Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 16. 6. 2021
To je nepochopitelné… Příjezd ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy bude možný i bez testu!!!
Příjezd ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy covidem nebude od čtvrtka v případě individuální dopravy podmíněný předchozím negativním testem na nový koronavirus. Lidé vracející se ze zemí zařazených do tmavě červená kategorie ale budou muset jít na PCR test nejpozději 14 dní po návratu do Česka. Do doby předložení negativních výsledků se na ně bude vztahovat omezení volného pohybu, informoval dnes Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu. Původní opatření zrušil v pondělí Městský soud v Praze s platností od čtvrtka 17. června. Podle soudu omezovalo právo na návrat občanů do ČR zaručené Listinou základních práv a svobod. Ministerstvo proto dnes vydalo nové opatření. Úřad nadále zvažuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že nerozumí tomu, že přijíždějící individuální dopravou by byli „méně rizikoví“ než ti, kteří se vracejí ze stejných zemí veřejnou dopravou. (Zdroj: ČTK)
Majitelé soukromých památek mohou žádat o náhradu za vstupné
Majitelé nestátních památek, do kterých návštěvníci platí vstupné, mohou od 17. června žádat o peníze z programu COVID kultura. V tiskové zprávě o tom informovala ministerstva průmyslu a kultury. V nové výzvě programu je připraveno 200 milionů korun, žádosti bude možné podávat do 13. srpna.
Podpora se týká nemovitých památek, které za rok navštíví nejméně 3000 lidí. Jde zejména o archeoparky, skanzeny, hrady, zámky, chrámy a další subjekty. „Protože jsme notifikaci Evropské komise získali už dřív, můžeme o žádostech hned rozhodovat a schválené dotace vyplácet. Příprava žádosti je poměrně jednoduchá, vyšli jsme vstříc požadavkům praxe,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). (Zdroj: ČTK)
MZd se domluvilo s radou dětí na úpravě testování na táborech
Ministerstvo zdravotnictví se se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další úpravě podmínek pro testování na covid-19 na letních táborech. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, se nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak v pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u děti, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Vyplývá to ze společné tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví a ČRDM.
Dnes domluvené podmínky jsou stejné jako ty, které avizoval ministr Vojtěch minulý týden. Dětí, které na tábor odjedou s PCR testem starým nanejvýš sedm dní, se opakované testování na táboře týkat nebude. Platit to bude i v případě, že budou v jedné skupině s dětmi s antigenními testy, které se po týdnu budou muset otestovat znovu. Upravené mimořádné opatření předloží ministerstvo vládě v pondělí 21. června. (Zdroj: ČTK)
Dovolená v Bulharsku: Do Bulharska nově mohou čeští turisté bez jakýchkoli omezení
Čeští turisté mohou ode dneška do Bulharska bez jakýchkoli omezení. Při návratu do České republiky se ale musí prokázat negativním testem na koronavirus, první dávkou vakcíny proti covidu-19 nebo potvrzením o prodělané nemoci. Na twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
„Bulhaři nám vyšli vstříc nad rámec požadavku ministerstva zahraničních věcí a umožnili do země vstup nepodmíněný ani první dávkou očkování,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Eva Davidová. Česko se chystá vpouštět cestující z Bulharska s jednou dávkou covidové vakcíny podle dříve vládou schváleného usnesení od pondělí 21. června. (Zdroj: ČTK)
Školské odbory odsoudily postoj Schillerové k novele zákona o učitelích
Školské odbory důrazně odsoudily odmítavý postoj ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a vládních poslanců k návrhu uzákonění poměru učitelských platů k průměrné mzdě. Sněmovna schvalování návrhu v úterý již poněkolikáté odložila. Tentokrát si to vynutili opoziční Piráti a TOP 09 z obav, že by novela neprošla. Původně vládní novelu totiž přestali podporovat poslanci ANO. Proti novele byli i sociální demokraté a komunisté. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka jde o zradu na učitelích a velké zklamání.
„Vyvolávání závisti v české společnosti a záměrné rozeštvávání jednotlivých profesí, je pro školské odbory nepřijatelné a důrazně ho odsuzujeme,“ uvedl Dobšík. Podle něj Schillerová úmyslně manipuluje s dopady do státního rozpočtu, protože je pro ni nyní návrh zákona finančně krajně nepohodlný. Průměrný plat učitele podle Dobšíka už nyní dosahuje 127 procent průměrné mzdy, takže podle něj zbývající procenta nemohou být tak enormní, jak uvádí ministryně. (Zdroj: ČTK)
Petříček odstoupil z pražské kandidátky, kritizuje její úpravy i dění v ČSSD
Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) odstoupil z pražské kandidátky sociální demokracie pro letošní sněmovní volby. ČSSD v hlavním městě v pondělí požádala stranické vedení, aby na ní místo Petříčka obsadila první místo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Petříček ČTK napsal, že na kandidátce nebude kvůli tomu, že tím byla narušena její demokratická tvorba. Kritizuje rovněž „masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik“ ve veřejné správě výměnou za loajalitu. Předseda ČSSD Jan Hamáček ČTK sdělil, že k demokratické straně by mělo patřit i to, že ti nezvolení táhnou za jeden provaz se zvolenými.
Postup pražské organizace ČSSD kritizují její šéf Petr Pavlík či poslanec Petr Dolínek, který proti němu připravuje odvolání. Upozorňují na to, že obvodní organizace v Praze měly kandidáty navrhovat do poloviny března. Maláčovou, ale i bývalého šéfa Zelených Matěje Stropnického či někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka však navrhla Praha 4 až po dubnovém sjezdu, na kterém proti Petříčkovi obhájil funkci šéfa ČSSD Hamáček. Podle Pavlíka je tak návrh na jejich kandidaturu v hlavním městě v rozporu s řádem přípravy voleb. (Zdroj: ČTK)
Koronavirová pandemie loni výrazně snížila kriminalitu
Počet zahájených trestních řízení proti fyzickým osobám loni podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) meziročně klesl zhruba o 30.000 na 181.924. Vůči 67.844 lidem bylo zahájeno trestní stíhání nebo jim bylo sděleno podezření ve zkráceném přípravném řízení. Žalobci postavili před soud 62.121 lidí, a to buď obžalobou, návrhem na potrestání nebo návrhem dohody o vině a trestu. Obžalovali také 268 firem. Vyplývá to ze závěrečné zprávy NSZ za rok 2020, kterou zastupitelství zveřejnilo na webu. Podle zastupitelství stojí za snížením kriminality především koronavirová pandemie.
Další faktor, který loni ovlivnil míru kriminality a ještě výrazněji se zřejmě projeví letos a v příštích letech, je novela trestního zákoníku účinná od 1. října 2020. Tato úprava mimo jiné mění výši minimální škody u majetkových trestných činů z 5000 na 10.000 korun. (Zdroj: ČTK)
Počasí: V Čechách a na jihu Moravy teploty překročí ve čtvrtek 31 stupňů
Na většině území Čech a na jihu Moravy překročí ve čtvrtek odpolední teploty 31 stupňů Celsia, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by tropické měly být i další dny, přičemž největší vedro má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia.
Upozornění na vysoké čtvrteční teploty platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a jižní polovinu Jihomoravského kraje. Meteorologové v této souvislosti připomněli, že vedro představuje pro lidský organismus vysokou zátěž a hrozí při něm přehřátí a dehydratace. Doporučují proto omezit v poledních a odpoledních hodinách tělesnou zátěž. (Zdroj: ČTK)
Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby Dukovan
Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Rozhodla o tom Sněmovna. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Normu nyní dostane k projednání Senát.
Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) s úpravou souhlasil. Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala po půlroce blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny. Zákon, který dolní komora projednávala od loňského června, má nabýt účinnosti od ledna 2022. (Zdroj: ČTK)
Prezident Miloš Zeman u soudu hájil privatizaci MUS, podle něj nešlo o strategickou firmu
Prezident Miloš Zeman při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.
Zeman vypovídal u pražského městského soudu prostřednictvím videokonference. V okamžiku, kdy mu kladli své dotazy obhájci obžalovaných, narušil výslech muž, který vtrhl do jednací síně. Po prezidentovi chtěl zastání v případu svých odebraných dětí a hlasitě křičel. Soudkyně ho marně několikrát vyzývala, aby odešel. Nakonec ho vyvedla justiční stráž. Zeman na muže nereagoval a poté, co se mu soudkyně za přerušení omluvila, pokračoval ve výpovědi. (Zdroj: ČTK)
SZÚ dosud potvrdil 27 případů indické a 59 jihoafrické varianty koronaviru
Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické varianty koronaviru a sedm nových případů brazilské varianty. Informoval o tom Radiožurnál. Od začátku roku bylo takzvaně sekvenováno 4200 vzorků pozitivních na covid-19, tedy byla přečtena genetická informace viru. Z nich 800 přibylo nově za červen. Na webu dnes SZÚ uvedl, že proces od odběru vzorku pro potvrzení mutace trvá 20 až 30 dní.
„Pokud budu hovořit o variantách zájmu, takzvaných variant of concern, tak kromě britské varianty B117, původně tedy alfa, evidujeme 27 případů delty, sumárně 59 případů bety, to je jihoafrická varianta, a nově sedm případů gamy, tzv. B1, tedy brazilské varianty,“ řekla Radiožurnálu vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. (Zdroj: ČTK)
Úterní nárůst počtu lidí s covidem byl o dvě pětiny nižší než před týdnem
V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vytrvale klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.
Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17.000. Také denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních asi dvou týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což by bylo poprvé od začátku loňského září. Statistiky úmrtí ale ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje. (Zdroj: ČTK)