká magistrátu, městských a stavebních firem. Někteří opoziční zastupitelé kauzu nazvali Pardubická chobotnice. Policie vyčíslila škodu na desítky milionů korun.

“Připravujeme program, bude na něm žádost o změnu na pozici předsedy finančního výboru a budeme žádat přerozdělení gesce náměstků. Myslíme si, že po tom, co se stalo, tak gesci za odbor majetku a investic by nemělo mít hnutí ANO,” řekl Klimpl. Investice má na starosti náměstek Jan Hrabal a finanční výbor vede starosta městského obvodu IV Jan Procházka (oba za ANO).

Opozice už nebude navrhovat odvolání radních. V pondělí neuspěla, protože koalice má dvacítku členů a pokud je jednotná, nejde ji přehlasovat. “Pokud v sobě nenašli politicko-manažerskou odpovědnost, my sami to nemáme šanci s počtem hlasů prosadit. Čekal jsem větší sebereflexi,” dodal Klimpl.

Díky opozici se patrně víc zpřísní zadávání veřejných zakázek, radní ho z části v pondělí změnili. Vznikne pracovní skupina, která do ledna připraví podklady. Schvalovat je budou radní. “Co nám radní předložili, bylo za týden rychle spíchnuté. V celé státní správě je to tak, že někdo něco připraví, někdo jiný to verifikuje a někdo další schválí,” řekl Klimpl. Metoda opakované kontroly by měla fungovat i v Pardubicích.

Radní mimo jiné schválili, že vedoucí odborů budou čtvrtletně předkládat přehled zakázek malého rozsahu včetně finančního plnění, včetně firem. Procentuálně vyjádří, které firmy vyhrávaly a kolikrát. “Že nám někdo bude překládat dodatečně zakázky? S tím nemá zastupitelstvo nic společného. To je rozmělnění odpovědnosti. Pak nám budou říkat, co opozice kritizuje, vždyť to věděla,” řekl Klimpl.

Druhá pracovní skupina bude do ledna pracovat na podkladech pro dozorčí orgány, budou mít větší odpovědnost. “Za město jim budou dávány úkoly, co od nich očekáváme,” dodal Klimpl.

Pokud se mimořádné zastupitelstvo nebude konat 11. prosince, další variantou je termín 18. prosince. To se koná běžné zastupitelstvo, které trvá několik hodin, proto to Klimpl nepovažuje za vhodné.

Zdroj: ČTK, foto: commons.wikimedia.org / Stanislav Dusík

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře