Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 21. 4. 2021

Rusko má umožnit návrat diplomatů, jinak bude méně lidí na ruské ambasádě
Ministr zahranici Kulhanek CSSD

Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek to řekl na tiskovém briefingu po zhruba půlhodinovém večerním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským. 

Mluvčí Kremlu Peskov vzkázal do Prahy, že mluvit s Ruskem formou požadavků je marné. Ministr Kulhánek dnes v podvečer hovořil i se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO). (Zdroj: ČTK)

Opozice Kulhánkův krok chválí, vyhovuje podle ní i návrhům poslanců
Ministr zahranici Kulhanek CSSD ultimatum rusku

Dnešní ultimátum nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) směrem k Rusku naplňuje podle opozičních stran požadavky Sněmovny. Představitelé stran to uvedli na dotaz ČTK. Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ČR sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Český postup oznámil Kulhánek večer po jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským. “Považuji to za správný krok, naplňující včerejší (úterní) usnesení Sněmovny z pera koalice Spolu. Doufám, že vláda zůstane v postoji pevná a rozhodná a své stanovisko nezmění,” napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. (Zdroj: ČSSD)

Exministr Prymula povede nemocnici v Říčanech
Roman Prymula reditel

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula povede nemocnici v Říčanech u Prahy, zařízení patří do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimo jiné vybudovat nový pavilon zhruba za 250 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny Radka Miloševská.

„Je to pro mne nová profesní etapa a zároveň velmi příjemné poslání, kdy se budu opět moci vrátit přímo do zdravotnického provozu,” uvedl Prymula, který byl dosud externím poradcem Agelu. (Zdroj: ČTK)

Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu
Senát , pandemický zákon, ústavní soud

Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval dnes současně vládu, aby vypověděla česko-ruskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vláda vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.

Senát podle usnesení, které podpořilo 67 ze 72 přítomných senátorů, označil útok ve Vrběticích v roce 2014 “za akt státního terorismu vůči jednomu státu EU, a tím i za akt terorismu vůči celé EU.” (Zdroj: ČTK)

Průzkum: Dvě pětiny lidí nesouhlasí s odvoláním ministra Blatného
Ministr Blatný: Ministerstvo zdravotnictví a Policie ČR podepsaly dohodu o součinnosti při kontrole dodržování karanténních opatření

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že prezident Miloš Zeman na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) před dvěma týdny odvolal z funkce ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Zhruba stejný počet lidí, 38 procent, si zároveň nemyslí, že jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO) je dobrou volbou na místo ministra zdravotnictví. O opaku je přesvědčeno sedm procent občanů. Podle 25 procent je ale ještě brzo na hodnocení této změny. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

Průzkum se konal 16. dubna a zaštiťuje ho společnost European National Panels, dceřiná společnost agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK. (Zdroj: ČTK)

Vláda pošesté navrhne Zemanovi, aby se šéf BIS Koudelka stal generálem
michal koudelka sef BiS

Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl při dnešním uvedení do funkce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident to kvůli svým výhradám proti kontrarozvědce a Koudelkově práci pětkrát odmítl.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování generálů loni v říjnu. Vláda tehdy jeho povýšení do generálské hodnosti navrhla už popáté. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje. “Ano, my pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce,” řekl dnes Babiš. Kabinet by o tom měl rozhodnout na pondělním řádném zasedání, doplnil. (Zdroj: ČTK)

Ošetřovné pro rodiče dětí během koronaviru se zvýší
Konec nouzového stavu, pandemie„Ošetřovné“ OSVČ za únor spuštěno. Žádosti lze podávat do 19. dubna

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během koronavirové epidemie, se zvýší. Stoupne ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Schválil to dnes zrychleně Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, může nyní pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Poslanecká novela dávku zvedá o deset procentních bodů na stejnou výši, jako byla loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku. Vyšší dávka by byla vyplácena zpětně od letošního 1. března. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna schválila vyšetřovací komisi k úniku kyanidu do Bečvy
Sněmovní vyšetřovací komise k případu Bečva. Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“

Sněmovna schválila zřízení vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě. Komise má mít devět členů, každý z poslaneckých klubů bude moci navrhnout jednoho člena. Své zjištění má komise předložit do pěti měsíců od svého vzniku. Pro zřízení komise, které vyvolaly opoziční strany v čele s KDU-ČSL, hlasovalo 52 z přítomných 90 poslanců. Vznik komise podpořili hlavně poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi.

Za ODS by měl být v komisi starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Blaha, za TOP 09 předsedkyně strany a členka sněmovního ekologického výboru Markéta Pekarová Adamová a za KDU-ČSL lidovecký šéf Marian Jurečka, řekli politici na tiskové konferenci. (Zdroj: ČTK)

Šéfové parlamentů V4 se připojili k vyjádření solidarity s ČR v kauze Vrbětice
Vrbětická výzva

Předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přistoupili k pondělnímu prohlášení ministrů zahraničí EU, kteří vyjádřili solidaritu s kroky, jež Česká republika podnikla kvůli možnému zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Novinářům to po dnešním on-line jednání šéfů parlamentů řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

“Jednak je tam vyjádřená vůle ohradit se, bojovat proti narušování suverenity všech demokratických zemí, zejména těch, které jsou členy Evropské unie, případně NATO. Dále je tam vyjádřena podpora a solidarita krokům, které Česká republika v rámci toho, co ji potkalo, učinila,” uvedl Vystrčil. (Zdroj: ČTK)

Schvalování delší dovolené provázely spory, Sněmovna je nedokončila
Sněmovna, poslanci, parlament,

Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů dnes provázely spory poslanců a Sněmovna je opět nedokončila. Předkladatelé navrhují dvouletý odklad účinnosti změny zákoníku práce na leden 2023. Kdy se dolní komora k finálnímu kolu projednávání předlohy vrátí, není jasné.

Kritici delší dovolené znovu poukazovali na dopady na zaměstnavatele, kteří se nyní navíc potýkají s koronavirovou krizí. “Návrh zákona je v této době mimořádně nešťastný a mimořádně špatný,” řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Poslanec ANO a podnikatel Jiří Bláha varoval, že zaměstnavatelé nové zaměstnance nabírat nebudou, bude více přesčasů a větší tlak na zvýšení výkonu. (Zdroj: ČTK)

Senátní výbor kvůli korespondenční volbě nepodpořil volební novelu
volby, politické strany, koalice

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. ČTK to řekl předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN). Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu. (Zdroj: ČTK)

Školky by se mohly otevírat po jednotlivých okresech, navrhne Babiš
školky

Rozhodnutí o tom, ve kterých regionech se od pondělí otevřou mateřské školy, by mohlo vycházet z epidemické situace v jednotlivých okresech, nikoliv na úrovni celých krajů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to navrhne vládě, sdělil dnes v pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz. Definitivní rozhodnutí, ve kterých regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00. Už nyní je ale podle Babiše jasné, že se do školek vrátí děti v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Podle premiéra by se ale otevírání mateřských škol mohlo řídit epidemickými údaji z menších celků, než jsou kraje. “Já navrhnu ještě debatu, jestli bychom nešli až na okresy,” řekl dnes Babiš. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje. “Například Plzeň-sever má 106 (nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní), Klatovy 120,” uvedl premiér. (Zdroj: ČTK)

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Krajský soud v Brně dnes uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700.000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. “Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně,” uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská. (Zdroj: ČTK)

Vakcíny od Johnson & Johnson dostanou praktičtí lékaři ve čtvrtek
očkování, vakcíny

První vakcíny od firmy Johnson & Johnson dostanou praktičtí lékaři ve čtvrtek. Dnes distributor ověřuje pravost jednotlivých balení a vyskladňuje zboží. ČTK to napsal Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která má rozvoz vakcíny na starosti. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky jsou mnozí lékaři připraveni očkovat i o víkendu. Dodávky vakcín do ordinací jsou ale podle praktiků stále nízké.

Distributor dostal v úterý v podvečer pokyn od ministerstva zdravotnictví, aby začal s distribucí očkovací látky. Dnes se podle Nesrsty dělají všechny nezbytné interní kroky, které samotnému rozvozu předcházejí. Jedná se mimo jiné o ověřování pravosti jednotlivých balení vakcíny či vyskladnění zboží. “Dodávky do jednotlivých ordinací napříč ČR jsou naplánovány od zítřejšího rána, tedy od čtvrtka,” uvedl Nesrsta. Připomněl, že bude rozvezeno 14.400 dávek do 288 ordinací praktických lékařů. Podle Šonky ale počet ordinací, které si vakcínu objednaly, je asi desetinásobný. Objednávat si ji mohly před týdnem. Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka už rozváží také vakcínu Moderna. (Zdroj: ČTK)

Směřujeme k otevření obchodů nejpozději 3. května, uvedl Arenberger
Arenberger

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

“My všechno směřujeme k tomu, aby do konce dubna bylo možno uvažovat o otevření obchodů nejdéle od 3. května,” řekl dnes Arenberger. Neupřesnil, zda budou moci otevřít všechny obchody, nebo jen některé. Pouze dodal, že opatření je ještě rozpracované a hlavní body by měla ve čtvrtek projednávat vláda. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května. “Má už základní obrysy, co se týká těch jednotlivých kategorií,” řekl dnes v televizi CNN Prima News. Další informace ale hodlá zveřejnit, až na nich bude konsensus. (Zdroj: ČTK)

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže
střelba na benzínové pumpě

 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát střelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení chaty. (Zdroj: ČTK)

Policie podezírá pětici lidí z terorismu kvůli bojům na východě Ukrajiny
islamsky stat terorismus cechy morava nebezpeci utok

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn, informovali státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze a mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl. Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře