Pozor na internetové seznamky jsou plné podvodníků
Pozor na internetové seznamky jsou plné podvodníků – Česko je šestou nejohroženější zemí v podílu podvodných inzerátů na internetových seznamkách. Vede Slovensko před Německem a Maďarskem. V nejvíce ohrožených zemích se s podvodníkem na seznamce setká zhruba každý dvacátý člověk. Uvedla to antivirová firma Gen.

Četnost seznamovacích podvodů se podle Genu stupňuje i v Severní Americe, Asii a na Blízkém východě. V první desítce nejohroženějších zemí jsou ještě Dánsko, Belgie, Lucembursko, Rakousko, Slovinsko a Polsko.

Podvody na seznamkách spočívají v tom, že útočník naváže s obětí falešný milostný vztah. Podvodníci za tímto účelem používají smyšlenou on-line identitu, aby u svého protějšku vzbudili potřebnou důvěru. Jejich následným cílem je získat peníze nebo dostatek osobních údajů pro krádež identity.

K oklamání svých obětí používají mnoho metod, od catfishingu (vytvoření fiktivní on-line osoby) v seznamovacích aplikacích v naději, že oběť přesvědčí, aby jim zaslala peníze – až po využívání škodlivých souborů PDF jako způsobu, jak napadnout mobilní zařízení, a získat tak přístup k jejich cenným informacím.

Mezi varovné signály, že se zájemcem o seznámení není něco v pořádku, patří až moc hezky vypadají profil, velká vzdálenost uživatele, rychlý vývoj vztahu, žádost o peníze, sliby schůzek, které se pak neuskuteční. Lidé na seznamkách by měli zveřejňovat jen nezbytné množství informací, svůj protějšek by si naopak měli prověřit například prostřednictvím zpětného vyhledávání obrázků, odborníci také doporučují uskutečnit video hovor.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře