KDU-ČSL, Spolu, vláda,

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ustavil tým, který má připravit důchodovou reformu.

Jsou v něm experti, koaliční politici a zástupci ministerstev. Poprvé se sejde za týden, informovalo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v tiskové zprávě. Kabinet se v programovém prohlášení zavázal k tomu, že důchodovou reformu předloží do konce roku 2023 s cílem nastavit “stabilní systém férových důchodů”.

Poradní tým je složený z expertů, zástupců koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů a představitelů ministerstev práce a financí. Zhodnotit by měl i předchozí návrhy, především ty, které připravily důchodové komise pod vedením Martina Potůčka a Danuše Nerudové. Na základě toho by měl doporučit parametry změn důchodového systému. Potůčkovu komisi ustavila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014, komisi vedenou Nerudovou zřídila předchozí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v lednu 2019.

S tím, že český důchodový systém potřebuje zásadní reformu, souhlasily v posledních dekádách prakticky všechny parlamentní strany. Nad konkrétní podobou takové změny se už ale obecnou shodu najít nepodařilo. Jediným zásadním opatřením je postupné zvyšování důchodového věku. Další změnou bylo zavedení tzv. druhého důchodového pilíře, který prosadila vláda Petra Nečase (ODS) přes odpor levicové opozice od ledna 2013. Druhý pilíř zrušila koalice vedená ČSSD od ledna 2016.

Zamýšlená reforma penzí vychází z návrhů důchodové komise z minulého volebního období. Kabinet v programovém prohlášení slibuje mimo jiné zvýšení základní části penze všem, vyšší důchod za výchovu dětí, nový státní či veřejný fond ke spoření na stáří či dřívější penzi pro náročné profese.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře