Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 22. 6. 2021

OECD vyjádřila znepokojení nad rezignací šéfa žalobců Zemana
Vrchni statni zastupce Pavel Zeman rezignoval

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vyjádřila znepokojení nad rezignací českého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Protikorupční pracovní skupina OECD v této souvislosti poukázala na to, že Česká republika stále nedokázala přijmout změny k zajištění nezávislosti státních zástupců. Organizace to uvedla na svém webu v tiskové zprávě, proti níž se následně ohradila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Pracovní skupina připomněla, že Zeman ohlásil rezignaci po deseti letech ve funkci a že ji zdůvodnil údajnými tlaky ze strany ministryně spravedlnosti. Zaujal ji i fakt, že rezignace přišla několik týdnů poté, co se šéf žalobců veřejně vyjádřil k živému vyšetřování. OECD ve zprávě konkrétně nezmiňuje, že hovořil o explozích ve vrbětickém muničním skladu. Poznamenává ale, že podle médií ministryně plánovala na Zemana kvůli tomuto jeho vyjádření podat kárnou žalobu. Možné vměšování politiků do pravomocí státních zástupců pokládá OECD za obzvlášť znepokojivé právě proto, že v Česku podle organizace nemají státní zástupci zajištěnou nezávislost. (Zdroj: ČTK)

NSS označil za nezákonná další covidová opatření, týkala se obchodů a škol
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního dubna. Dvě z nich v různých časových úsecích regulovala maloobchod, další umožňovalo na prvním stupni základních škol jen rotační výuku, zjistila ČTK z úřední desky. Jak v případě maloobchodu, tak v případě škol už NSS dříve konstatoval nezákonnost dané úpravy, když se zabýval obdobnými či totožnými opatřeními platnými v jiných týdnech letošního jara.

Dvě z opatření, jimiž se soud zabýval dnes, až na výjimky zakazovala přítomnost veřejnosti v prodejnách. Tím v podstatě znemožňovala provoz maloobchodu, který ale ministerstvo podle pandemického zákona mohlo jen omezit. Už dříve NSS řekl, že zákon zjevně rozlišuje mezi pojmy “zákaz” a “omezení” a že ministerstvo nemůže pojmy volně zaměňovat. “Je-li v provozovnách (prodejnách) zcela zakázána přítomnost veškeré veřejnosti, znamená to faktické znemožnění maloobchodního prodeje realizovaného osobně, fyzickou přítomností zákazníků v provozovnách a prodejnách. To se bezpochyby rovná úplnému zákazu ‘osobního’ maloobchodního prodeje v provozovnách,” stojí v rozhodnutí. (Zdroj: ČTK)

Vít Rakušan bude v sobotu obhajovat funkci předsedy Starostů a nezávislých
Vit Rakusan STAN

Republikový sněm, na kterém bude obhajovat funkci předsedy Vít Rakušan, čeká v sobotu hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Někdejší kolínský starosta Rakušan vede STAN dva roky a zatím nemá protikandidáta, sdělil ČTK mluvčí hnutí Tomáš Pergl. S ohledem na koronavirovou epidemii, která stranám už od loňska konání sněmů či sjezdů komplikuje, budou muset mít všichni účastníci negativní test, nebo mít za sebou dvojí dávku očkování proti covidu-19.

Sněmu se mohou účastnit více než dvě stovky delegátů, nemusí však dorazit na místo, aby se mohli zapojit do on-line hlasování. S ohledem na epidemickou situaci budou přítomní muset absolvovat test na covid-19, či mít za sebou očkování. Organizátoři budou vyžadovat dodržování rozestupů a zajistí dezinfekční prostředky. Sněm budou Starostové vysílat na facebooku i youtube. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného k stíhání, výbor to doporučil
Poslanec Volný, policie, trestní stíhání, flákanec

Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu, aby policejní žádosti vyhovělo. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Policie podezírá Volného z šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin. Volný novinářům řekl, že chce být vydán. Sněmovna rozhodne zřejmě na červencové schůzi.

“Chci, aby všechna pravdivá data o ivermektinu zazněla ve veřejném prostoru v průběhu mé obhajoby u soudu,” uvedl nezařazený poslanec. Dodal, že si stojí za tím, že co napsal, je pravda. (Zdroj: ČTK)

Srážka sanitky s dodávkou na Příbramsku si vyžádala čtyři zraněné
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

U obce Buk na Příbramsku se dnes dopoledne srazila sanitka s dodávkou, čtyři lidé včetně pacienta převáženého na transplantaci utrpěli zranění. Podle prvotních informací dodávka nedala sanitce jedoucí se zapnutým majákem přednost, řekl ČTK policejní mluvčí Zdeněk Chalupa. Mluvčí krajské záchranné služby Petra Homolová uvedla, že převážený pacient utrpěl středně těžké poranění, ostatní byli zraněni lehce.

“Podle prvotních informací dodávka nedala přednost při odbočování protijedoucí sanitce, která měla zapnuté světelné a zvukové zařízení,” uvedl Chalupa. Okolnosti nehody policie dál vyšetřuje. (Zdroj: ČTK)

V bytové nouzi je až 61.000 domácností, situace se zhoršuje
bydlení, bytová nouze, sociální byty,

V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V nich může žít až 165.000 lidí, z nich až 51.000 dětí. Nejhorší je situace v největších městech a také v severních Čechách a na severní Moravě. Problémy s bydlením má stále více seniorů, tvoří už pětinu obyvatel ubytoven. Výsledky zprávy o problémech s bydlením v Česku dnes v Senátu představil analytik uskupení Za bydlení Jan Klusáček. Počty v posledních letech vzrostly. V roce 2018 bylo podle analýzy v bytové nouzi asi 54.000 domácností. V nich žilo kolem 83.000 lidí, z nich 20.500 dětí.

Ve vážné bytové nouzi jsou lidé bez domova či v provizorním přístřeší, v ubytovnách, azylových domech, nevyhovujících bytech, ústavech či přechodně u příbuzných a známých. Autoři sledovali počty lidí v azylových domech a situaci v asi 190 ubytovnách. Zaměřili se na dostupnost bydlení ve vybraných městech. Využili také údaje o vyplacených dávkách, ze sčítání lidí bez domova či z pravidelného statistického průzkumu o životních podmínkách domácností. Iniciativu Za bydlení tvoří organizace na pomoc potřebným, akademici a několik obcí a měst. (Zdroj: ČTK)

Duka a jeho právník se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud
Kardinal Dominik Duka tuneluje cirkev Kverulant

Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů, že nemají nárok na omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobených uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. České televizi to potvrdil advokát Němec. Obě představení provokativní formou zobrazovala některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle dubnového rozsudku Nejvyššího soudu však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Žaloba se týkala her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí uvedených v Brně v květnu 2018. První z nich tematizuje zneužívání dětí kněžími a zahrnuje například náznak orálního sexu na soše papeže Jana Pavla II. Hra vyvolala pobouření také při uvádění v Polsku a Chorvatsku. Druhá hra kriticky hodnotí vztah západní společnosti k muslimskému světu a obsahuje například scénu, kdy herec sestoupí z kříže a předstírá znásilnění muslimské ženy. Před uvedením hry Naše násilí a vaše násilí se u divadla shromáždily stovky protestujících. Asi 20 lidí pak představení přerušilo vstupem na jeviště, odešli až po intervenci policie. Divadelníci pak hru dohráli za podpory diváků, kteří v hledišti zbyli. (Zdroj: ČTK)

Na řešení následků pandemie se má podle programu ČSSD podílet ten, kdo na to má
cssd volby dluhy

Na řešení následků pandemie covidu-19 by se měli podílet zejména ti, kdo na to mají peníze, plánuje vládní ČSSD ve svém programu pro letošní sněmovní volby. Dosáhnout toho chtějí sociální demokraté například zdaněním majetků nad 100 milionů korun, zrušením daňových výjimek pro velké firmy, zavedením bankovní daně či progresivním zdaněním příjmů fyzických osob. Program dnes strana představila na tiskové konferenci v Praze.

Sazba daně z majetků přes 100 milionů korun by měla podle ČSSD činit jedno procento ročně. “Tím zdaníme miliardáře. Nastal čas, aby i ti se podíleli na obnově země,” řekl Hamáček. Vedle bankovní daně chtějí sociální demokraté také progresivně zdanit příjmy lidí. Snížit chce ČSSD také DPH u základních potravin, jako jsou pečivo, zelenina, ovoce či maso. (Zdroj: ČTK)

ČSSD v posledních sněmovních volbách v roce 2017 získala 7,27 procenta hlasů a 15 poslanců. O téměř polovinu mandátů přišla o rok později v komunálních volbách, v roce 2019 pak ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v horní komoře jí zbyli jen tři zástupci, přišla také o nejvíce mandátů v zastupitelstvech krajů. V průzkumech se nyní pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. (Zdroj: ČTK)

Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) s narážkou na loňské rozvolnění protiepidemických opatření. Zdravotnictví považuje za klíčové pro bezpečnost. Premiér také řekl, že nepovažuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za správné. Stejný názor vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

“Pandemie covidu připravila celému světu zkoušku, které dosud nikdo nečelil. Byl to konflikt s neviditelným, nevypočitatelným a smrtícím nepřítelem,” řekl Babiš. Doufá, že s pokračujícím očkováním proti covidu-19 se od podzimu Česko přiblíží komunitní imunitě. (Zdroj: ČTK)

Piráti a STAN představili čtyři desítky expertů do vlády
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k nim například předseda STAN Vít Rakušan či poslanec Pirátů Lukáš Kolařík na ministerstvo vnitra, náměstek hejtmanky Středočeského kraje Věslav Michalik a senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) na ministerstvo financí. Pro většinu resortů stranické orgány Pirátů a STAN a dnes ráno koaliční rada posvětila několik jmen, ministerstvo obrany nicméně reprezentuje pouze šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Z výběru by neměli podle předsedy Pirátů a koaličního lídra Ivana Bartoše vzejít v případě volebního úspěchu jen případní ministři, ale například i náměstci či odborní poradci jednotlivých sekcí resortů. “Nelze opakovat chyby současné vládní garnitury, která střídá své představitele jak na běžícím páse, chybí jí experti s dobrým zázemím, kteří by s ní chtěli být ještě spojováni, a která zcela selhává v řízení naší země,” odkázal v tiskové zprávě na někdy problematické výměny ministrů ve vládě hnutí ANO a sociálních demokratů. Seznam strany podle něj zveřejnily také kvůli “maximální čitelnosti” vůči voličům. “Vládní tým” se může v příštích měsících dál rozrůstat, doplnil. (Zdroj: ČTK)

V pondělí přibylo 121 případů covidu, o 55 méně než před týdnem
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel klesl k dnešku na hodnotu osm z předchozích devíti. Mírně se však opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Testy na koronavirus v pondělí absolvovalo přes 158.000 lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo na 30.000. Minulé pondělí laboratoře provedly testů více, zhruba o 73.000. U nejčastěji prováděných testů – preventivních – je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,02 procenta. Kolem půl procenta je pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,17 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře