Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 12. 7. 2021

Zemřel herec Ladislav Potměšil. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: Od 1. září by nemusely být z pojištění hrazeny preventivní testy. Akce nad tisíc účastníků budou muset organizátoři nahlašovat hygieně. V Česku roste podíl delta varianty koronaviru. V Nové Vsi u Chotěboře přetekla hráz rybníku. V neděli přibylo v Česku 147 nových případů covidu. Dnes začalo očkování bez nutné registrace. Termín pro druhou dávku očkování vakcínou Pfizer/BioNTech bude 21 dní. Odvolací soud zrušil výjimečný trest za vraždu. Na Moravě bude v úterý vedro, v Čechách silné bouřky. Česká republika může darovat či prodat 2,5 mil. vakcín proti covidu, možná až dvojnásobek. Vláda schválila poslanecký návrh zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích.

V Nové Vsi u Chotěboře přetekla hráz rybníku. Voda zasáhla šest domů, 20 lidí evakuováno
povodně, hasiči, bouřky,

V Nové Vsi u Chotěboře přetekla v noci na dnešek hráz rybníku. Voda částečně zasáhla šest domů. Hasiči preventivně evakuovali 20 lidí. ČTK o tom informovala mluvčí policie Dana Čírtková. Kvůli silnému dešti museli hasiči zasahovat i jinde v kraji, nejvíc na Havlíčkobrodsku, v Břevnici museli pomoci s evakuací dětského tábora.

“V Nové Vsi přetekla hráz rybníka, my jsme evakuovali 20 lidí, našli útočiště v hasičské zbrojnici,” řekla Musilová. Policie původně uvedla, že šli k příbuzným. Ráno už bylo podle starostky Nové Vsi u Chotěboře Andrey Culkové všechno uklizené. “Jediné, co můžu ještě říct, že děkuju za pomoc hasičům a těmhle jednotkám, jinak se k tomu vyjadřovat nebudu,” řekla Culková.

Na Havlíčkobrodsku měli hasiči v souvislosti s počasím od nedělní 20:00 přes 20 výjezdů. V celém kraji zasahovali na 30 místech. (Zdroj: ČTK)

V neděli přibylo v Česku 147 nových případů covidu. Reprodukční číslo je nejvyšší od října
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s covidem-19 dohromady 25 lidí, dva v těžkém stavu.

Epidemie v poslední době zrychluje. Podle odborníků za to může nakažlivější mutace delta, rozvolnění protiepidemických opatření a cestování lidí o prázdninách. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi 1354 nakažených. Je to asi o 350 více než o týden dříve, a to navzdory tomu, že minulé pondělí a úterý byly svátky. Ve volných dnech se testuje méně. (Zdroj: ČTK)

Dnes začalo očkování bez nutné registrace
očkování, vakcíny

V Praze se dnes dopoledne otevřela dvě očkovací centra proti covidu-19, kde není nutná předchozí registrace. Na otevření místa v nákupním centru na Chodově čekala ráno skoro stovka lidí, někteří i dvě hodiny. Pro některé čekající to bylo jednodušší než registrovat se přes internet. Další podobné centrum se před polednem otevřelo ještě na hlavním nádraží, také tam čekaly desítky zájemců. Premiér Andrej Babiš (ANO) po prohlídce kritizoval, že provozní doba centra na nádraží začíná až v poledne, podle něj by mělo otevírat v osm ráno.

Babiš po prohlídce kritizoval očkovací místo na hlavním nádraží. “Je tady špatná otevírací doba, je potřeba to změnit, a je tady málo personálu,” řekl novinářům. Podle něj není možné, aby lidé na očkování dlouho čekali. V očkovacím centru na hlavním nádraží je jeden lékař, jedna zdravotní sestra a jeden administrativní pracovník. Odbavit by měli asi 14 lidí za hodinu. Někteří lidé, kteří tam dnes čekali ve frontě, by se tak na řadu mohli dostat až po několika hodinách. (Zdroj: ČTK)

Termín pro druhou dávku očkování vakcínou Pfizer/BioNTech bude 21 dní
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Lidé, kteří se registrovali k očkování a ještě nemají vybraný termín, budou mít od čtvrtka 15. července mezi první a druhou dávkou očkování proti covidu-19 odstup 21 dní místo dosavadních 34 dní. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Automaticky se rozestup mezi dávkami očkování zkrátí také dětem ve věku 12 až 15 let, které ještě nemají termín očkování. Ostatní si mohou rozestup zkrátit, budou o tom informováni SMS, upřesnila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Dospělí s již zarezervovaným termínem očkování nebo podanou první dávkou si termín měnit nemohou.

Změna se týká jen očkování nejčastěji podávanou vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní, u Astra Zeneky 90 dní. Vakcíny Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka. S návrhem na zkrácení dnes souhlasila Rada vlády pro zdravotní rizika. “U dětí ve věku 12 až 15 let i těch, které už mají za sebou první dávku, tak se jim bude zkracovat ten termín automaticky na 21 dní. Cílem je, abychom měli i v této populaci co největší proočkovanost, zejména před začátkem školního roku,” uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)

Odvolací soud zrušil výjimečný trest za vraždu. Případ předal z Prahy do Hradce Králové
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Odvolací soud zrušil Tomáši Fialovi výjimečný třiadvacetiletý trest vězení, který dostal za dvojnásobnou vraždu motivovanou získáním vily v pražské Bubenči. Případ předal z Prahy do Hradce Králové. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. V kauze zavražděného páru, jejichž těla nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání, čelí obžalobě také Fialův přítel Jiří Nehyba. Podle nepravomocného rozhodnutí si měl odpykat pět let za pokus o podvod a zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Mladíci vinu odmítají.

Odvolací soud se odvoláním mladíků zabýval na konci května. “Vrchní soud v Praze napadený rozsudek zrušil,” uvedl Wenig. Rozhodl, že místně příslušným k projednání věci je Krajský soud v Hradci Králové. Vražda se podle obžaloby měla stát ve vesnici Velká Paseka na Havlíčkobrodsku. Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle obžaloby získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle žalobců zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody. (Zdroj: ČTK)

Počasí: Na Moravě bude v úterý vedro, v Čechách silné bouřky
léto, počasí, vedro, bouřky

Na jihu Moravy bude v úterý opět panovat třicetistupňové vedro, místy mohou teploty dosáhnout až 34 stupňů. Západní polovinu Česka mají zasáhnout silné bouřky s přívalovým deštěm, který v noci na středu zvedne hladiny zejména menších toků. V povodí Berounky, Ohře, horní Vltavy a Otavy a na přítocích dolního Labe mohou překročit první povodňový stupeň a v povodí Klabavy a Úslavy i druhý stupeň. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornění před úterními vysokými teplotami platí pro Jihomoravský a Zlínský kraj a okresy Prostějov a Přerov v Olomouckém kraji. Naproti tomu pro české kraje a Vysočinu platí od úterý do středy výstraha před silnými bouřkami a povodňová pohotovost. Podle meteorologů budou silné až velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami postupovat v úterý odpoledne a večer od jihozápadu směrem k severu až k severozápadu, přičemž přes některé oblasti může přejít i více bouřek po sobě. “Nejnebezpečnějšími projevy proto budou přívalové srážky s úhrny 40 až 80 milimetrů, výjimečně i vyššími,” uvedli meteorologové. (Zdroj: ČTK)

Česká republika může darovat či prodat 2,5 mil. vakcín proti covidu, možná až dvojnásobek
vakcíny, očkování, Andrej Babiš

Česko se může zavázat k darování 2,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19 od různých výrobců do ostatních zemí, do budoucna může darovat či přeprodat až šest milionů dávek. Vyplývá to z materiálu, který dnes projedná vláda a ČTK ho má k dispozici. Upozornil na něj dnes server Deník N. Nejvhodnější k darování jsou podle ministerstva vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson. ČR má nyní objednáno 23,9 milionu dávek za 8,5 miliardy korun.

V pátek přitom premiér Andrej Babiš (ANO) požádal maďarského premiéra, zda by země do Česka nezapůjčila 200.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. “Tohle jsou ale dvě naprosto rozdílné věci. Jedna věc je okamžitá potřeba vakcín, zejména od firmy Pfizer, a nutnost naočkovat co nejdříve alespoň 70 procent populace, a druhá věc plánované dodávky vakcín až do příštího roku. Nikdy jsem neřekl, že těch 2,5 milionu vakcín budeme darovat teď,” napsal k tomu na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). (Zdroj: ČTK)

Vláda schválila poslanecký návrh zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích 
Vrbětická výzva, odškodnění, vláda,

Vláda na dnešním zasedání nakonec podpořila poslanecký návrh zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku před sedmi lety. Na twitteru to uvedl vicepremiér, ministr vnitra a předkladatel zákona Jan Hamáček (ČSSD). Předlohu nyní projedná Sněmovna. “Udělám teď maximum pro urychlené schválení v Parlamentu,” uvedl Hamáček.

Zákon počítá s odškodněním zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Normu předložila skupina poslanců ze všech frakcí vyjma SPD a KDU-ČSL v čele s Hamáčkem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). (Zdroj: ČTK)

V Česku roste podíl delta varianty koronaviru. Potvrzují to PCR testy
varianta delta koronaviru, PCR testy, očkování proti covidu, nežádoucí účinky

Podíl varianty koronaviru delta v ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) roste. Ukazují do data z takzvaných diskriminačních PCR, nově potvrzené sekvenace kvůli svátkům a prodlouženému víkendu nepřibyly, protože vzorků bylo málo. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Nadále tak platí 126 případů varianty delta potvrzených sekvenací.

Celkově se pohybuje v hlášených vzorcích z diskriminačních PCR, tedy základních vyšetření pro určení negativity nebo pozitivity testu, která mohou rovnou ukázat podezření na nějakou variantu viru, podíl kolem 70 procent pro variantu delta a 30 procent pro variantu alfa, tedy původně britskou, která v ČR převládla na přelomu roku. (Zdroj: ČTK)

Akce nad tisíc účastníků budou muset organizátoři nahlašovat hygieně
kultura, koncerty, kulturní akce,

Veškeré plánované akce nad tisíc účastníků budou muset organizátoři od 19. července nahlašovat kvůli epidemii koronaviru příslušné krajské hygienické stanici. Rozhodla o tom dnes vláda, řekl novinářům po jednání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pro akce konané do 22. července je povinnost bezodkladná, pro pozdější budou muset organizátoři záměr hlásit nejpozději pět dní předem, doplnil. (Zdroj: ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: Od 1. září by nemusely být z pojištění hrazeny preventivní testy
Adam Vojtěch, ANO

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že od 1. září už nebudou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. V současné době jsou ze zdravotního pojištění hrazeny měsíčně čtyři antigenní testy a dva PCR.

Podle Vojtěcha se na ukončení hrazení preventivních testů shodla dnes i Rada vlády pro zdravotní rizika. “Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval,” řekl ministr. Pro systém jde podle něj o efektivnější možnost, neboť jde o jednorázovou úhradu očkování oproti stabilní úhradě testů. Indikované testy lékařem či hygienickou stanicí musí být i nadále hrazeny standardně ze zdravotního pojištění, dodal Vojtěch. (Zdroj: ČTK)

Zemřel populární herec Ladislav Potměšil
Zemřel herec Ladislav Potměšil

Ve věku 75 let dnes v motolské nemocnici zemřel herec Ladislav Potměšil. Serveru Blesk.cz to potvrdil jeho syn Jan. Potměšil byl dlouhodobě nemocný. Během své téměř šedesátileté kariéry ztvárnil desítky filmových rolí. K těm nejznámějším patří major Maisner v komedii Byl jednou jeden polda nebo otec Horáček v muzikálu Discopříběh.

“Podle přání manžela se poslední rozloučení uskuteční v úzkém kruhu rodinném,” řekla ČTK jeho druhá žena, herečka Jaroslava Brousková. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře