V Mošnově začaly Dny NATO, Česko chce americké stíhací letouny F-35 Lightning
Moravskoslezský kraj – Kolem ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku, kde dnes začaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, jsou ze všech stran několikakilometrové kolony aut. Lidé v nich čekají déle než hodinu. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

“Nejhorší situace je ve směru od dálnice D1 od Studénky. Tam má kolona až devět kilometrů. Kolona od Ostravy měří čtyři až pět kilometrů a ve směru od Příbora je dlouhá okolo tří kilometrů,” řekl Tichý.

Dvoudenní Dny NATO začaly vystoupením polské akrobatické skupiny Zelazny. Tři piloti na letounech ZLIN Z50 předvedli ve vzduchu zhruba dvacetiminutovou ukázku. Diváky čeká dnes i v neděli více než osm hodin programu.

Na ploše letiště mohou návštěvníci vidět desítky letadel i další techniku, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky, které se odehrávají ve vzduchu i na zemi. K nejatraktivnějším bodům programu patří každoročně vystoupení akrobatických skupin, letos jsou to polské skupiny Orlik a Zelazny a švýcarský PC-7 Team.

Na Dnech NATO se letos odehraje několik derniér i premiér. Poprvé mají lidé příležitost vidět vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda. “Vůbec poslední veřejné vystoupení bude mít jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24, který zde takto po téměř 40 letech služby v československém a českém letectvu udělá svou rozlučku,” řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Mezi největší lákadla patří letos letadla F-35 Lightning II. “Těší nás, že se naše akce stala první nejenom v České republice, ale v celé střední a východní Evropě, kde se prezentuje celkem pět nejmodernějších letounů páté generace F-35 A a B amerického a britského letectva, a to jak na statické, tak na dynamické ukázce. Je zde i taková ta nejraritnější britská verze F-35B, která je námořní. Jejich uživatelé v Evropě jsou pouze Velká Británie a Itálie a je to jejich vůbec první prezentace mimo Británii,” řekl Pavlačík. Jde podle něj o unikátní ukázku. “Jsou určeny na službu na letadlových lodích, takže mají schopnost kolmého startu a přistání,” řekl.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předvádějí armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí, hlavně z blízkého Polska.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře