Pozor na dovoz zakázaných suvenýrů a dárků z dovolené

Dovoz zakázaných suvenýrů a dárků z dovolené

S blížícím se obdobím dovolených upozorňujeme cestující, aby si nedováželi suvenýry nebo dárky, které mohou porušovat platné národní nebo mezinárodní předpisy.

Při kontrolách zavazadel turistů se celníci na Letišti Václava Havla v Praze Ruzyni setkávají s různými druhy korálů, lastur a mušlí, které si přivážejí z dovolené jako suvenýr. Mnohé z těchto suvenýrů jsou chráněnými exempláři ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES (mezinárodní Úmluva o mezinárodním obchodu s volně žijícími druhy živočichů a planě rostoucích rostlin).

Stejně tak by si cestující měli dávat pozor při dovozu vybraných výrobků, (nevztahuje se na zboží dovážené cestujícími mladšími 17 let), kdy jsou dány limity na osvobození od celních poplatků v rozsahu nejvýše:

  • 200 ks cigaret, 
  • 100 doutníků o hmotnosti jednoho kusu nejvýše 3 gramy
  • 50 doutníků o hmotnosti jednoho kusu vyšší než 3 gramy,
  • 250 g tabáku ke kouření,
  • množství zahřívaných tabákových výrobků, které obsahují 100 g tabáku, nebo jakákoliv kombinace těchto výrobků, pokud součet jejich procentních podílů nepřesáhne 100 % množství.

Doporučujeme všem cestujícím se před odjezdem na dovolenou důkladně informovat o zákazech a omezeních na stránkách Celního úřadu Praha Ruzyně pod odkazem „Informace pro cestující” nebo na informačních panelech na terminálech letiště.

Zdroj: Státní správa, foto ilustrační,

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře