Omikron,, Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek
I přes malý počet prokázaných případů se podle odborníků koronavirová varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

V zaslaném stanovisku to dnes uvedli členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala. Podle nich je nutné prodloužit nouzový stav, maximálně urychlit podávání třetích dávek, testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Doporučují také distribuovat lidem zdarma kvalitní antigenní testy a spustit kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.

Protože je omikron nakažlivější než předchozí varianty, je podle odborníků potřeba nastavit takové krizové řízení a rozhodování, které má odpovídající rychlost a flexibilitu. Skupina považuje za nutné prodloužení nouzového stavu, který vláda v demisi vyhlásila na 30 dní na konci listopadu.

Odborníci nejprve doporučují opatření, která jsou levná a méně omezující, tedy nošení respirátorů a větší testování. Pokud by došlo na horší scénáře vývoje epidemie, může být podle nich nutné i omezení otevírací doby, velikosti akcí a shromažďování. Pro případ rychlého nárůstu vlny a přetížení PCR testování, doporučuje distribuovat lidem kvalitní antigenní testy zdarma.

I kdyby měla varianta omikron lehčí průběh u nakažených, může podle odborníků dojít k zahlcení nemocnic. “Když se omikron šíří v populaci, kde velká většina nakažených nějakou předchozí imunitu má, dá se čekat mnoho mírných případů, zvlášť pokud je to populace mladá. Bohužel z toho nic neplyne pro závažnost onemocnění u někoho z rizikové skupiny, kdo se ani neočkoval, ani nemoc neprodělal,” uvedl člen skupiny Jan Kulveit, který se zabývá matematickým modelováním epidemií. Varoval před tím, aby spekulace o mírných průbězích nevedly lidi k odkládání očkování.

Zdroj: České noviny

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře