Hasiči o Vánocích zasahovali u rekordních 3700 událostí

Hasiči o Vánocích zasahovali u rekordních 3700 událostí

V minulých letech byly o Vánocích jen řádově stovky zásahů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich. Hasiče zaměstnalo nejprve sněžení a silný vítr a postupně pak prudké oteplování a s ním související vzedmuté toky po tání sněhu.

Loni i předloni hasiči zasahovali od 24. do 26. prosince shodně u zhruba 900 událostí. V předchozích letech bylo zásahů ještě méně. Letos tak počet zásahů oproti minulým letům vzrostl několikanásobně. Množství požárů ale přitom bylo letos ve srovnání s předchozími roky průměrné. “Co výrazně změnilo statistiku, to jsou tzv. technické zásahy, tedy právě pomoc v souvislosti s nepřízní počasí,” uvedl dnes Fröhlich.

Požárů hasiči zaznamenali za tři sváteční dny jen 117, zatímco technických zásahů, jako je třeba odstraňování padlých stromů nebo čerpání vody, bylo celkem 3316. Zbytek vánočních zásahů tvořily například výjezdy k dopravním nehodám, únikům látek a dalším událostem.

Z jednotlivých svátečních dní připadlo nejvíce zásahů na Štědrý den, a to skoro 2000. Hasiči vyjížděli například ke dvěma požárům vánočních stromků od prskavek v Praze. Při obou zásazích muselo být evakuováno několik lidí, včetně dětí, a škody byly ve stovkách tisíc korun. Především ale vytížilo hasiče 24. prosince, stejně jako v dalších dnech, počasí. Těžký sníh spolu se silným větrem lámaly stromy a kvůli dešti a tání sněhu vystoupaly hladiny toků po celém Česku na povodňové stupně.

Další dva sváteční dny působily problémy hlavně stoupající hladiny potoků a řek. Na Jihlavsku v Mrákotíně 25. prosince hasiči evakuovali 40 lidí z domů pod hrází rybníka Řibřid, kde hrozilo protržení hráze. “Hráz byla pomocí bagru a kamení stabilizována,” sdělil Fröhlich. Dále po toku hrozilo i protržení hráze Hamerského rybníka. V obci Krahulčí proto hasiči evakuovali devět lidí. Hráz tam byla také zpevněna. V Praze zase potápěči hasičů asistovali u zavírání protipovodňových vrat na Čertovce. Museli být pod vodou velmi dlouho, nejdelší pobyt jednoho potápěče pod hladinou činil 210 minut.

Rovněž 26. prosince přetrvávaly potíže se vzedmutými toky. Například na Pardubicku v obci Hrobice museli hasiči nasadit dva čluny, když evakuovali pět lidí z chatové oblasti blízko Labe. V Ústí nad Labem vyjížděli profesionální hasiči během dne třikrát do Přístavní ulice, kde řidiči podle mluvčího nerespektovali značky a uvízli s osobními auty v laguně rozvodněného Labe. Hasiči vozy vyprostili pomocí navijáku. V Moravičanech na Olomoucku zase i s dobrovolnými hasiči stavěli mobilní protipovodňové hrazení a u Pňovic, kde se vylila z břehů Oskava a ohrožovala tři rodinné domy, připravili pytle s pískem proti dalšímu rozlivu.

Nejvíce zásahů z jednotlivých regionů měli hasiči za všechny sváteční dny na Vysočině, kde zaznamenali přes 500 událostí. Ve Středočeském a Pardubickém kraji pak měli přes 400 zásahů. Právě v těchto třech regionech dosáhly toky během svátků na několika místech podle Českého hydrometeorologického ústavu nejvyššího stupně povodňové aktivity.

Zásahy hasičů v ČR o Vánocích:
 24. prosince25. prosince26. prosince
Požáry493434
Dopravní nehody502519
Úniky látek191414
Technické zásahy18201058438
Ostatní514239
Celkem19891173544

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře