Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 19. 5. 2021

Babiš se nepůjde seznámit se spisem v kauze Čapí hnízdo, pošle obhájce
Kauza Čapí hnízdo, Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden nepůjde seznámit se spisem v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, seznámení nechá na svém obhájci. České televizi (ČT) to dnes řekli obhájci Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi. Oba obhájci by se podle ČT měli přijít seznámit se spisem v pondělí.

Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby. Obvinění možnost nahlédnutí do spisu využít nemusí.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Babiše
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše (za ANO), informoval o tom na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Nejde o pravidelné setkání těchto dvou nejvyšších ústavních činitelů u večeře v Lánech. Tam spolu naposled hovořili 26. dubna, mimo jiné o diplomatické roztržce s Ruskem. Téma dnešního jednání Ovčáček ani mluvčí vlády Vladimír Vořechovský nepřiblížili. Ovčáček ČTK sdělil, že politici jednají o aktuální politické situaci.

Vedle politické situace, kterou ovlivňuje přibližující se termín sněmovních voleb, a kauzy kolem vyšetřování výbuchu muničních skladu ve Vrběticích na Zlínsku by Babiš se Zemanem mohli probírat dění na ministerstvu zdravotnictví a další strategii opatření proti šíření epidemie koronaviru. Zeman o víkendu uvedl, že by nic neměl proti případnému odvolání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Řekl současně, že na to sám nebude naléhat, je to kompetence premiéra. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Srbsko je připravené ČR darovat 100.000 dávek vakcíny Pfizer
očkování, kampaň, Babiš, vakcíny

Srbsko je připravené Česku darovat 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem to na twitteru uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Vučiče dnes v poledne přivítal v Kramářově vile. Jednat měli také o o ekonomické spolupráci či otázkách spojených s regionem západního Balkánu.

Server Seznam Zprávy na konci dubna uvedl, že žádné z vakcín, které Česku slíbily na počátku dubna Slovinsko, Rakousko a Maďarsko, zatím nedorazily. Na přeposlání zhruba 80.000 dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem na rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. Podle vyjádření úřadu vlády pro server se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června. Slovenský premiér Eduard Heger také při dubnové návštěvě ČR přislíbil dar 10.000 dávek od společnosti Moderna. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman jmenoval pět desítek nových soudců
Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín pro volby do Poslanecké sněmovny

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval pět desítek nových soudců. Nahradí soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července. Návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), která se slavnostního aktu účastnila, v pondělí schválila vláda.

Mezi jmenovanými je 32 žen a 19 mužů. Nejvíce jich zamíří do obvodu pražského městského soudu a Krajského soudu v Ostravě. Věk kandidátů se pohybuje od 30 do 41 let. Převažují mezi nimi dosavadní asistenti soudců, kterých je 27. Justičních čekatelů navrhla ministryně 21. Soudit nově také budou advokátka, podnikový právník a exekutorský kandidát. (Zdroj: ČTK)

Dva běženci v Souticích požádali majitele domu, ať jim zavolá policii
policie,

Policisté v minulých dnech vyjížděli do Soutic na Benešovsku ke dvěma běžencům z Maroka, kteří se dostali do ČR na podvozku kamionu z Maďarska. Vyčerpaní muži zazvonili na majitele rodinného domu a sami ho požádali, ať přivolá policii. Cizinečtí policisté s migranty ve věku 24 a 29 let zahájili řízení o správním vyhoštění, informovala ČTK mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

“Jednalo se o muže z Maroka, bez dokladů, kteří do České republiky přicestovali na podvozku kamionu jedoucího z Maďarska. Poté, co auto zastavilo, vyčerpaní, unavení a dezorientovaní cizinci zazvonili na majitele prvního rodinného domu a sami požádali o kontaktování policie,” uvedla mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Senátor: Hamáčkova slova o kamuflované cestě do Moskvy nejsou pravdivá
Jan Hamáček ČSSD

 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nemluvil podle senátora Václava Lásky (Senátor 21) pravdu o tom, že jeho plánovaná cesta do Moskvy byla kamufláží v souvislosti s kauzou Vrbětice. Senátor to dnes řekl novinářům po uzavřeném jednání senátního zahraničního výboru ke kauze Vrbětice, kterého se zúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

“Mám za potvrzené, že pan ministr Hamáček do Moskvy chtěl jet a jeho tvrzení o tom, že to byla kamufláž, není pravdivé,” uvedl Láska. Hamáčkova mise byla zrušena krátce předtím, než on a premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci informovali o důvodném podezření českých bezpečnostních složek, že se na výbuchu muničního a zbrojního skladu ve Vrběticích v roce 2014 podíleli agenti ruské tajné služby. To vedlo k vyhošťování diplomatů a později zařazení Česka na ruský seznam zemí, které nejsou vůči Rusku přátelské. (Zdroj: ČTK)

Komunisté odhalili ve Vsetíně před svým sídlem sochu Julia Fučíka
Julius Fucik

Vsetínští komunisté odhalili před sídlem okresního výboru sochu komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka. Odhalena byla u příležitosti květnového osvobození, jde o to, aby veřejnost měla možnost uctít památku tohoto hrdiny, řekl dnes ČTK předseda vsetínského okresního výboru KSČM Roman Ramach. Podle vsetínské radnice je však umístění sochy v daném místě v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči.

“Každý hrdina, ať už je to Fučík nebo Mašín starší, si zaslouží důstojnou připomínku, aby k tomu měli lidé přístup. Musíme si tyto lidi, kteří za nás položili život, připomínat,” prohlásil Ramach. Předsedou okresního výboru je asi tři čtvrtě roku, sochu Fučíka našel uloženou v sídle výboru. Odhalení sochy se uskutečnilo v úterý. Sochu vytvořil Josef Malejovský, v 80. letech minulého století stála ve Vsetíně před základní školou. Mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková dnes ČTK řekla, že socha je nyní umístěna v ochranném pásmu kulturní památky. “K tomuto kroku je potřeba stanovisko orgánu státní památkové péče. O toto stanovisko nikdo nepožádal, tudíž je umístění sochy v dané lokalitě v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči.  Odbor územního plánování, stavebního řádu a dopravy, jako příslušný správní orgán, bude v této věci postupovat dle příslušných právních předpisů,” uvedla Raszková. (Zdroj: ČTK)

Lidé by mohli mít nárok na dva testy na covid měsíčně
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně. Řekla to České televizi. Reálně tak bude testování méně dostupné, protože dosud se lidé mohou nechat bezplatně testovat antigenním testem každé tři dny. Cena PCR testu by se také podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měla snížit na 640 korun.

V současné době je negativní test jednou z variant, jak může občan prokázat bezinfekčnost proti covidu-19. Dalšími možnostmi jsou potvrzení o uplynutí 14 dní od dokončeného očkování nebo 90 dní od nákazy. Podle vyjádření ministra z minulého týdne se zvažuje, že se tato doba zdvojnásobí. Pro některé služby či akce stačí potvrzení o tom, že člověk test podstoupil ve škole či v zaměstnání. Prokázat se některou z těchto možností se lidé musí například u kadeřníka, v posilovně nebo na zahrádce restaurace. Do budoucna se s touto povinností počítá i při ubytování, koncertech, divadelních představeních nebo návštěvě vnitřních prostor restaurací. Pro některé činnosti nejsou školní či pracovní samotesty povolené. Zejména mladší lidé, kteří ještě nemají očkování dokončené, tak budou testy dál potřebovat a podle návrhu hlavní hygieničky na ně budou mít nárok jen dvakrát měsíčně. (Zdroj: ČTK)

CVVM: Čtyři pětiny lidí se kvůli covidu dál obávají o zdraví svých blízkých
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s jeho únorových průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil. O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent.

Strach o své zdraví má kvůli šíření koronaviru stejně jako v únoru polovina lidí. Nejméně lidí, zhruba pětina, se pak obává zhroucení zásobování. Proti únoru se počet takto smýšlejících snížil o sedm bodů a dosáhl nejnižší úrovně od začátku dotazování CVVM loni v květnu. Z dlouhodobějšího hlediska zaznamenalo CVVM nejvýraznější rozdíly u vnímání obav z nedostatečné kapacity nemocnic. Proti loňskému květnu vzrostly o 37 bodů na 67 procent letos v únoru. (Zdroj: ČTK)

Babiš oslovil členy MeSES, aby skupina spolupracovala s radou vlády
Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl poradní Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES) vedené epidemiologem Petrem Smejkalem, aby spolupracovala přímo s Radou vlády pro zdravotní rizika, jíž předsedá. Napsal to dnes dopoledne na twitteru. Smejkal se na Babišovo přání stal členem této rady v únoru. Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo, že ukončilo spolupráci se skupinou, která byla oficiálně jedním z jeho poradních orgánů. Na sociálních sítích to vyvolalo kritiku. Nespokojenost dala najevo nejen opozice, ale i ministr školství Robert Plaga (za ANO) nebo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Asociace krajů uvedla, že chce ve spolupráci s MeSES pokračovat.

“Chci říct, že si velice vážím odbornosti a nasazení členů MeSESu. Pomohli naší zemi. A i když je teď situace výrazně lepší, nesmíme ani následující týdny a měsíce nic podcenit,” napsal Babiš. (Zdroj: ČTK)

Incidenční číslo covidu už není v žádném z krajů nad stovkou
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Za posledních sedm dní připadá v Česku 63 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel, je to o čtyři méně než v úterý. Nad stovkou, která je pro vládu klíčová při rozvolňování, už není žádný z krajů. Dalším mezníkem pro zmírňování opatření je 75 případů, nad ním jsou kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Zlínský. Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. V úterý testy potvrdily 1191 případů nemoci covid-19, což je nejmenší úterní nárůst od začátku září. Před týdnem bylo případů 1690. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Z okresů je na tom nyní nejhůře Opavsko, kde připadá 137 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Následuje Českokrumlovsko a Českolipsko se 130, respektive 119 případy. Na opačném konci žebříčku v tomto přepočtu je Trutnovsko s pěti a Jičínsko s 11 případy. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře