Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 30. 6. 2021

Úřady práce jsou na náhradní výživné připraveny
Od července bude možné žádat o náhradní výživné

Rodiče, kterým partner či partnerka neplatí na potomka, mohou od čtvrtka začít žádat o náhradní výživné od státu. Úřady práce jsou na příjem žádostí i očekávaný nápor žadatelek a žadatelů připraveny. Do každé své pobočky v republice kvůli novince přijaly zhruba dva nové úředníky. ČTK to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřiny Beránkové jde celkem o 160 nových úřednických míst.

Náhradní výživné jako novou sociální dávku zavádí zákon, který začíná platit od 1. července. Úřad práce by ji měl poskytovat dětem neplatičů až do výše 3000 korun měsíčně, a to maximálně dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Alimenty od státu pak bude po dlužníkovi vymáhat úřad práce. (Zdroj: ČTK)

Ve sbírkách na pomoc poničeným obcím lidé věnovali již přes 900 milionů Kč
3 2

Na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, lidé ve sbírkách věnovali přes 900 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala necelých 202 milionů. Peníze poslouží na následnou pomoc, především na obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Nadace Via vybrala přes portál darujme.cz více než 192 milionů, Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů a organizace Člověk v tísni vybrala 120 milionů. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.

Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun. (Zdroj: ČTK)

Policie má muže, který v Č. Budějovicích zadržoval rukojmí, žena je zraněná
policie,

Muže, který dnes držel v prodejně v centru Českých Budějovic ženu jako rukojmí, zadržela policie. Žena středního věku je zraněná, ale není ohrožena na životě, má řezná poranění lehčího charakteru. Záchranáři ji po ošetření převezli na traumacentrum českobudějovické nemocnice. Novináře o tom informovali jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura a mluvčí záchranné služby Zuzana Fajtlová. “Žena utrpěla poranění lehčího charakteru v oblasti krku. Žádná další osoba nebyla zraněna,” uvedla. (Zdroj: ČTK)

Útočník ženu zadržoval asi hodinu. Policisté s ním vyjednávali přibližně od 15:00, uzavřeli část náměstí Přemysla Otakara II., kde se incident stal. Před 16:00 vnikla do prodejny zásahová jednotka, následně policisté vyběhli ven s ženou. Muže podle mluvčího policisté zadrželi, pak ho odvezli k výslechu. (Zdroj: ČTK)

NSS: Ministerstvo diskriminovalo lidi s potvrzenými protilátkami
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti nemoci covid-19, vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Zpětně konstatoval nezákonnost květnového opatření, které jako podmínky vstupu do vnitřních prostor a na akce vyžadovalo očkování, negativní PCR nebo antigenní test, případně potvrzení o prodělané nemoci. S laboratorně prokázanými protilátkami ministerstvo nepočítalo. Rozhodnutí NSS je dostupné na jeho úřední desce.

“Tím, že odpůrce nezahrnul laboratorní vyšetření na protilátky mezi podmínky pro vstup do některých vnitřních prostor či účast na hromadných akcích, aniž by to řádně zdůvodnil, se dopustil libovůle a diskriminace těch, kterým byly protilátky laboratorně naměřeny,” stojí v rozhodnutí. Odpůrcem je v řízení před NSS ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

MŠMT: Žáci, kteří se v září neotestují na covid, budou muset nosit roušku
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zaslalo do škol. Materiál má ČTK k dispozici. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ČTK řekla, že pokyny vychází z materiálu ministerstva zdravotnictví, který schválila vláda.

Kabinet toto pondělí rozhodl, že se žáci po skončení prázdnin třikrát preventivně otestují na covid-19. Stát na to školám zajistí antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než přesnější PCR testy s výsledkem z laboratoře. Podle ministerstva zdravotnictví (MZ) nemají laboratoře v ČR kapacitu na zajištění neinvazivního testování PCR metodou pro všechny školy. Testování začne 1. září a děti nastupující do prvních tříd základních škol se budou moci testovat 2. září. Další termíny pak budou pro všechny 6. a 9. září. (Zdroj: ČTK)

Policie kvůli výhrůžce bombou evakuovala budovy společnosti Seznam.cz
Seznam.cz

Policisté dnes kvůli anonymní výhrůžce bombou evakuovali deset budov po celé ČR, ve kterých sídlí mediální společnost Seznam.cz. Evakuace se podle nich dotkla více než 3000 lidí. Policie to uvedla na twitteru. Podle mluvčí společnosti Anety Kapuciánové policisté již umožnili návrat pracovníků do kanceláří v centrále na pražském Smíchově a také v pobočkách firmy v Brně a Ostravě.

“Policisté provádí evakuaci deseti budov po celé ČR, ve kterých figuruje mediální společnost Seznam.cz. Důvodem je anonymní oznámení, že do jedné z nich bylo umístěno výbušné zařízení,” uvedli na twitteru zhruba ve 13:30 policisté. (Zdroj: ČTK)

Lidé mohou ode dneška očkování proti covidu či test prokázat aplikací
covid pas QR kod

Lidé mohou ode dneška očkování proti covidu-19, test či prodělání nemoci prokázat mobilní aplikací. Na twitteru o tom informovala Chytrá karanténa. Zatím je aplikace dostupná pro majitele telefonů s operačním systémem od firmy Apple, dnes nebo ve čtvrtek bude i pro mobilní telefony se systémem Android. “Pokud máte iPhone, můžete si hned teď stáhnout naši národní aplikaci, díky níž se můžete prokázat platným očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci u nás i v EU,” uvedla Chytrá karanténa.

V aplikaci je podle údajů z App Store možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. Dosud si lidé mohli potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala, stáhnout z Očkovacího portálu občana. (Zdroj: ČTK)

Končí krizové ošetřovné i příspěvek pro lidi v karanténě či izolaci
„Ošetřovné“ OSVČ za únor spuštěno. Žádosti lze podávat do 19. dubna

Zvýšené krizové ošetřovné, které se vyplácelo v epidemii kvůli zavřeným školkám či školám, končí. Od července se bude z nemocenského pojištění poskytovat znovu dřívější nižší částka po kratší dobu podle zákonných pravidel. ČTK o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Od čtvrtka se přestává vyplácet také příspěvek k nemocenské lidem v karanténě či izolaci, tedy takzvaná “izolačka”.

“Od 1. července tak lze opět čerpat ošetřovné při péči o dítě mladší deseti let za obecných podmínek stanovených v zákoně o nemocenském pojištění. Nárok na ošetřovné má rovněž zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože musí ošetřovat nemocné dítě nebo jiného člena domácnosti,” uvedlo oddělení komunikace ČSSZ. Dodalo, že za červen se ještě vyplácí krizové ošetřovné a rodiče o ně žádají stejně jako v minulých měsících na zvláštních formulářích. Za dny ředitelského volna se dávka neposkytne, upozornila správa. (Zdroj: ČTK)

Covid se šíří hlavně v Praze mezi mladými, jsou málo proočkovaní
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let. Na společné prezentaci Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn. Šíření mezi mladými lidmi má podle Duška vztah k jejich životními stylu a zdůvodňuje ho i malou proočkovaností. Požádal všechny mladé ročníky, ať na očkování nerezignují. Varoval také před šířením mutace delta. Podle vyjádření pražské hygienické stanice je ale situace stále klidná, byť počet případů roste.

Současné šíření epidemie podle Duška není plošné, většina krajů má situaci velmi klidnou. V některých krajích jsou záchyty případů v jednotkách denně při velkém počtu testů. “Epidemie v naprosté většině krajů v tuto chvíli dobrzdila,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Vláda se pokusí zabránit nekontrolovanému šíření varianty delta
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Vláda se na svém čtvrtečním mimořádném jednání ke koronavirové agendě zaměří na to, jak zamezit nekontrolovanému šíření varianty delta covidu-19. Novinářům to dnes v Praze před odletem na summit visegrádské čtyřky do Polska řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chystaná opatření nechtěl konkretizovat, protože je mají připravit ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička.

Změny jsou podle něj nutné, protože se situace zhoršuje a je nutné zamezit nekontrolovanému šíření varianty delta. “Problém je v posledních dnech Praha, Praha-východ a Praha-západ, v dalších oblastech ČR to vypadá dobře,” řekl Babiš. Premiér dodal, že není tím, kdo návrhy připravuje. “Uvidíme, s čím přijde ministerstvo zdravotnictví. Ohledně opatření bych poprosil, abyste si počkali na zítra (čtvrtek), aby to bylo kvalifikované od našich expertů,” dodal. Lidi vybídl k opatrnosti a dodržování protiepidemických pravidel. (Zdroj: ČTK)

Reprodukční číslo je poprvé od půlky dubna nad jednou, epidemie zrychluje
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo dnes poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci aplikovali k úternímu večeru přes 8,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru, v úterý téměř 106.000.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý uvedl, že epidemie covidu v Česku ještě neskončila. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí. Ve čtvrtek se kvůli tomu sejde mimořádně vláda. (Zdroj: ČTK)

Šéf NCOZ připustil, že původní vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili
Hamáček jednal se starosty obcí z okolí Vrbětic. Slíbil pomoc a odškodnění

Původní vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili, připustil v rozhovoru pro Radiožurnál šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Vyšetřovatelé si podle něj v roce 2018 nevšimli podobnosti dvou lidí s agenty ruské vojenské rozvědky GRU, kteří byli podezřelí z pokusu otravy Sergeje Skripala v Británii. Všiml si toho při prověrce spisu nový vyšetřovatel, který kauzu dostal v roce 2019. V lednu 2020 policisté stanovili spojení agentů s výbuchem jako jedinou vyšetřovací verzi.

Policisté, kteří na vyšetřování výbuchů pracovali v roce 2018, si dvě tváře s agenty nespojili. “Dá se říct, že pochybili. Ti , kdo byli vyšetřovatelé v roce 2018, odcházeli od policie a asi neměli úplně velkou motivaci,” řekl Mazánek, který vede centrálu od srpna 2018. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře