Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 29. 4. 2021

Průzkum: Více lidí si myslí, že Zeman v kauze Vrbětic hájí spíše ruské zájmy
Prezident Miloš Zeman

Prezidentu Miloši Zemanovi nedůvěřuje 63 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research. Podle 45 procent respondentů v kauze Vrbětic hájí spíše zájmy Ruska, zájmy Česka hájí podle 22 procent dotázaných. Většina oslovených nesouhlasí s názorem prezidenta, že zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích není dostatečně prokázáno.

Na otázku: “Důvěřujete prezidentu Miloši Zemanovi?” odpovědělo 45 procent lidí, že rozhodně nedůvěřuje, a 18 procent, že spíše nedůvěřuje. Rozhodně prezidentovi důvěřuje deset procent lidí a spíše důvěřuje 19 procent. Zbytek neví. (Zdroj: ČTK)

V Praze demonstrují tisíce lidí proti příklonu Zemana k Rusku
Milion chvilek

V Praze se dnes v podvečer sešlo několik tisíc lidí na protestu spolku Milion chvilek proti příklonu prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku. Protestující na Václavském náměstí dodržují hygienická opatření jako rozestupy či nošení respirátorů. Demonstrace spolku se dnes konají i v dalších městech v zemi.

Účastníci dnešního protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici. Podle pořadatelů přišlo nejméně několik tisíc lidí a policie na twitteru uváděla krátce po začátku akce, že je účastníků kolem 10.000. Lidé s sebou mají vlajky České republiky i Evropské unie. Někteří si přinesli i transparenty, například s nápisy: Spolu patříme na západ, Zeman vlastizrádce nebo Nejsme Rusko, nejsme zboží. (Zdroj: ČTK)

Senát schválil nová pravidla voleb do Sněmovny beze změn
volby, politické strany, koalice

Senát schválil beze změn volební novelu, která mimo jiné zavádí potřebný nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Nepřijal dnes možnost korespondenční volby pro české občany v zahraničí s ohledem na to, že to Sněmovna v současném složení odmítá. Hlasování poštou chce nabídnout až dolní komoře, která vzejde z říjnových voleb.

Novelu, kterou nyní dostane k podpisu prezident, podpořilo po sedmihodinové debatě 54 ze 75 přítomných senátorů. Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) normu označil za krvavý kompromis. Nabýt účinnosti má počátkem července tak, aby podle ní mohly být realizovány říjnové sněmovní volby v plném rozsahu. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna podpořila trestání omezování svobody projevu na sociálních sítích. Piráti jsou proti
Cenzura na socialnich sitich Trikolora Vaclav Klaus mladsi

Sněmovna podpořila v úvodním kole návrh trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích. Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům těchto platforem hrozilo podle novely skupiny poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (Trikolóra) až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Předlohu dostane k posouzení ústavně-právní výbor.

Novela trestního zákoníku se snaží podle Klause zabránit cenzurním zásahům. “Chci hájit svobodu slova a demokracii a nenechat si útoky nové levice přerůstat přes hlavu,” řekl. Piráti neprosadili přerušení projednávání předlohy do schválení evropského řešení záležitosti ani návrhy, aby novelu dostaly k projednání i další výbory. Pirátský poslanec Tomáš Martínek upozornil na to, že by v případě schválení novely nebylo možné mazat třeba vulgarity. (Zdroj: ČTK)

Další děti se vrací do škol a školek, všechny obchody otevřou 10. května
Vláda čr

Vláda rozhodla o dalším otevírání škol, obchodů, služeb, kulturních institucí a dalších oblastí života, které byly mnoho měsíců uzavřené kvůli epidemii koronaviru. Po víkendu se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně a nižších ročníků víceletých gymnáziích v sedmi krajích, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Týden se budou učit ve škole, týden z domova.

Do školek mohou v těchto regionech chodit už všechny děti, nejen předškoláci, otevřou se tam také galerie a muzea. Všechny obchody a služby budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla vláda. (Zdroj: ČTK)

Muzea a galerie se mohou 3. května otevřít v sedmi krajích včetně Prahy
muzea, galerie, kultura

Muzea a galerie se kromě tří dříve oznámených krajů mohou od 3. května otevřít i v Praze a Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji. Schválila to vláda. Muzea, galerie a památky se otevřou za dodržování striktních hygienických pravidel. Již v pondělí vláda schválila, že se tyto kulturní instituce budou moci otevřít v krajích, kde je příznivá epidemická situace, což jsou Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj.

Otevřít hned v úterý se chystá Severočeské muzeum v Liberci, uvnitř zřejmě bude moci být najednou 300 lidí. “Chceme otevřít, ale nefunguje úplně dobře informovanost. Nejsme si zatím jisti, že máme na 100 procent všechny informace k otevření, zda tam není v podmínkách nějaké omezení,” řekl dnes ČTK ředitel muzea Jiří Křižík. Muzeum se bude otevírat po třech letech. Uzavíralo se v únoru 2018 kvůli rekonstrukci za 143 milionů korun. (Zdroj: ČTK)

SSHR poskytne školám 185.000 sad testů, které pořídila pro státní správu
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) poskytne školám 185.000 sad testů na covid-19, které nakoupila pro testování úředníků, schválila vláda. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. SSHR ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května, kabinet se proto dnes zabývá jejich zajištěním. Podle přijatého usnesení má SSHR školám poskytnout 185.000 z milionu sad, které pořídila kvůli testování ve státním sektoru podle zadání kabinetu z 26. března. Převod bude bezúplatný. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna dala šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry
GAY pride

Sněmovna dnes dala v úvodním kole šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podpořila zároveň navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Snahy o zamítnutí obou předloh už v prvním čtení dolní komora po dnešní čtyřhodinové diskusi odmítla. Nyní zamíří k posouzení do výborů. Výbory budou mít na projednání novel 80 dnů místo standardních 60 dnů. I proto není jisté, zda zákonodárci rozhodnou o předlohách do říjnových voleb.

Zamítnutí novely občanského zákoníku o manželství homosexuálů prosazovali poslanci ODS, SPD a Trikolóry. Návrh získal podporu 41 z 93 přítomných poslanců. Předlohu tak bude projednávat ústavně-právní a sociální výbor. Zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod chtěli zamítnout Piráti. Jejich snahu podpořilo 30 z 95 přítomných poslanců. Novela zamířila do ústavně-právního výboru a do ústavní komise. (Zdroj: ČTK)

Finanční analytický úřad loni zajistil 3,9 mld. Kč, meziročně více
peníze,

Finanční analytický úřad (FAÚ) loni zajistil z podvodných transakcí 3,9 miliardy korun, meziročně zhruba o 1,6 miliardy korun více. Zároveň úřad loni obdržel rekordních 4860 podnětů k zahájení šetření, předloni to bylo o 906 oznámení méně. Vyplývá to z výroční zprávy, o které dnes informovalo v tiskové zprávě ministerstvo financí.

“Počet přijatých oznámení rapidně narostl především díky rozšíření okruhu oznamujících subjektů. Významnou měrou se na tomto nárůstu podílela také zvýšená reportní aktivita některých sektorů povinných osob, především z bankovního sektoru,” uvedl ředitel FAÚ Libor Kazda. Úřad podle něj loni také podal 426 trestních oznámení, z toho 261 oznámení bylo společně se zajištěním peněz. Dále úřad loni poskytl policii 391 informací významných pro výkon její činnosti. (Zdroj: ČTK)

Hašek jako náměstek ministra složil mandát zastupitele kraje, byl jím 20 let
Michal Hašek ČSSD

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) složil mandát krajského zastupitele, protože se stal náměstkem ministra vnitra. Hašek to dnes řekl na jednání zastupitelstva. Strávil v něm skoro 20 let, hejtmanem byl dvě volební období.

Hašek byl jihomoravským hejtmanem v letech 2008 až 2016. V minulosti byl také předsedou Asociace krajů České republiky, poslancem a místopředsedou ČSSD. V pondělí se stal náměstkem ministra vnitra Jana Hamáčka. “Funkce je neslučitelná s výkonem mandátu krajského zastupitele. Proto se vzdávám mandátu zastupitele kraje, kterým jsem byl zvolen,” uvedl Hašek. Prvním náhradníkem, který by měl po Haškovi převzít mandát, je bývalý radní kraje Vít Rajtšlégr (ČSSD).

Ministryně Benešová zvažuje odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana
Marie Benesova

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v deníku E15 připustila, že může vládě navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kvůli kauze vydání majetku rodu Czerninů. “Můžu podat kárnou žalobu, ale můžu být třeba i ostřejší, to znamená, že taky můžu podat návrh na odvolání,” řekla ministryně listu.

Benešová dva měsíce zkoumá Zemanovo vyjádření, o které ho požádala v souvislosti s kauzou. Zeman v něm vysvětluje, proč Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání v kauze dvou úřednic pražského magistrátu, které byly nakonec Městským soudem v Praze pravomocně odsouzeny za to, že neoprávněně udělily občanství Josefíně Czerninové, na základě čehož došlo k restitucím rozsáhlého majetku. Tyto restituce jsou nyní zpochybněny a stát už začal konat kroky k tomu, aby nemovitosti za půl miliardy korun získal zpět. Benešová upozorňuje na to, že Zeman měl k věci vztah, jelikož v roce 2014 inicioval neformální schůzku se soudcem Janem Czerninem, aby ten zprostředkoval smírné řešení sporu mezi Czerniny a Zemanovým přítelem Petrem Habersbergerem, kterému restituce czerninského majetku znemožnily nabýt pozemky, na nichž hospodařil. (Zdroj: ČTK)

V Česku se aplikovaly tři miliony dávek vakcíny proti covidu
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Za čtyři měsíce od začátku očkování proti covidu aplikovali zdravotníci v Česku přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu. Více než tři čtvrtiny z nich pocházejí od farmaceutické firmy Pfizer/BioNTech. Plně očkovaných je v Česku zatím 980.327 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V přepočtu na obyvatele má Česká republika podle statistik serveru Our World in Data sedmý nejnižší počet naočkovaných dávek ze států Evropské unie.

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Do středečního večera bylo lidem podáno 3,008.953 dávek některé z očkovacích látek. Od začátku dubna se zatím aplikovalo téměř 1,29 milionu dávek vakcín. V březnu to bylo 1,06 milionu, v únoru necelých 385.000 a v lednu 267.000. Denním maximem je 72.465 dávek ze čtvrtka 15. dubna. (Zdroj: ČTK)

Lékový ústav prozkoumal dokumenty ke Sputniku, k posouzení vakcíny nestačily
vakcína sputnik v, očkování ,covid-19,

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostudoval materiály k ruské vakcíně proti novému koronaviru Sputnik V a s připomínkami je předal úřadu vlády. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to řekla ředitelka lékového úřadu Irena Storová. K posouzení vakcíny dokumenty podle ní nestačily.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po svém nástupu do čela resortu počátkem dubna uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích. “Žádný oficiální proces pořád nezačal, neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie,” sdělila Storová Radiožurnálu. Úřad podle ní prostudoval a opřipomínkoval dodané materiály “Naše připomínky jsme předali a nemáme na ně žádnou zpětnou vazbu,” dodala. Dokumentace k ruské vakcíně, kterou měl SÚKL k dispozici, obsahovala desítky stran, uvedla Storová. U podobných léčivých přípravků jich bývají i desítky tisíc, uvedl rozhlas. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře