Lidé si dnes připomenou památku válečných veteránů

Na řadě míst Česka lidé uctí památku válečných veteránů.

Hlavní pietní akt se tradičně uskuteční na pražském Vítkově, se zástupci armády a vlády. Veterány uctí i pietní setkání v Brně, Ostravě, Plzni nebo v Liberci. Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Loni byly kvůli pandemii covidu-19 vzpomínkové akce výrazně omezeny.

Piety na Vítkově se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, ale také představitelé státní správy, samospráv i Československé obce legionářské a dalších veteránských organizací. Oběti válek a vojáků, kteří v nich bojovali, uctí položením květin a minutou ticha.

Připomínkovou akci pořádá také krajské vojenské velitelství u Památníku obětí 2. světové války v ostravských Komenského sadech. Několik piet bude i v Liberci – konkrétně na zajateckém hřbitově v Ostašově, vojenské části hřbitova v Ruprechticích a na Štefánikově náměstí, kde se uskuteční slavnostní nástup 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, aktivních záloh a Krajského vojenského velitelství Liberec. I v Liberci se budou sázet vlčí máky – v parku Paměti národa. V Plzni pak tamní krajské vojenské velitelství a zástupci obce legionářské uctí veterány u pomníků v Brojově ulici a v parku Homolka, pietní setkání bude i u hřbitova v Plzni – Černicích.

V Brně uctí veterány žáci základních škol symbolickým sázením vlčích máků na Moravském náměstí. Večer pak jihomoravská pobočka Paměti národa v budoucím brněnském Institutu Paměti národa pořádá přednášku o osudech některých západních letců. Den otevřených dveří se dnes koná v brněnském Komunitním centru pro válečné veterány. Pietních setkání se lze dnes zúčastnit i v Brně – Tuřanech.

Městská část Praha 2 připomene Den veteránů ve spolupráci s armádou a Československou obcí legionářskou na náměstí Míru. Lidé si tam prohlédnou současnou i historickou armádní výzbroj a techniku, zazní i koncert armádních hudebníků. V Praze 7 se uskuteční pieta v ulici Nad Štolou u domu, kde bydlel československý legionář, brigádní generál a spisovatel Rudolf Medek. V Praze 3 bude setkání u Vzpomínkové lavičky válečných veteránů v Chelčického ulici.

Zdroj: České noviny, foto: Facebook

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře