Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 25.3. 2021

Nejčastější mýty o covidu se týkají jeho umělého původu
Jihoafrická mutace, koronavirus, covid-19, pandemie,

Nejčastější mýty o koronaviru v českých médiích se podle analýzy Newton Media týkají jeho umělého vytvoření za účelem světového spiknutí. K šíření podle ní přispěl i prezident Miloš Zeman. Jako časté původce viru jmenují dezinformace amerického miliardáře Billa Gatese, Georgese Sorose nebo 5G sítě. Společnost analyzovala sociální i tradiční média od prosince 2019.

V tradičních médiích je podle analytika Newtonu Ivana Vodochodského nejčastější konspirační teorií ta, která dává covid-19 do souvislosti s instalací zařízení pro bezdrátový přenos dat v takzvané síti 5G. Na druhé příčce se pak umístila teorie označující za původce pandemie amerického miliardáře Billa Gatese.

“Výrazně k rozšíření medializace této teorie přispěl paradoxně prezident Miloš Zeman, který ji zmínil ve svém říjnovém televizním projevu coby odstrašující příklad, čemu jsou lidé ochotni věřit,” uvedl v tiskové zprávě. (Zdroj: ČTK)

Blatný: Mezi antigenními testy jsou rozdíly, účel ale plní
Ministr Blatný:

Mezi antigenními testy určenými pro testování ve firmách jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) rozdíly v kvalitě a nebylo možné je zatím ověřit. Jsou však použitelné a účel plní, uvedl ministr při dnešních sněmovních interpelacích. Poslankyně Karla Maříková (SPD – Karlovarský kraj) podotkla více 400 schválených prodejců dodává testy s rozdílnou kvalitou. “Z prodeje se stal velmi dobrý kšeft na úkor kvality,” míní.

Blatný připustil, že mezi testy mohou být rozdíly, stanoveny jsou jen minimální parametry. “Spoléháme na to, co dodavatel, potažmo výrobce sdělí. Musíme tomu věřit,” uvedl. Stát nemá možnost testy vzhledem k jejich množství podle ministra ověřovat.

Dodavatelé nebo výrobci testů mají povolení do konce dubna. “Pracujeme na tom, jakým způsobem při prodlužování kritéria zpřísnit a zavést systém, kterým budeme moci při udělování výjimek testy hodnotit,” poznamenal Blatný. (Zdroj: ČTK)

Zástupci škol uvítali plán MŠMT pro návrat žáků do škol
školy, covid, babiš,

Zástupci škol podporují plán pro návrat žáků do škol, který ve Sněmovně představil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo s nimi plán předem konzultovalo. Rotační výuka prvního stupně nebude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého ideální, ale je to cesta, jak dostat děti do škol. Povinné nošení roušek ve speciálních školách se dá podle šéfa Asociace speciálních pedagogů Jiřího Pilaře ve většině případů zvládnout, někde se nahradí štíty nebo se od povinnosti odhlédne.

Podle ministerstva se v první fázi po návratu žáků do škol budou střídat třídy prvního stupně v prezenční a distanční výuce. Speciální školy a malotřídky do 75 žáků budou mít prezenční výuku. Ve středních a vyšších odborných školách se obnoví praktická výuka, na vysokých školách praktická výuka závěrečných ročníků. Pro závěrečné ročníky základních a středních škol budou dobrovolné skupinové konzultace, v základních uměleckých školách individuální výuka. Školky se otevřou pro skupiny dětí v povinném předškolním vzdělávání. Roušky budou nově povinné i ve školkách a ve speciálních školách, pokud tomu nebude bránit postižení dítěte. Termín pro návrat má určit ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Loni se klíšťovou encefalitidou nakazilo 854 lidí, nejvíc od 2012
Kliste klistata onemocneni

V Česku loni opět stoupl počet případů klíšťové encefalitidy. Nemocí se nakazilo 854 lidí, což je o 80 více než v roce 2019 a také nejvíce od roku 2012. Nejvíce nemocných bylo v Jihočeském kraji a na Vysočině. Naopak méně lidí loni onemocnělo lymskou boreliózou, kterou také přenášejí klíšťata. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) roste zájem lidí o očkování proti encefalitidě.

Počet případů klíšťové encefalitidy stoupá od roku 2015. Tehdy jich SZÚ zaznamenal 355, loni to bylo zhruba dvaapůlkrát více. Naopak počet případů lymské boreliózy v posledních dvou letech klesal. Loni se jí nakazilo 3710 lidí, zhruba o 390 méně než v roce 2019 a také nejméně za posledních pět let. (Zdroj: ČTK)

Anonym hrozil bombami v nákupních centrech, nebezpeční nehrozí
Nákupní centra

Anonymní pisatel dnes vyhrožoval výbuchy bomb v nákupních centrech po celé České republice. Podle policistů ale v současné době nehrozí nikomu nebezpečí. Po autorovi hrozeb nyní kriminalisté pátrají, napsala policie na twitteru. “V souvislosti s anonymním oznámením obsahujícím hrozbu výbuchů nákupních center na celém území ČR přijala policie adekvátní opatření. Bezprostřední nebezpečí již nikomu nehrozí, po autorovi výhrůžky pátráme,” uvedli policisté. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka pisatel rozeslal anonymní hrozbu i do médií.

Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli až tříletý trest vězení. Delší trest může dostat v případě, že se ukáže, že výhrůžky posílal opakovaně. (Zdroj: ČTK)

Širší vedení KSČM doporučuje hlasovat pro prodloužení stavu nouze
Vojtěch Filip, KSČM,

Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Vláda by tak s pomocí komunistů mohla s žádostí o prodloužení stavu nouze za 28. březen ve Sněmovně uspět. Dvě desítky krajských lídrů a členů nejužšího vedení hlasovaly po internetu. Předseda KSČM Vojtěch Filip výsledek hlasování označil za překvapující. Způsobí podle něj oslabení tlaku na vládu. 

S konečnou platností rozhodnou komunisté až v pátek na zasedání sněmovního klubu. Pokud by se rozhodl pro volné hlasování, mohlo by výsledek ovlivnit i to, kteří poslanci za KSČM se budou zasedání pléna Sněmovny v polovičním obsazení účastnit. (Zdroj: ČTK)

Lék na covid-19 od Regeneronu dorazí do ČR v pátek
Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

První dodávka léku na covid-19 od firmy Regeneron dorazí do ČR v pátek 26. března. Bude obsahovat 4000 dávek, stejné množství dorazí i v dubnu a květnu. ČTK to dnes řekl Jiří Pešina, mluvčí firmy Roche, která bude lék v Česku distribuovat podle pokynů fakultních nemocnic v Motole a Brně. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci. Je potřeba jim ho podat krátce po zjištění pozitivního testu na covid-19.

Lék se vyrábí v továrně ve Švýcarsku. “Výroba léčivého přípravku REGN-COV2 byla dokončena, úspěšně byla provedena i kontrola kvality,” řekl ČTK Pešina. Lék může být vyvezen do ČR, dodal. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna možná neumožní stranám obsadit část poslaneckých křesel
Politický pat. Sněmovna, poslanci, parlament,

Návrh sněmovního ústavně-právního výboru, aby o obsazení části poslaneckých křesel po volbách rozhodovala stranická vedení, možná dolní komora nepřijme. Plně automatické přidělování mandátů dnes navrhli nejen představitelé Pirátů, ale také vládního hnutí ANO. Jejich kolegové ve výboru přitom podpořili zásah stran do rozdělování mandátů. Sněmovna by podle předsedy Radka Vondráčka (ANO) o úpravách mohla rozhodnout na mimořádné schůzi po Velikonocích, která by se konala zřejmě ve středu 7. dubna.

Většinová shoda mezi sněmovními stranami panuje na tom, že zákon by měl zachovat 14 volebních krajů. Jednotlivé volební strany by pro vstup do Sněmovny musely získat nejméně pět procent hlasů, dvoučlenné koalice nově osm procent hlasů a vícečetné koalice 11 procent hlasů. (Zdroj: ČTK)

V ČR začne z pátku na sobotu sčítání lidu, potrvá do 11. května
Sčítání lidu začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Bezpečně a jednoduše se budete moci sečíst online. Kontaktní centrum Sčítání 2021 zahájilo svou činnost

V Česku se po deseti letech uskuteční sčítání lidu. Celostátní akce začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května. V prvních dvou týdnech lidé budou vyplňovat údaje elektronicky. Ti, kteří se nesečtou on-line, pak budou moci od 17. dubna do 11. května vypsat papírový tiskopis. Podrobnosti dnes na tiskové konferenci představil předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Podle něj se postup sčítání několikrát důkladně testoval, silná je kybernetická ochrana a data budou uložena v Česku.

Sčítání je povinné. Sečíst se musí všichni obyvatelé republiky. Těch je kolem 10,7 milionu. Letos se bude vyplňovat zhruba o polovinu méně údajů než při posledním cenzu v roce 2011. Statistici řadu informací získají z registrů. (Zdroj: ČTK)

Nová protilátka funguje proti všem hlavním mutacím koronaviru
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce mají pomoci v boji proti koronaviru

Dvojitá protilátka, kterou nedávno úspěšně otestovali čeští vědci, je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci koronaviru. Studii o objevu dnes zveřejnil prestižní časopis Nature. Protilátku vyvinuli výzkumníci z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR mají na starost její testování. ČTK o studii za Biologické centrum informovala Daniela Procházková v tiskové zprávě. O zdárném otestování protilátky centrum informovalo už na sklonku ledna.

Pro vývoj dvojité protilátky švýcarští vědci využili různé protilátky z krve pacientů, kteří prodělali covid-19. Přirozené protilátky se běžně využívají při léčbě nemoci, podle vědců ale jejich velkou slabinou je, že proti nim virus SARS-CoV-2 získává rychle odolnost. Vědci proto spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly – takzvaná bispecifická protilátka díky tomu cílí na dvě různá místa současně, což brání viru uniknout i mutovat. V budoucnu by podle odborníků mohla nahradit drahou směs protilátek a pomoci i v chudších zemích světa. (Zdroj: ČTK)

V korupční kauze Stoka se už doznala skoro polovina obviněných
Stoka, ANO,

V případu obžaloby z korupce na radnici městké části Brno-střed se podle státního zástupce Radka Mezlíka z 50 obviněných doznala už téměř polovina. Je možné to považovat za úspěch, řekl Mezlík ČTK. U takzvané kauzy Stoka končí, odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce. Od dubna případ přebírá žalobkyně Jana Vítková.

V kauze jde o údajný korupční systém rozvětvený do několika oblastí činností městské části Brno-střed, potažmo brněnských městských firem. Počty ovlivněných zakázek mohou podle žalobce jít do stovek a celková výše úplatků do desítek milionů. Skupiny obviněných se zatím dají rozdělit na tři části. Hlavní větví případu se nyní zabývá brněnský krajský soud, obžalováno je v této části 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, Švachula obvinění popírá. Soudní řízení pokračuje podle Mezlíka zatím velmi efektivně, přestože celé řízení se odehrává v době pandemie. “Musím ocenit také přístup obhajoby, který je velmi korektní a není vůbec obstrukční,” uvedl Mezlík. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře