Vyjádření GIBS k zákroku teplických policistů

Generální inspekce bezpečnostních sborů si od Policie ČR vyžádala veškeré podklady týkající se služebního zákroku policistů v Teplicích, a to včetně obrazových materiálů a předběžného výsledku nařízené soudní pitvy.

Po vyhodnocení shromážděných materiálů policejní orgán GIBS konstatuje, že momentálně nespatřuje v jednání zasahujících policistů trestný čin, není tedy ve věci věcně příslušný, a proto nebude zahajovat úkony trestního řízení.

Video: Zdrogovaný muž v Teplicích ničil před příjezdem policie soukromý majetek

Zákrok v Teplicích byl podle krajských policistů i inspekce v pořádku

Donucovací prostředky, které policisté použili při sobotním zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly podle ústeckého krajského policejního ředitelství intenzitě mužova útoku. Trestný čin v jednání zasahujících policistů nyní nespatřuje ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policisté trvají na tom, že mužova smrt neměla se zákrokem souvislost. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin.

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí deset až 18 let vězení. Prověřuje také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití. V souvislosti s reakcemi, které zákrok vzbudil, už zahájili také trestní stíhání jednoho člověka pro vyhrožování policii. Rovněž uvedli, že nemají k dispozici žádné vlastní videozáznamy zásahu ani záběry z pouličních kamer. Vyzvali proto veřejnost, aby jim poskytla vlastní záznamy či svědectví.

Videa zachycující zákrok kolují po internetu. Z dnes zveřejněného záznamu je patrné, že muž vrazil dvakrát hlavou do zaparkovaného auta a poté se skácel k zemi. Na předchozích záběrech bušil do auta pěstmi. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara už dříve zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem drog porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Kdyby muž nebral drogy, tak by podle něj dál žil.

Zdroj: tydenikpolicie.cz a ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře