Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 20. 4. 2021

Vicepremiér Jan Hamáček má posílenou ochranku
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Serveru iDNES.cz to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Více informací, například zda to souvisí se sobotním zveřejněním informace o podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, však nesdělil. Připomněl, že jako ministr vnitra má Hamáček ochranku ze zákona. Mám ale potvrzeno, že ji má posílenou, řekl ČTK.

Posílení bezpečnosti ministra vnitra a současně pověřeného ministra zahraničí následovalo podle serveru jen krátce poté, co Česko slovy Hamáčka “rozbilo rezidentury ruských tajných služeb u nás”. (Zdroj: ČTK)

Senát bude řešit ruskou stopu v kauze Vrbětice a zvýšení ošetřovného
Senát , pandemický zákon, ústavní soud

Pravděpodobný ruský podíl na výbuších ve skladu zabraní a munice ve Vrběticích na Zlínsku včetně reakcí vlády bude ve středu řešit Senát. Věnovat se má také zvýšení ošetřovného pro rodiče dětí kvůli uzavření škol v důsledku epidemie koronaviru.

Senátní zahraniční výbor v pondělí podpořil vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka, které bylo reakcí na důvodné podezření ze zapojení dvou ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014. Rusko na tento krok reagovalo vyhoštěním 20 českých diplomatů z Moskvy. Senát by měl proto podle svého výboru doporučit vládě, aby v reakci na paralyzování českého zastoupení v Rusku vyhostilo všechny ruské diplomaty z Prahy kromě velvyslance. Podobně razantní omezení navrhly vládě také sněmovní výbory. (Zdroj: ČTK)

Chytrý telefon nepoužívají přes tři čtvrtiny lidí nad 65 let
Placené appky stahují Češi jen vzácně

Chytrý telefon nepoužívají přes tři čtvrtiny lidí nad 65 let. Celkem s chytrým mobilem nepracuje víc než čtvrtina Čechů a Češek nad 16 let. Podíl uživatelů klesá s přibývajícím věkem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se připravuje mobilní aplikace, s jejíž pomocí by lidé doložili očkování proti covidu či negativní test a mohli se účastnit různých akcí.

Průzkum o využívání technologií provádějí statistici pravidelně. Účastní se ho zhruba 10.000 lidí nad 16 let ze 6000 domácností. Údaje popisují stav ve druhém čtvrtletí jednotlivých let. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman přijal policejního prezidenta Švejdara
Závěr šetření odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR případu „Teplice“

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Jana Švejdara. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šéf policie by měl hlavu státu informovat o podrobnostech kolem kauzy Vrbětice.

Schůzku v pondělí avizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident se podle něj potřebuje ještě více seznámit s okolnostmi kolem výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích v letech 2014. Podle českých bezpečnostních složek jsou důvodná podezření, že za výbuchem je ruská tajná služba GRU. Česko proto vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých tajných služeb byli napojeni na ruské rozvědky. Moskva následně vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví. (Zdroj: ČTK)

Bellingcat: Za Vrběticemi je šest členů ruského komanda
Vrbětická výzva

Za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014, při kterém zemřeli dva čeští občané, bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Patří mezi ně i velitel komanda 29155, jehož členové mimo území Ruska provádějí násilné akce. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s Respektem, který dnes výsledky zveřejnil na webu. Česká vláda v sobotu oznámila, že za výbuchem stáli dva agenti GRU.

Na akci podle zjištění Bellingcatu osobně dohlížel velitel jednotky Andrej V. Averjanov, který v době jejího konání v utajení odjel do střední Evropy a do Moskvy se vrátil jen několik hodin po výbuchu ve Vrběticích. “V současné době se ví jen o dvou akcích, kterých se Averjanov mimo Rusko takto účastnil, což vzhledem k jeho vysokému postavení v GRU naznačuje, že musely být pro ruskou vládu důležité,” píše Respekt. Jednou z akcí jsou právě Vrbětice. Podle analýzy komunikace má Averjanov přímé spojení na vedení GRU a vládnoucí administrativu. (Zdroj: ČTK)

Výbor vyzval k narovnání počtu diplomatů, výbuch má za teroristický útok
Vrbetice BIS GRU Rusko Babis

Sněmovní zahraniční výbor dnes stejně jako branný výbor vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruském velvyslanectví v Praze. Výbuch ve Vrběticích označil za teroristický útok. Na tiskové konferenci to sdělil předseda výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

Jednání se zúčastnili ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a zástupci zpravodajských služeb. Veselý řekl, že poslanci dostali natolik provázané a logické informace, že osobně nepochybuje o tom, že se události staly tak, jak o nich dříve Hamáček i další orgány informovali. (Zdroj: ČTK)

Babiš výbuch ve Vrběticích nazval teroristickým útokem
Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. V pondělí uvedl, že nešlo o státní terorismus. Předseda vlády se zároveň omluvil za pondělní vyjádření, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i statutární místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka. Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského.

“Byl to samozřejmě odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt,” uvedl Babiš ve Sněmovně. S odkazem na výklad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ale řekl, že z právního hlediska nebyl pravděpodobný podíl agentů ruské vojenské zpravodajské služby GRU na výbuchu “akt terorismu vůči ČR”. (Zdroj: ČTK)

Lékaři: Testy ve firmách by nemělo hradit zdravotní pojištění
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

“Je zcela zjevné, že boj s covid-19 odčerpává obrovské množství prostředků k veřejného zdravotního pojištění,” uvedla koalice, jejíž součástí jsou stomatologové, ambulantní specialisté, gynekologové a praktičtí lékaři pro dospělé a děti a dorost. (Zdroj: ČTK)

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Babiš je kritizuje
Ivan Bartos Pirati

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu. Neumím si představit, jak tito lidé chtějí řídit naši zemi, řekl premiér Andrej Babiš k iniciativě Pirátů.

“Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty,” uvedl Bartoš. Pokud by Sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, koalice Pirátů a STAN by kabinet nepodpořila, rozpuštění komory a nové volby ale pokládá za vhodnější. (Zdroj: ČTK)

Vrchní soud potvrdil Hemžským za odběr nelegálního lihu 10 let vězení
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Za odběr nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si Pavel a Petr Hemžský, majitelé likérky HP premium z Hluboček na Olomoucku, definitivně odpykají ve vězení deset let. Pravomocně o tom dnes rozhodl olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek olomouckého krajského soudu, který dnes marně otec se synem napadali v otázce viny i trestu. Podle rozsudku si nechali dovézt v kamionech zhruba 340.000 litrů nezdaněného lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 89 milionů. Obhájci uvedli, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

“Napadený rozsudek je věcně správný, odůvodněný, naproti tomu odvolací argumentace obžalovaných je neschopná zvrátit rozsudek. O skutkových zjištěních a vině obžalovaných nemá tento soud žádných pochyb,” uvedl předseda senátu Jaroslav Zbožínek. Mužům, které usvědčila mezi jinými výpověď bratra Radka Březiny Tomáše, hrozila původně sazba devět let a dva měsíce až 13 let a čtyři měsíce, souzeni jsou ve spojení se zločineckou organizovanou skupinou. Podle soudu je trest téměř na spodní hranici, není tedy nepřiměřeně přísný. (Zdroj: ČTK)

Nápis Velezrada na Pražském hradě prošetřuje policie jako možný přestupek
Velezrada

Světelným nápisem “Velezrada”, který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se policie zabývá jako možným přestupkem. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Výzvu, aby parlament podal na prezidenta Miloše Zemana ústavní žalobu pro velezradu, zveřejnila v noci organizace Zastavme velezradu. Současně zveřejnila fotografii s nápisem promítnutým na Hrad.

Modrý světelný nápis “Velezrada” se podle Rybanského objevil na budově Pražského hradu někdy mezi půlnoci a dnešní 02:00. “O události víme a zbýváme se jí pro možné přestupkové jednání,” uvedl mluvčí. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře