Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 10.3. 2021

Blatný trvá na roušce i na prázdné ulici. Nechci v tom mít výjimky, vysvětlil
Ministr Blatný:

Sundat si roušku na vylidněné ulici, kde není koho nakazit, není možné. Taková výjimka by podle ministra zdravotnictví snížila efektivitu opatření. I při chůzi po liduprázdné ulici musí mít každý nasazenou minimálně roušku. Při interpelacích v Poslanecké sněmovně to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uznal sice, že v takové situaci člověk nemá koho nakazit, nechce ale do opatření dávat výjimky.

„Jakékoliv výjimky v opatření by snižovaly jeho efektivitu, proto je to dočasně nařízeno takto,“ řekl poslanci Vojtěchu Munzarovi (ODS), který ho v této věci interpeloval. Výjimky z nošení roušky v zastavěných částech obce však už existují. Roušky nemusí nosit třeba děti do dvou let nebo lidé, kteří sportují. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Vláda nám nepomohla, nechali nás promořit, říká chebský starosta
Antonín Jalovec starosta Chebu

Chebsko patřilo k nejzasaženějším okresům v zemi, nyní je na tom naopak ze všech nejlépe. Podle starosty Chebu za to ale nemohou vládní opatření. V době nejhorší epidemie přibývalo na Chebsku týdně až 1100 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle aktuálních údajů Ministerstva zdravotnictví jich za posledních sedm dní přibylo jen 293, nejméně ze všech okresů v Česku.

Chebský starosta Antonín Jalovec (VPM) zlepšení situace potvrzuje, rozhodně to ale nepovažuje za úspěch vládních opatření. Město se podle něj v podstatě živelně promořilo – každý šestý občan měl pozitivní test. „Jsme tady obecně velmi naštvaní. Musím říct, že vláda si to tady opravdu hodně rozlila u běžných lidí, kteří viděli nesystémovost toho přístupu,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jalovec. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Karel Poborský ohlásil kandidaturu na pozici předsedy fotbalové asociace
Karel Poborsky FACR

Jeden z nejlepších a nejúspěšnějších hráčů české fotbalové historie Karel Poborský ohlásil kandidaturu na pozici předsedy Fotbalové asociace ČR. Volební valná hromada FAČR je na programu 3. června. Několik mužů a jedna žena už naznačili, či nevyloučili, že by o pozici předsedy či předsedkyně Fotbalové asociace ČR mohli usilovat.

Prvním, kdo vyhlásil oficiální kandidaturu, je každopádně Karel Poborský. Na jeho novém twitterovém účtu se dnes objevil text: „Chci navrátit fotbalu důvěru. Důvěru v hráče, důvěru v rozhodčí, vedení klubů i vedení FAČR. Proto jsem se po zralé úvaze rozhodl kandidovat na předsedu FAČR. Chci vše dělat s ohledem na fotbal a bez osobních zájmů.“ (Zdroj: Seznam Zprávy)

Hrobníci mají napilno. Mnozí už ale odpadli
Hrobnici Sokolov

Ráno popadnou krumpáč s lopatou a odloží je až večer. Za poslední dva měsíce vykopali tolik hrobů jako obvykle za půl roku. Čtyřčlenná parta hrobníků ze Sokolova se teď skoro nezastaví. „Zájem o hroby je v současné době o sto procent vyšší, takže pánové pracují od nevidím do nevidím,“ říká jejich šéfová Valerie Bíbová z místního pohřebního ústavu. Právě na Sokolovsku, kde začátkem letošního roku naplno udeřila britská mutace koronaviru, zemřelo jen za leden a únor v nemocnici téměř dvě stovky lidí.

To je násobně více než obvykle v tomto období. Sokolov je kvůli vysokému počtu nakažených covidem-19 jedním z prvních tří uzavřených okresů České republiky. „Na týden máme nasmlouvány dva až tři hroby. Většinou kopeme ručně, protože ne na každý hřbitov se dá zajet bagrem,“ vysvětlila Bíbová, která se hrobařině věnuje už třicet let. (Zdroj: Novinky.cz)

Poslanci a odpůrci roušek Volný a Bojko budou ve Sněmovně za plexisklem
VIDEO: Poslanci Volný a Bojko vyvedeni ze zasedání Sněmovny. Neměli roušky

Sněmovně došla trpělivost s nezařazenými poslanci Lubomírem Volným a Marianem Bojkem, kteří trvale odmítají nosit do jednacího sálu ochranu úst a nosu. Kolem jejich míst ve Sněmovně vyroste ochranná bariéra z plexiskla. Vedení komory o důrazný zásah proti trvalému porušování zásadních hygienických opatření požádal zdravotní výbor, který se obává možného šíření nákazy koronavirem na další poslance. Sněmovnu o tom informoval její předseda Radek Vondráček (ANO) s tím, že přenosné plexisklo u lavice, kde sedí oba odmítači roušek, by mělo být hotové během příštího týdne, kdy Sněmovna nezasedá.

„Děláme, co můžeme, poslanci dnes nejsou v sále, předpokládám, že od variabilního týdne budeme mít nějakou ochranu těch, kdo sedí okolo, ve formě plexiskla,“ oznámil šéf komory. (Zdroj: Novinky.cz)

Obžalovaný v kauze Stoka promluvil o odevzdávání úplatků šéfovi
Kauza STOKA Hnuti ANO 2011

O odevzdávání desetiprocentních úplatků promluvil dnes u Krajského soudu v Brně spoluvlastník firmy Kros-stav Lubomír Smolka, který je jedním z obžalovaných v takzvané kauze Stoka týkající se údajné korupce na radnici Brno-střed. Peníze předával dalšímu z obžalovaných, který je odevzdával šéfovi, podle Smolky bývalému politikovi zvolenému za ANO Jiřímu Švachulovi. Bývalý místostarosta a také exradní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Obviněno je 11 lidí a dvě firmy.

Soud dnes začal pouštět kamerové záznamy z kanceláří obžalovaných. Jeden z odposlechů byl z kanceláře Smolky, který mluvil o úplatcích.

Desetiprocentní úplatky ze zakázky předával dalšími obžalovaným, kteří je pak odevzdávali šéfovi. Na dotaz státního zástupce Radka Mezlíka, koho tím šéfem myslel, Smolka odpovědl, že Švachulu. Smolka také vypověděl, že informace uvedl na základě vlastní zkušenosti i na základě toho, co slyšel od Petra Liškutina. Liškutin je dalším z obžalovaných, který v dotčené době působil jako vedoucí investičního odboru v Brně-středu a také jako místostarosta Brna-Ivanovic. (Zdroj: ČTK)

Za týden přibyla tři podezření na úmrtí po očkování proti covidu
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Ústav a evropská léková agentura je budou prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které dnes SÚKL v pravidelném hlášení zveřejnil.

SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Ústav upozorňuje na to, že očkování podstupují i lidé, kteří mají závažné zdravotní problémy či více nemocí najednou. “V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,” uvedl SÚKL. (Zdroj: ČTK)

Tlak covidu-19 na nemocnice neustává, roste ale tempo očkování
Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána

Nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání nadále ubývá, tlak na nemocnice ale nepolevuje. Od neděle, kdy se počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu dostal na nejvyšší úroveň za víc než rok epidemie, se každodenně posunul výše. Ve středu jich bylo 1916, denně s nákazou umírá kolem 200 lidí. Rekordní byl ve středu i počet podaných dávek očkování proti covidu-19, důvěru ve schopnosti vlády poradit si s epidemií už ale má podle průzkumu agentury STEM jen čtvrtina lidí.

Nově nakažených ve středu přibylo 14.353, což je zhruba o 900 méně než před týdnem. Celkový počet hospitalizovaných s covidem-19 po rekordních 9000 v pondělí a úterý mírně klesl na středečních 8734, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní počty úmrtí kolem 200 jsou nyní nejvyšší od listopadu, s covidem-19 ve středu zemřel i humorista, básník a zpěvák Jan Vodňanský.

Za poslední týden se nakazilo koronavirem 1390 zdravotníků, zhruba o stovku méně než před týdnem. Aktuálně nemocných jich je zhruba 3134, z toho 338 je lékařů. Mezi nemocnice s vyhlášeným stavem hromadného postižení osob se dnes zařadilo Kladno, péče tak kvůli zahlcení pacienty s covidem-19 nemusí odpovídat běžnému standardu ve 12 středočeských nemocnicích. K okresům s nejmenším počtem nově nakažených se naopak zařadilo Chebsko, které patřilo ještě před měsícem k nákazou nejvíce zasaženým oblastem. (Zdroj: ČTK)

Češi si během pandemie zvykli na nákupy on-line, využívají je stabilně
Cesi nakupuji online nakupy pres internet

Češi si za rok s pandemií koronaviru a vládními restrikcemi zvykli na on-line nákupy a internetové obchody využívají stabilně. Zatímco však s vyhlášením první uzávěry ekonomiky loni na jaře e-shopy evidovaly mezitýdenní skokový nárůst tržeb, na podzim už nebyl růst tak silný a v prosinci po uzávěře obchodů po Vánocích tržby e-shopů v mezitýdenním srovnání dokonce výrazně klesly. Důvodem byly silné vánoční nákupy v týdnu před uzavřením obchodů. Lidé již také nečekají na samotný začátek platnosti omezení a reagují už ve chvíli, kdy se o nich začne mluvit. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Shopsys, která největším prodejcům pomáhá digitalizovat prodeje.

Češi v internetových obchodech v loňském roce podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz utratili 196 miliard korun, meziročně o 26,5 procenta více. Podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky letos obraty on-line obchodů překonají hranici 200 miliard korun. (Zdroj: ČTK)

Před budovou ministerstva zdravotnictví našli mrtvého muže a u něj zbraň
mrtvý muž, zbraň

Mrtvý muž byl ve čtvrtek večer nalezen před budovou ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí v centru Prahy. V jeho blízkosti policie našla zbraň. „Mohu potvrdit nález muže bez známek života na Palackého náměstí, zjišťujeme okolnosti jeho úmrtí,” řekla Novinkám mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Ze záběrů z místa vyplývá, že mrtvé tělo leželo přímo u vchodových dveří do úřadu. Podle redaktora agentury Aktu.cz měl mrtvý muž poranění na hlavě a v jeho blízkosti byla nalezena střelná zbraň. „Nemůžeme vyloučit, že se jedná o sebevraždu,” dodala později mluvčí. K události podle ní došlo kolem 19:15. Na místo dorazil koroner a kriminalisté v bílých oblecích zajišťující stopy. (Zdroj: Novinky.cz)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře