Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 23. 6. 2021

Banky: Zvýšení sazeb ČNB podpoří zdražování úvěrů, především hypoték
Zadlužení domácností, jak si Češi půjčují

Zvýšení úrokových sazeb centrální banky podpoří zdražování úvěrů, především hypoték. Vyplývá to z reakcí největších bank, které ČTK oslovila. Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

“Sledujeme pečlivě situaci na trhu a reakci jednotlivých subjektů na aktuální zvýšení sazeb ČNB. Není vyloučeno, že na poslední vývoj na hypotečním trhu zareagujeme v oblasti naší hypoteční nabídky,” řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek předpokládá, že zvýšení sazeb může mít dopad na úvěry s krátkou fixací, u dlouhodobých úvěrů a spotřebitelských úvěrů skokový růst neočekává. (Zdroj: ČTK)

Květnové plošné omezení středních škol bylo podle NSS nezákonné
školy, covid, babiš,

Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné, konstatoval zpětně Nejvyšší správní soud (NSS). Konkrétně se na podnět studentky střední školy zabýval opatřením ministerstva zdravotnictví ze 14. května. Bylo účinné pouze týden, od 17. do 23. května, poté ministerstvo vydalo nové, obsahově obdobné opatření. Proto už mohl NSS jen konstatovat rozpor se zákonem, nikoliv opatření zrušit. O rozhodnutí informoval na svém webu.

Ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo nezbytnost takto intenzivního plošného omezení, konstatoval NSS. Zopakoval dříve vyslovený právní názor, že pandemický zákon umožňuje pouze omezit výuku na vysokých školách. Střední školy, stejně jako základní nebo mateřské, lze mimo nouzový stav regulovat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, ten je ale určený spíše k časově a místně omezeným protiepidemickým opatřením v ohniscích nákazy. K plošným opatřením sloužit nemá. (Zdroj: ČTK)

Kulhánek hovořil se zástupci stran o vztazích s Ruskem, debatu má za věcnou
Ministr zahranici Kulhanek CSSD ultimatum rusku

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních stran o česko-ruských vztazích poděkoval za věcnou diskusi, obsah příliš komentovat nechtěl. Výstupy mají podle něj sloužit vládě, která vzejde z podzimních voleb. Řekl to ČTK. Aby bylo možné znovu nastolovat vztahy s Ruskem, je potřeba mít co nejširší politickou shodu, míní.

Jednání trvalo zhruba hodinu a půl, do říjnových voleb by se mělo uskutečnit minimálně jedno další. Podle ministra bude na příští vládě, zda výstupy z kulatých stolů využije, nebo ne. “Co ale hodnotím velmi pozitivně je, že i přes to, že jsou různé názory, tak debata byla otevřená, víceméně věcná,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna
Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v úvodu dnešní mimořádné schůze zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v úvodním kole, chtějí uplatňovat pozměňovací návrhy. Novelu tak čekají standardní tři čtení. Nyní ji posoudí sociální výbor.

Dolní komora kývla na požadavek Romana Sklenáka (ČSSD), aby výbor měl na projednání necelé dva týdny místo obvyklých dvou měsíců. Druhé čtení a možná i závěrečné hlasování by se tak mohlo odehrát už na řádné červencové schůzi pléna.

Úvodní debata trvala dvě hodiny a nesla se v předvolební atmosféře. Týkala se i stavu státních financí či hlubší reformy penzí. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by bylo nejlepší nynější vládní novelu zamítnout. “Nemůžeme podpořit něco, co není vykompenzováno opravdovou snahou šetřit na výdajích,” uvedla. Kabinet ANO a ČSSD podle ní dělá jen líbivé kroky, hlubší změnu důchodového systému ale nebyl schopen připravit. Pekarová Adamová slíbila, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud bude vládnout, důchodovou reformu předloží. (Zdroj: ČTK)

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu, na dovolenou se nechystá
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta by měla podpořit české exportéry, řekl předseda vlády v dnešním rozhovoru pro TN Live. Na dovolenou se naopak v létě nechystá i kvůli tomu, že za loňskou cestu k moři sklidil kritiku.

Babiš řekl, že do Vietnamu pravděpodobně vyrazí o vládních prázdninách na začátku srpna. “Přesvědčili mě naši vývozci, že pravděpodobně vykonám návštěvu Vietnamu, kde mám velmi přátelský vztah s bývalým premiérem a stávajícím prezidentem,” uvedl. Přibližně stomilionová země je podle něj pro české vývozce obrovským trhem. “Ještě zvládneme možná i Koreu,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Kabinet v pondělí rozhodne o rouškách i testování ve školách v září
rozvolnění, roušky, kulturní akce, školy,

Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů od 1. července, ale i o podobě testování ve školách od září. V rozhovoru pro TN Live to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zvládnutí epidemie covidu-19 se nesmí letos opakovat chyby, které se udělaly loni, dodal.

Kabinet byl loni terčem kritiky za to, že podcenil opatření na konci prázdnin, což prohloubilo druhou vlnu epidemie v Česku. Babiš uvedl, že loni bylo Česko po zvládnutí první vlny covidu-19 v euforii a rozhodnutí odložit v létě roušky bylo špatné. “Tento rok ty chyby nesmíme opakovat, celé léto se budeme chystat,” řekl TN Live Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že po dohodě s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou navrhne, aby od července bylo možné nosit místo respirátorů i chirurgické roušky či nanoroušky, nikoliv však roušky vyrobené doma. Tam se odborníci shodli, že bychom nahradili respirátory chirurgickými rouškami, mělo by to být 1. července. (Zdroj: ČTK)

Průzkum: Epidemie vedla u studentů ke ztrátě motivace k učení
covid 19 deprese sebevrazdy zavislost

Epidemie covidu-19 způsobila u většiny studentů středních a vysokých škol ztrátu soustředění a motivace ke studiu. Víc než polovině z nich chyběl osobní kontakt a v osobním životě zaznamenali nárůst stresu a nejistoty. Dvě třetiny maturantů začaly sledovat více seriály a 30 procent jich přestalo sportovat. Naproti tomu 35 procent mladších středoškoláků začalo cvičit víc než dříve. Vyplynulo to z průzkumu soukromé školy Newton University, serveru vysokeskoly.cz a agentury Behavio, který jeho autoři představili novinářům.

Průzkum zjišťoval vliv epidemie covidu-19 na studijní i osobní život vysokoškoláků a středoškoláků. Uskutečnil se od 25. května do 6. června, zúčastnilo se ho 7161 studentů středních a vysokých škol, z toho vysokoškoláci představovali zhruba dvě třetiny. (Zdroj: ČTK)

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června
Armada Ceske republiky cviceni

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci. Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl. (Zdroj: ČTK)

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví, má to za politické prohlášení
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého předsednictví v Evropské unii. Signatáři výzvy se chtějí politicky zviditelnit, řekl ČTK. Plánovaný rozpočet na předsednictví a malou pozornost mu věnovanou kritizovali v úterý ekonomové, investoři a další osobnosti. Vládě adresovali otevřený dopis, v němž vyzývají k maximálnímu využití příležitosti.

Česko bude předsedat EU v druhé polovině příštího roku. Rozpočet českého předsednictví bude 1,24 miliardy korun, proti předchozímu předsednictví v roce 2009 je zhruba třetinový. Vládní ČSSD i část opozice to považují za podhodnocené, podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit, a limituje to české možnosti prosadit své priority. (Zdroj: ČTK)

Hradecká záchranka zasahovala ve škole v přírodě u nevolnosti více než 20 lidí
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

Záchranná služba v noci na dnešek zasahovala v rekreačním zařízení v Hradci Králové, kde byla škola v přírodě. Nevolnost způsobená zřejmě stravou zasáhla 20 dětí a dva dospělé. V nemocnici skončilo pět lidí. ČTK to sdělili mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Ivo Novák. Záchranáři dostali informaci o větším počtu lidí trpící náhlou nevolností a zvracením dnes krátce před půl jednou v noci. První stupeň mimořádné události nakonec neaktivovali.

“Zdravotní problémy mělo mít více než 20 osob. Operátoři na místo ihned vyslali dvě záchranářské posádky spolu lékařem z královéhradeckých základen. Prvořadým cílem bylo určit počet postižených a závažnost jejich zdravotního stavu. Zasahující lékař nakonec konstatoval, že vyhlášení mimořádné události není nutné,” uvedl Novák. (Zdroj: ČTK)

Policie obvinila strojvůdce, který zřejmě zavinil nehodu vlaků u Perninku
policie,

Karlovy Vary – Police obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti osmadvacetiletého strojvedoucího vlaku, který loni 7. července bez povolení dispečera vjel na trať u Perninku a způsobil podle závěrů policie vážnou nehodu. Jeho vlak se vzápětí srazil s protijedoucím vlakem a při srážce dva lidé zemřeli a 24 lidí se zranilo. Za pochybení hrozí strojvůdci až desetiletý trest, informovala ČTK krajská policejní mluvčí Eva Valtová.

“Při prověřování případu bylo zjištěno, že osmadvacetiletý muž jako strojvedoucí osobního vlaku po dojetí do stanice v Perninku na jednokolejné železniční trati neměl bez vážného důvodu splnit povinnosti uložené mu jízdním řádem a vnitřním předpisem provozovatele dané dráhy,” popsala Valtová. Při odjezdu ze stanice podle vyšetřování neohlásil odjezd dispečerovi a nepočkal, až přijede protijedoucí vlak ze stanice Nové Hamry. (Zdroj: ČTK)

Úterních 131 nakažených covidem v Česku bylo o třetinu méně než před týdnem
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109.000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30.289 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně úterý nezemřel s covidem-19 nikdo. Ministerstvo čísla dodatečně aktualizuje. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře