Počet případů černého kašle od začátku roku překročil 9300

Počet případů černého kašle od začátku roku překročil 9300.

Případů černého kašle bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od začátku roku 9370. Za uplynulý týden lékaři zaznamenali 1476 nakažených, což je o 18 méně než v týdnu předcházejícím. Dětí do jednoho roku, které nemoc nejvíce ohrožuje, onemocnělo 128, nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let. Kvůli velkému zájmu není dostatek vakcín proti černému kašli pro dospělé. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK řekl, že objednané by lékařům měly dorazit ve čtvrtek nebo v pátek.

Podle informací ze Zdravotnické ročenky ČR bylo na území dnešní ČR více nakažených naposledy v roce 1959, tedy rok po zahájení očkování, kdy se nakazilo 18.978 lidí. “Zdá se, že počty nových případů černého kašle začínají stagnovat, ale predikovat budoucí vývoj se zatím neodvažujeme. Stále se zvyšuje počet infikovaných ve skupině náctiletých, což si vysvětlujeme především vyvanutím imunity po očkování,” uvedl k tomu SZÚ na sociální síti X.

Očkování je povinné pro malé děti, v dospělosti odborníci doporučují přeočkování. Kvůli velkému zájmu, letos se nechalo očkovat už více než 45.000 lidí, ale vakcíny nebyly několik týdnů pro nové objednávky dostupné.

Minulý týden podle ministerstva zdravotnictví (MZd) dorazilo 20.000 dávek očkovacích látek z Kanady, dalších 78.000 z Francie už je podle informací Českého rozhlasu také v ČR. “Dnes nebo zítra si je přebere distributor a ve čtvrtek nebo v pátek budou rozváženy lékařům a do očkovacích center,” řekl ČTK Jakob.

Mezi téměř 9400 nakaženými je podle SZÚ 24 osob, které si přivezly nákazu ze zahraničí, ať už z dovolené nebo ze služební cesty. Lidí se statutem uprchlíka z Ukrajiny je mezi nakaženými 17. To v otevřeném dopise senátorce Janě Zwyrtek Hamplové (za Nezávislé) zdůraznilo i MZd, s vyšší nemocností se podle něj potýkají i země, kam uprchlíci v takovém množství nesměřovali, třeba Austrálie. “Zvýšený počet případů je hlášen i z celé řady dalších zemí, například z Chorvatska, Norska, Německa, Nizozemí nebo ze Španělska,” uvedlo v dopise.

V minulosti už uprchlickou vlnu senátorka spojila s nárůstem počtu případů tuberkulózy. Policie informaci prověřovala jako šíření poplašné zprávy, původního autora, který dezinformaci umístil na internet, se jí ale odhalit nepodařilo a případ odložila. Podle informací ČTK stopy vedly do zahraničí, autorovi by hrozilo až dvouleté vězení.

Z lidí, kteří se letos nakazili černým kašlem, je skoro třetina z Jihočeského a Středočeského kraje, kde lékaři zaznamenali shodně přes 1300 případů. K tisícovce nakažených se blíží také Praha nebo Vysočina. “Nárůst v jednotlivých krajích bude pravděpodobně pokračovat, o čemž svědčí růst například ve Středočeském kraji,” doplnil SZÚ v tiskové zprávě.

V nemocnici skončilo kvůli komplikovanému průběhu nákazy 2,2 procenta nakažených, tedy asi dvě stovky pacientů. Počet úmrtí lidí, u kterých lékaři prokázali nákazu černým kašlem, se v předcházejících dvou týdnech nezvýšil, v letošním roce jsou tři.

Zdroj: ČTK, Státní zdravotní ústav

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře