Nadace Nova

Koncem července 2021 Konto Bariéry vyhlásilo sbírku na nový automobil za 470 tis pro Honzíka, který trpí vzácným Angelmanovým syndromem. Honzík tak bohužel zůstal odkázaný na pomoc svého okolí. Mentálně zůstal na úrovni osmiměsíčního dítěte, leze jen po čtyřech, musí se přebalovat, krmit i koupat.

Rodině bohužel současné auto dosloužilo, Honzíka ale rodiče potřebují pravidelně vozit k lékařům a na rehabilitace. Konto Bariéry se tak rozhodlo pomoci a vyhlásilo na svém Facebooku sbírku. Na rodinu se však kvůli tomu na internetu strhla vlna nenávistných komentářů. Důvodem je totiž to, že Nadace Nova této rodině přibližně před půl rokem darovala novou Škodu Octavia. Až na to, že je vše trochu jinak.

https://www.facebook.com/KontoBARIERY/posts/10159110472445520

V listopadu 2020 probíhalo Mistrovství ČR v maratonu na Dolní Moravě, zároveň se závody horských kol NOVA CUP, jedním ze sponzorů byla ŠKODA AUTO. Mistryně České republiky v maratonu 2020 a česká reprezentantka na horských kolech Jana Czeczinkarová v tomto závodě zvítězila a získala tak nový automobil Škoda Octavia.

Tuto výhru se Jana Czeczinkarová rozhodla pomocí Nadace Nova věnovat. Ta vybrala jednu z rodin a o této zprávě informovala na svých stránkách a v reportáži televize NOVA. Bohužel NOVA ani v jednom z případů nezmínila, že jde pouze o zápůjčku vozu na 3 měsíce a vždy o automobilu hovořila jako o daru.

Když pak Konto Bariéry spustilo sbírku, lidé na internetu se podivovali nad tím, jak mohlo půl roku staré auto již dosloužit. Rodina Švajdových tak byla nucena vše vysvětlovat a slovy Tomáše Švajdy je zavádějící reportáž televize NOVA spíše stála “více mrzení než pomoci”.

Bohužel ani dodavatel nového vozu situaci rodině neulehčuje, požaduje vybrání částky do určitého data, jinak vůz nedodá. Pokud by jste chtěli i vy přispět alespoň drobnou částkou, můžete tak učinit přímo na webu Konta Bariéry, kde naleznete i více informací.

http://bit.ly/AutoproHonzika

Ze zdroje blízkého NOVĚ jsem se dozvěděli, že toto není poprvé, co reportáž záměrně některé informace neuvedla. Upozorňujeme, že ale jde o nepodloženou informaci. Ze vzniklé situace bychom nevinili nikoho jiného než televizi NOVA. Zapůjčení vozu jen na určitou dobu je v různých soutěžích běžnou praxí a ŠKODA AUTO pravděpodobně o darování vozu nevěděla, případně se držela svých původních podmínek. Jana Czeczinkarová chtěla udělat dobrou věc, je možné že ani nevěděla, že nejde o dar.

Vše tedy padá na bedra Nadace Nova a televize NOVA. Ta po medializaci tohoto případu se snaží situaci zachránit doplněným vyjádřením u článku informujícím o předání vozu. V našich očích však takováto nadace ztratila svou váhu.

Na tento případ jako jeden z prvních upozornil YouTuber DeeThane, budeme rádi, když se podíváte na jeho video, kde vše srhnuje a vysvětluje. Je úsměvné, že NOVA neustále Youtubery a streamery nepřímo označuje za “odpad společnosti” a sama si neumí ohlídat své vyjádření v takto citlivé reportáži. Přejeme rodině, aby se situace vyřešila a nový automobil jim alespoň trochu ulehčil v jejich životní situaci.

AKTUALIZACE 7.8.2021: Nadace Nova se po medializaci případu rozhodla rodině pomoci. Více v tomto článku.

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře