Česko čeká pracovní týden s tropickými teplotami

Loňský rok v ČR byl podle ČHMÚ nejteplejší za 63 let, v průměru bylo 9,7 st

Loňský rok byl v České republice nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty v zemi počítat. Průměrná teplota dosáhla 9,7 stupně Celsia, což bylo o 1,4 stupně více než takzvaný normál z let 1991 až 2020. Dosud nejteplejší rok 2018 loňská průměrná teplota překonala o desetinu stupně. U deseti měsíců byla loni průměrná teplota nadnormální. Srážkově byl rok 2023 na území Česka normální, uvedl dnes v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Srážkově bohaté měsíce se loni střídaly s těmi, kdy pršelo či sněžilo málo. Předběžný průměrný roční úhrn srážek 728 milimetrů představuje 106 procent normálu let 1991 až 2020, uvedli meteorologové. Na srážky podle nich byly bohaté zejména duben, srpen, listopad a prosinec, naopak méně jich bylo v květnu a červnu a velmi suché bylo i září, kdy napršelo 18 milimetrů, tedy 30 procent normálu.

Z hlediska průměrné teploty byly všechny loňské měsíce s výjimkou dubna a května nad normálem let 1991 až 2020. Výrazně teplo bylo v lednu, září, říjnu a prosinci. Září bylo zároveň i nejteplejším devátým měsícem v Česku vůbec. Naproti tomu velmi chladný byl duben, kdy bylo podle ČHMÚ v průměru 6,4 stupně. Podle meteorologů jsou ale zveřejněné údaje zatím předběžné a mohou se po doplnění všech informací ještě změnit.

Uplynulý rok se zařadí jako nejteplejší v historii měření také celosvětově, uvedla začátkem prosince meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Nejteplejší rok od počátku měření má za sebou i pražské Klementinum. ČHMÚ v úterý informoval, že loňský rok tam byl spolu s rokem 2018 s průměrnou teplotou 12,8 stupně nejteplejší za posledních 249 let.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře