Při bouřkách v Moravskoslezském kraji zemřela žena
Prvotní zhodnocení včerejší výrazné bouřkové situace: Během večera přešel většinu našeho území bouřkový konvektivní systém – tzv. bow echo (od angl. slova luk). Na jeho čele se vyskytly zejména na západě Čech velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru.

Maximální změřený náraz byl zaznamenán na stanici Plzeň-Mikulka a to 34,6 m/s (125 km/h) – dle miskového anemometru stanice to bylo dokonce přes 130 km/h. I na dalších stanicích dále na východ byly ale měřeny nárazy přes 105 km/h (např. Neumětely 111 km/h).

S ohledem na detekovanou radarovou přítomnost tzv. downburstů – silných propadů studeného vzduchu směrem k povrchu, nemůžeme ovšem vyloučit lokálně i extrémnější nárazy a tím pádem i masivnější škody např. na lesních porostech.

Další zhodnocení nám také potvrdí, či vyloučí, zda se včera večer jednalo o tzv. derecho. Zdá se, že to možné je, jelikož nárazy větru nad 25 m/s souvisle detekujeme (včetně těch v Bavorsku) na několika stech kilometrech dráhy včerejšího konvektivního systému.

Nejvíce výjezdů hasičů jsme zaznamenali v pásu od západních Čech po střední Čechy až Vysočinu/východní Čechy byly škody nejvýraznější. Naopak jih našeho území byl zasažen relativně málo. Na řadě míst po přechodu systému nefungovala elektřina.

Dále na východ po vstupu bouřkové linie do výrazně horších podmínek systém znatelně zeslábl.

Kromě škod větrem jsme zaznamenali většinou i menší kroupy, na Karlovarsku patrně i kolem 2 cm. Nemůžeme ale právě tam vyloučit lokálně i přítomnost větších krup, jelikož tuto část území zasáhla zpočátku s vysokou pravděpodobností i supercela. 

Zdroj: Fb – Český hydrometeorologický ústav, foto: ilustrační

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře