Rakušan proti referendu o korespondenční volbě, Redl, Znovuzvolený Rakušan chce nastartovat obnovu důvěry STAN, Skandály kolem Víta Rakušana nemají konce, Vít Rakušan (STAN) čelí trestnímu oznámení
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nemá dojem, že by korespondenční volba byla záležitostí, která vyžaduje rozhodování v referendu, jak navrhuje opoziční hnutí ANO. Řekl to novinářům. Zařazení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí do návrhu ANO považuje za účelové.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle koaličního návrhu mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Proti novele je vedle ANO i další opoziční hnutí SPD, mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné.

Stínový premiér Karel Havlíček a stínový ministr spravedlnosti Radek Vondráček ve čtvrtek oznámili, že ANO předloží návrh ústavního zákona o referendu ke korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí, k přijetí eura, k evropskému migračnímu paktu a k právu veta v Evropské unii. Přichystá také petiční akci po České republice ke stejným tématům.

“Obecně sledujeme dlouhodobou debatu o tom, jak by mělo být uplatněno referendum v našem systému. Té debatě se určitě nebráním, nicméně je řada celospolečenských problémů, které bychom si mohli vybrat jako téma případně konaného referenda,” řekl Rakušan. ANO si podle něj vybírá témata, která mají být aktuálně projednávána v Poslanecké sněmovně.

“Korespondenční volba, která se občanů v České republice nedotkne žádným způsobem, je něco, co má přinést bonus lidem, kteří jsou Čechy a pobývají v zahraničí, si tedy nemyslíme, že je věc, která vyžaduje rozhodování v referendu,” dodal vicepremiér.

K úvodní debatě o koaličním návrhu se Sněmovna mimořádně sejde ve středu 17. ledna. “Očekávám dlouhou, náročnou debatu. Doufám, že kromě toho, že bude určitě politicky vyhrocená, že bude také věcná. Že budeme mít možnost představit, že korespondenční volba je rozumným instrumentem, který nám chybí a naopak volební právo v České republice narovnává, nikoli deformuje,” doplnil Rakušan.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Poštu by podle nich mohlo využít k hlasování několik set tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem. Opoziční zástupci tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře