Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 27. 6. 2021

Policie obvinila člověka podezřelého ze zfalšování QR kódu u sbírky
policie,

Policisté ráno zadrželi a odpoledne obvinili člověka podezřelého z toho, že zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která je určena lidem postiženým čtvrtečním tornádem. Na sbírkových kontech na pomoc zasaženým obcím se shromáždily už stovky milionů korun. Domů k demolici je po bouřích zatím 69, uvedl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá občany, aby nevozili jídlo do obcí postižených bouřemi. Všeho je dostatek a část se musí vyhazovat, řekl hejtman ČTK.

O mužově zadržení informoval po ranním jednání krizového štábu jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Odpoledne byl dvaadvacetiletý muž obviněn z pokusu o podvod, uvedli policisté na internetové stránce policejního ředitelství. Dodali, že se objevil další případ, kdy někdo změnil číslo účtu u žádosti o příspěvek. Muži hrozí až deset let vězení. (Zdroj: ČTK)

Bouřky na jižní Moravě mají šestou oběť, zemřelo malé dítě
Tornado

Čtvrteční bouře a tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku mají šestou oběť. Zemřela ve Fakultní nemocnici Brno. Úmrtí potvrdila mluvčí nemocnice Veronika Plachá, která nechtěla říct žádné bližší informace. Podle zjištění ČTK zemřelo malé dítě. Bouřky zasáhly kraj ve čtvrtek večer. Poničily na 1200 domů, zranění utrpěly desítky lidí.

Na šesté úmrtí upozornil Český rozhlas Radiožurnál. ČTK o úmrtí řekl hodonínský místostarosta Petr Buráň a potvrdila mu ho i Plachá. “Víc ale nelze říct s ohledem na věk,” řekla mluvčí. Podle informací ČTK zemřelo dvouleté dítě. (Zdroj: ČTK)

Interval mezi první a druhou dávkou očkování se podle Babiše zkrátí
očkování, vakcíny

Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 se lidé budou moci nechat očkovat už po 34 dnech, uvedl dnes ve svém pořadu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní je u látky Pfizer/BioNTech interval mezi první a druhou dávkou 38 až 42 dnů. Babiš ale druh vakcíny neuvedl.

“Lidé, kteří se chtějí dříve očkovat druhou dávkou, mohou si zavolat na linku 1221 a teď ten rozptyl se navyšuje na osm dní. To znamená, už to nebude 42 dní, ale 34,” uvedl premiér. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami. (Zdroj: ČTK)

Babiš připustil, že nejvyššího žalobce by mohla jmenovat až nová vláda
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil možnost, že nového nejvyššího státního zástupce jmenuje až nová vláda po volbách, jak žádá část opozice. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla jako nástupce končícího Pavla Zemana jeho nynějšího náměstka Igora Stříže. Babiš v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že o věci s ministryní ještě nemluvil.

“Jedna možnost je, že pan Stříž bude pověřený a vybere to příští vláda, a druhá možnost je, že budeme akceptovat návrh paní Benešové,” řekl Babiš. Poukázal na to, že jde o politickou záležitost. “Otázka je, když opozice říká, nedělejte to, nechte to na nás, tak jednou z možností je, že jim vyhovíme,” dodal ministerský předseda. (Zdroj: ČTK)

Volební průzkum: Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN těsně před Spolu, ANO třetí
volebni pruzkum

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 24 procent. Pouze o půl procentního bodu horší by byla koalice Spolu. Třetí hnutí ANO by získalo 21,5 procenta. Vyplývá to z červnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Do Sněmovny by se podle něj dostalo ještě SPD se ziskem 12,5 procenta a hnutí Přísaha se šesti procenty. KSČM i vládní ČSSD by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů, uvedla agentura Kantar.

Agentura Kantar CZ přepočítala volební model také na počet mandátů ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně. Započítala do něj ale data z posledních dvou průzkumů. Proto by křesla podle ní získala i KSČM, která je v červnovém průzkumu už pod pěti procenty, ale v květnu byla ještě nad touto hranicí. Piráti se STAN by tak měli 57 mandátů, koalice Spolu 53, ANO 50, SPD 24, Přísaha devět a komunisté sedm.

Poslední průzkum se uskutečnil od 7. do 18. června a zúčastnilo se ho 933 lidí. Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí 1,4 až 3,3 procentní body. (Zdroj: ČTK)

Zeman bude volit ANO, vládu dá šéfovi úspěšné strany, ne koalice
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman zopakoval, že po říjnových sněmovních volbách pověří sestavením vlády předsedu nejúspěšnější strany, nikoli lídra některé z volebních koalic. Volební koalice pokládá za podvod. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News Zeman také oznámil, že bude volit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Odchod z Afghánistánu Zeman označil za zbabělou kapitulaci.

Zeman je zastáncem názoru, že koalice vznikají až po volbách. “Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,” řekl o volebních koaličních. V předvolebních průzkumech mají šanci na úspěch dvě koalice, a to Pirátů se Starosty a Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. (Zdroj: ČTK)

Zeman nemá důvod zpochybňovat prověrku zákroku proti muži v Teplicích
Vyjádření GIBS k zákroku teplických policistů

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nemá důvod zpochybňovat výsledky prověřování policejního zákroku proti muži v Teplicích, jenž následně zemřel. Rada Evropy, která vyzvala k důslednému vyšetření incidentu, by se měla podle hlavy státu zabývat jinými záležitostmi. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zeman také kritizoval sufražetky, tedy radikální bojovnice za politická práva žen, hnutí Me Too proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání i akce sexuálních menšin typu Prague Pride.

Policisté trvají na tom, že mužova smrt neměla se zákrokem souvislost. Pitva zemřelého Roma podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce, infomovala policie. “Já jsem se seznámil se stanoviskem policejního vyšetřování a jako člověk, který důvěřuje policii, nemám důvod výsledky tohoto vyšetřování jakkoli zpochybňovat,” řekl Zeman. “Rada Evropy se velmi často plete do nejrůznějších záležitostí, tuto nevyjímaje,” dodal. (Zdroj: ČTK)

V sobotu přibylo v ČR 68 nakažených, o pět více než před týdnem
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Laboratoře v sobotu odhalily v České republice 68 nových případů koronaviru. V tomto týdnu je to nejmenší denní nárůst, o víkendech se ale testuje méně. Proti minulé sobotě je to o pět případů více. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů 6,5 případu nákaz, incidence se proti pátku nepatrně zvýšila. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil o deset na 60, je to nejméně od loňského června. V těžkém stavu je 12 pacientů.Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Z hlediska takzvaného incidenčního čísla, tedy počtu potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom už několik dní nejhůře Praha. Hlavní město eviduje téměř 17 nakažených na 100.000 obyvatel. Ve všech ostatních krajích je incidenční číslo nižší než deset. Nejlépe je na tom Královéhradecký kraj, kde je méně než jeden nakažený na 100.000 obyvatel v uplynulém týdnu. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře