Tipy pro cestování po dálnicích, Dálniční poplatky se od března 2024 změní, Koupili jste si dálniční známku na neexistující SPZ? O peníze nepřijdete, Úhrady elektronických dálničních známek na neexistující SPZ bude možné vracet,Řidiči si zakoupili už milion dálničních e-známek
Ceny dálničních známek porostou podle inflace – Ceny dálničních známek by se do budoucna měly zvyšovat už pravidelně podle inflace. Postupně snižovat by se naopak měla podpora u dálničních známek pro hybridní a elektrická vozidla, řekl dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS) při své návštěvě Františkových Lázní na Chebsku. Letos se od března po deseti letech cena dálniční známky výrazně zvedne, z 1500 korun na 2300 korun.

Podle Kupky bylo zdražení nevyhnutelné. “Pokud by docházelo k postupnému nárůstu ceny dálniční známky podle inflace tak, jak je tomu v jiných státech, tak by dnes dálniční známka stála přes 2500 korun. My jsme se snažili najít přijatelnou výši ceny dálničních známek. Zároveň se ale letos otevře rekordní množství nových dálnic,” zdůvodnil zdražení Kupka. Pro motoristy se také zavádí nová jednodenní známka.

Jak ministr podotknul, nové dálnice s sebou nesou na jedné straně větší komfort pro řidiče, zároveň ale přinášejí vyšší náklady na jejich údržbu. Česko se tak podle Kupky vydá cestou postupného zvyšování ceny dálničních známek podle inflace.

“Co se týká dálničních známek pro hybridní vozidla, tak letos platí pro plug-in hybridy 75procentní sleva. A co se týká elektromobilů, tak se o tom budeme do budoucna bavit, protože pochopitelně i elektromobily představují pro dálniční síť zátěž. Je jisté, že i podle toho, jaký bude přístup jinde v Evropě, tam nějaká sleva bude, ale o to jaká, bude teprve debata,” uvedl Kupka.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře