Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 4. 5. 2021

Při požáru a výbuchu v bioplynové stanici na Svitavsku se zranili tři lidé
Hasiči

Při dnešním požáru bioplynové stanice v Dětřichově u Moravské Třebové explodovala jedna nádrž s plynem, zranili se tři lidé. Na místě je devět jednotek hasičů. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

“Jedna z nádrží explodovala a silná plastová plachta umístěná na poškozené nádrži se rozletěla zhruba do stometrové vzdálenosti. Při explozi se zranily tři osoby, které se buď nadýchaly jedovatých zplodin hoření, nebo se popálily,” uvedla Horáková. Výbuch nastal před příjezdem hasičů, zranění jsou zaměstnanci zemědělské společnosti, která bioplynovou stanici provozuje. (Zdroj: ČTK)

Firma Energoaqua odmítá, že by způsobila otravu řeky Bečvy
Sněmovní vyšetřovací komise k případu Bečva. Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“

Ředitel rožnovské firmy Energoaqua Oldřich Havelka dnes zásadně odmítl, že by společnost způsobila loňskou otravu řeky Bečvy. Havelka to řekl ČTK. Reagoval tak na dnešní zprávu serveru iDNES.cz, podle níž řeku otrávily kyanidy, které podle soudního znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua, které rožnovský areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Havelka dnes ČTK řekl, že soudní znalec k tomu důkazy nemá. Znalec dnes informaci o viníkovi na dotaz ČTK nepotvrdil, je vázán mlčenlivostí.

“Zásadně odmítám tuhle verzi, kterou si pan Klicpera (soudní znalec Jiří Klicpera) vymyslel už před asi třemi měsíci a pořád to jen opakuje. Myslím, že máme dost důkazů, které se budou řešit v rámci případného obvinění u soudu, v případě, že k tomu dojde,” uvedl Havelka. Policie se podle něj musí se znaleckým posudkem seznámit. “Jestli je to reálné a jestli je to soudné, co pan Klicpera uvedl. Dělá si svoji politickou agendu, aby se stal asi slavným, to bylo od začátku. Myslím, že je to pořád stejné, důkazy nemá, ale snaží se obvinit někoho, aby byly možná zastřeny jiné aspekty, nebo něco jiného, nevím, já tomu nerozumím,” uvedl Havelka. (Zdroj: ČTK)

Promítání nápisu Velezrada na Pražský hrad nebylo trestným činem
Velezrada, Zeman, agent

Promítání nápisu Velezrada na Pražský hrad nebylo přestupkem ani trestným činem, policie se jím dál zabývat nebude. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Policisté podle ČT také předali do správního řízení případ pěti lidí, kteří podle nich potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví, řešit ho bude úřad městské části Praha 6.

Modrý světelný nápis Velezrada se objevil na budově Pražského hradu v noci na úterý 20. dubna mezi půlnocí a 02:00. “V případu světelného nápisu na Pražském hradě jsme dospěli k závěru, že se nejednalo o trestný čin ani přestupek,” řekl ČT mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Postoj prezidenta Miloše Zemana kritizovala v souvislosti s kauzou zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích organizace Zastavme velezradu.. V tiskové zprávě uvedla, že Zeman je “agentem nepřátelské země, která napadla Českou republiku a zabíjela české občany”. Zároveň vyzvala Parlament, aby prezidenta pro velezradu žaloval. (Zdroj: ČTK)

Debatu o zrušené Hamáčkově cestě do Ruska poslanci nedokončili
Sněmovna, poslanci, parlament,

Poslanci dnes nedokončili debatu o zrušené cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Za zavřenými dveřmi jednali asi hodinu a půl. Diskuse podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška přerostla ve vzájemné osočování, podle Hamáčka byla korektní. Kdy bude jednání o cestě pokračovat, není jasné. Poslanci se opět sejdou ve středu ráno.

Podle poslankyně Jany Černochové (ODS) nevystoupili ani ředitelé všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar. “Mimořádný bod byl přerušen, protože schůze začala probíhat víceméně vzájemným osočováním a úplně se to vymklo z nějaké smysluplné diskuse,” řekl novinářům Bartošek. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něho v podstatě vůbec nevystoupil, mluvil jen Hamáček. Na řadu řečníků se podle Bartoška nedostalo kvůli tomu, že debata přestala mít smysl. (Zdroj: ČTK)

Metnar: Hlavními hrozbami jsou podle NATO terorismus a Rusko
Metnar

Hlavními hrozbami jsou podle aktuálních hodnocení NATO terorismus a Rusko. Po jednání s předsedou Vojenského výboru NATO Stuartem Peachem to na tiskové konferenci řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). S hlavním vojenským představitelem Severoatlantické aliance mluvil například o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Peach zopakoval alianční podporu Česku.

Metnar s Peachem mluvil o bezpečnostní situaci a aktuálních hrozbách. Český ministr řekl, že se shodují, že svět není bezpečnější a členství v NATO je nejlepší obrannou zárukou. “Podle posledních aliančních hodnocení jsou nyní hlavními hrozbami terorismus a Rusko,” poznamenal. Do tohoto kontextu podle něj zapadá i zapojení agentů ruské tajné služby GRU do výbuchů ve Vrběticích. Poděkoval za solidaritu, kterou NATO a jeho členské země Česku vyjádřily. (Zdroj: ČTK)

Zeman podepsal novelu o novém přepočtu voličských hlasů na mandáty
volby, politické strany, koalice

Prezident Miloš Zeman podepsal volební novelu, která zavádí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty a nižší kvora ke vstupu volebních koalic do Sněmovny. ČTK o tom informoval mluvčí hlavy státu.

Volební novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu z počátku února, který především zrušil dosavadní způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty jako nespravedlivý pro méně úspěšné strany. Bez něj by nebylo možné říjnové volby do Sněmovny dokončit. Nový způsob přepočtu sice opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se budou přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran. (Zdroj: ČTK)

Ředitelé ČT a ČRo: Novela o střetu zájmů má okleštit nezávislost
"Naší" Českou televizi nám žádná Lipovská kontrolovat nebude!

Navrhované zavedení povinnosti novinářů veřejnoprávních médií dokládat příjmy je dalším z pokusů o okleštění nezávislosti Českého rozhlasu a České televize a o vystupňování tlaku na novináře pracující v nejdůvěryhodnějších českých médiích. Uvedli to dnes ve společném prohlášení generální ředitel ČT Petr Dvořák a šéf Českého rozhlasu René Zavoral. Novela poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat i novináři ČR a ČRo, prošla v dubnu prvním čtením ve Sněmovně.

Návrh novely podle nich již dříve zásadně odmítlo ministerstvo kultury a nesouhlasné stanovisko k němu dala i vláda a Parlamentní institut. Naopak se 28. dubna novele dostalo podpory od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a dalších poslanců na neveřejném zasedání ústavně právního výboru. (Zdroj: ČTK)

V Karlovarském kraji fouká silný vítr, spadlý strom zranil ženu s dětmi
Silny vitr v Karlovarskem kraji lamal stromy. Jeden zranil zenu a deti

 Padající strom, který zlomil silný vítr, zasáhl dnes dopoledne ženu s dětmi na cyklostezce u areálu Baník Sokolov. Žena a jedno z dětí utrpěly lehká zranění. Hasiči u popadaných stromů, které nevydržely nápor větru, zasahovali dopoledne na mnoha místech Karlovarského kraje, zjistila ČTK.

“Ke spadlému stromu jsme byli povoláni krátce před 10:00. Na místě byla žena a dvě její malé děti. Žena a jedno z dětí utrpěly lehká zranění, se kterými je záchranná služba převezla na ošetření na chirurgickou ambulanci,” uvedl mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes. Spadlý strom hasiči hned po převozu zraněných z cyklostezky odstranili. “Během dopoledne vyjížděli hasiči odstranit spadlý strom také v Krásném Jezu, Fojtově, Nadlesí u Lokte, u Žlutic, Bečova, Krásna, Nejdku, Drmoulu či ve Staré Roli,” uvedli krajští hasiči na svém facebookovém účtu. (Zdroj: ČTK)

Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES bude pořádat tzv. petiční trhy
Chcípl PES

Politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES bude pořádat takzvané petiční trhy. Při nich rozestaví po náměstích petiční stánky, bude u nich čepovat pivo a plánuje koncerty. Novinářům to dnes řekli předseda Jakub Olbert a místopředseda Jiří Janeček. Hnutí dnes také kritizovalo postup při rozvolňování opatření proti šíření covidu-19. Podle nich ubírá na osobních svobodách.

Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu. V minulosti organizovalo protestní akce nebo vyzývalo restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely. Petiční trhy se budou konat na náměstích. “Počítáme s 50 petičními stánky dokola a každý, kdo má petici, názor nebo myšlenku, tak ho přijmeme a přidělíme mu petiční stánek a vytvoříme takové politické kolbiště. Věříme, že z toho vzejde něco nového,” řekl Janeček. (Zdroj: ČTK)

Za první letošní čtvrtrok zemřelo v ČR o polovinu lidí více, než je obvyklé
Stát zavádí opatření ke zvýšení kapacity krematorií

V prvním letošním čtvrtroce zemřelo v Česku o polovinu více lidí, než bylo dosud obvyklé. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo letos do 28. března 43.100 lidí, zatímco v pětiletém průměru za stejnou dobu to bylo o 14.271 méně. Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Jen v souvislosti s nemocí covid-19 za těchto 12 týdnů zemřelo podle údajů ministerstva zdravotnictví 13.973 lidí.

Nejvyšší nárůst úmrtí statistici evidují za 12 letošních týdnů ve věkové kategorii 75 až 84 let, kde počet mrtvých stoupl proti průměru o 67 procent. Letos v tomto věku zemřelo přes 13.800 lidí, přičemž v předchozích deseti letech to nikdy za tuto dobu nebylo více než 8600 úmrtí. U lidí mezi 65 až 74 roky věku se úmrtnost zvýšila o 65 procent proti pětiletému průměru. Zemřelo jich téměř 11.000, za posledních deset let přitom počet úmrtí v této věkové kategorii jen jednou překonal 7000. Mezi seniory nad 85 let věku se úmrtnost zvýšila o třetinu. O třetinu více úmrtí je i mezi lidmi od 40 do 64 let. (Zdroj: ČTK)

Nově nakažených bylo v pondělí 2216, naočkovaných přibylo
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V Česku přibylo v pondělí 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Naopak o téměř 11.000 byl vyšší proti minulému pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru, zdravotníci naočkovali 66.507 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V současnosti v Česku připadá na 100.000 obyvatel 131 nových případů nákazy za posledních sedm dní, to je o tři méně než předchozí den.

Epidemická situace v Česku se zlepšuje několik týdnů, spolu s nižšími denními počty nových případů nákazy klesá i počet hospitalizovaných kvůli koronaviru. V pondělí jich bylo v nemocnicích 2564, z toho 473 ve vážném stavu. O týden dříve v nich bylo podle údajů ministerstva 3330 pacientů s covidem, přičemž stav téměř 700 z nich lékaři hodnotili jako vážný. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči dál ale potřebují. Volných lůžek s umělou plicní ventilací bylo k dnešnímu ránu 29 procent a standardních lůžek s kyslíkem 27 procent. Díky lepšící se situaci se tak většina nemocnic zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře