Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 7. 5. 2021

Volební průzkum agentury Ipsos: Před kauzou Vrbětice by volby vyhráli Piráti/STAN, ČSSD měla 4,5 pct
Volební průzkum. Volby by vyhrálo ANO, ČSSD mimo sněmovnu, komunisté rostou.Volební preference politických subjektů - únor 2021

Volby do Sněmovny by v dubnu vyhrála podle volebního modelu společnosti Ipsos koalice Pirátů a STAN s 27,9 procenta hlasů. Druhé by skončilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše s 22,2 procenta hlasů. ČSSD, která je součástí menšinové vlády, by se se 4,5 procenta hlasů do Sněmovny nedostala. Průzkum se konal mezi 8. a 12. dubnem, tedy v době sjezdu sociálních demokratů a před vypuknutím kauzy Vrbětice. Podobné výsledky ukázal dubnový volební model výzkumné agentury Median, ale ČSSD by se podle něj do Sněmovny dostala.

Koalice Pirátů a STAN si ve volebním modelu Ipsosu oproti minulému měsíci polepšila o jeden procentní bod, ANO si pohoršilo z 25,3 procenta na 22,2 procenta. Koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, by byla třetí s 21,7 procenta hlasů. Do Sněmovny by se dostalo také hnutí SPD s desetiprocentním ziskem a komunisté s 5,4 procenta. Volební účast by podle Ipsos dosáhla 65 procent právoplatných voličů. (Zdroj: ČTK)

Průměrný starobní důchod činil na konci 1. čtvrtletí 15.351 Kč
predcasny duchod senior

Průměrný starobní důchod překročil letos hranici 15.000 korun. Na konci prvního čtvrtletí vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v průměru starobní penzi 15.351 korun. Meziročně v prvním čtvrtletí výdaje rostly a počet starobních důchodů poklesl. Vyplývá to ze statistik úřadu.

Důchody se zvyšovaly v lednu. Podle zákonných pravidel rostly v průměru o 839 korun. Výdaje ČSSZ na starobní penze za první kvartál byly proti loňsku o 5,5 miliardy vyšší, činily 106,2 miliardy. Vyplácených důchodů meziročně ubylo o 26.900, bylo jich zhruba 2,39 milionu. Dlouhodobý trend, kdy se počet penzí každý rok zvedal, se tak minulý rok zvrátil. Podle expertů je důvodem koronavirová epidemie. Zemřelo výrazně víc lidí než v předchozích letech. (Zdroj: ČTK)

Ministryně Maláčová dnes vládě pošle svůj návrh důchodové reformy
Maláčová ČSSD

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny “velmi v pohodě” stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. Podle nich by se měla zavést minimální solidární penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, bonus 500 korun za vychované dítě a dřívější důchod pro pracovníky v náročných profesích.

Volby do Sněmovny se mají konat na začátku října. Legislativní proces u zákona obvykle trvá kolem jednoho roku. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před pár měsíci prohlásila, že tato vláda komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci. (Zdroj: ČTK)

Vrchní soud uzavřel kauzu s půlmiliardovým krácením daní za textilní zboží
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Olomoucký vrchní soud uzavřel kauzu krácení daní na textilním zboží ze strany skupiny podnikatelů, kteří podle rozsudku obrali stát na daních o půl miliardy korun. Ve skupině byl i brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, klíčový svědek, který policisty dovedl ke korupční kauze v Brně-střed zvané Stoka. Krajský soud mužům uložil původně tresty od čtyř do 13 let, vrchní soud ve čtvrtek zmírnil tresty čtyřem obžalovaným včetně El-Talabaniho, tomu soud snížil trest o rok na tři roky.

“Tato kauza byla nejen mimořádně rozsáhlá a závažná, ale také mimořádně zajímavá, neboť zpočátku se ji nedařilo objasnit, a to, jak se později ukázalo, i kvůli rozsáhlým únikům informací z policejního orgánu (tehdy z ÚOKFK), které jsou předmětem trestního stíhání v rozsáhlé kauze označované jako Vork,” řekl dnes ČTK státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce
Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. Všichni lidé nad 16 let by se podle něj mohli registrovat už od začátku června. Ministr to řekl na tiskové konferenci. Mluvil také o úvahách státu o tom, že antigenní testy na covid-19 by v létě už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často.

“Věkové skupiny po týdnu teď spouštíme už ani ne kvůli nedostatku vakcín, ale kvůli přehlcení systému,” řekl ministr. Podle něj je vždy v noci z úterý na středu, kdy se další lidé mohou hlásit, registrační systém na webu na takové hranici. Na začátku registrací osmdesátníků v polovině ledna byly s registracemi kvůli velkému zájmu a nově spuštěnému systému problémy. Další věková skupina ve věku 45 až 49 let dostane možnost se registrovat k očkování ve středu 12. května. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu
Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Novelu o zaměstnanosti nyní dostane k posouzení Senát. Účinná by mohla být podle nynějších předpokladů od července.

Na nových pravidlech zkrácené práce se koaliční ANO a ČSSD dlouho neshodovaly, ve hře byly různé konkurenční úpravy. Předloha se kvůli tomu ve Sněmovně vracela z finálního kola k dalšímu projednání. Dolní komora schválila podobu kurzarbeitu v podobě, jak ji předložily ANO, ČSSD a KSČM. Pro předlohu jako celek hlasovalo 79 ze 100 přítomných poslanců, proti byl jen Pirát Mikuláš Ferjenčík (Piráti) (Zdroj: ČTK)

NSS zamítl návrh na zrušení povinného testování ve školách
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení povinného testování na školách, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví na začátku dubna. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol. Soud o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě na svých internetových stránkách.

Rodiče žačky v podaném návrhu uvedli, že dívka má z testování strach, bojí se jít do školy a je vystavena stresové situaci, která ve výsledku zasahuje do jejího práva na vzdělání. Odkazovali jak na Listinu základních práv a svobod, tak na Úmluvu o právech dítěte a na zásadu rovného přístupu ke vzdělání i tím, že testování je podle nich zdravotní službou a musí jej vykonávat zdravotník. Tento argument ale soud odmítl a odkázal na své dřívější rozhodnutí o povinném testování zaměstnanců, o němž rozhodoval naposledy minulý týden, a ani tuto povinnost nezrušil. Argumentuje tím, že antigenní testování na školách nemá charakter zdravotní služby, protože je založeno na tom, že se žáci nebo studenti testují sami. (Zdroj: ČTK)

Onkologové: Některé pacientky s nádorem chodí kvůli covidu pozdě
IROP spouští výzvy REACT-EU na oblasti zdravotnictví

Onkologové zaznamenali v poslední době případy pacientek, kterým se po prodělání nemoci covid-19 po mnoha letech vrátil zhoubný nádor prsu. Evidují také pacientky, které přicházejí pozdě s nově diagnostikovaným nádorem či opakovaným onemocněním kvůli tomu, že u nich převážily obavy z infekce covidem-19 nad strachem z rakoviny. Novinářům to dnes řekli David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra a Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK.

Lékaři ročně objeví více než 7800 nových případů karcinomu prsu a přes 900 případů rakoviny vaječníků. Lékaři se obávají nežádoucího efektu pandemie covidu-19, tedy toho, že letos uvidí více pacientek s pokročilým nálezem karcinomu, které zanedbaly své potíže. (Zdroj: ČTK)

Klub zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila
Pospisil TOP 09

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele, řekl ČTK.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. Podle informací ČTK se o možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští. (Zdroj: ČTK)

Babiš informuje EU o Vrběticích, písemné závěry budou až na příštím summitu
Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš dnes řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. “Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny,” uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii. (Zdroj: ČTK)

Silničáři večer znovu uzavřou D1 na 169.km ve směru na Prahu, opraví svodidla
D1

Silničáři musejí dnes večer kvůli opravě středových svodidel po nehodě znovu uzavřít dálnici D1 ve směru na Prahu na 169. kilometru. Vozy budou jezdit objížďkou. Práce potrvají několik hodin, očekávají se dopravní problémy. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Bohumil Malášek.

Nehoda osobního vozu a kamionu se v místě zúžení stala ve čtvrtek kolem 20:30, zastavila provoz v obou směrech dálnice. Jeden z řidičů se podle policie lehce zranil. Malášek uvedl, že nehoda přinesla nemalé komplikace projíždějícím řidičům prakticky po celou noc. (Zdroj: ČTK)

Policie pozvala Babiše a Mayerovou, aby se seznámili se spisem
Capi hnizdo Andrej Babis OLAF dotacni podvod

Vyšetřovatel kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil pozval obviněného premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou, aby se seznámili se spisem. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. Poté, co se s ním obvinění a jejich advokáti seznámí, mohl by spis zamířit k žalobci Jaroslavu Šarochovi. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová na dotaz ČTK uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí Aleš Cimbala doplnil, že seznamování se spisem je úkon, který je v dikci policejního orgánu. (Zdroj: ČTK)

Předsedou středočeské ČSSD je Urban, lídrem kandidátky Hamáček
Urban CSSD kauza Toskansko

 Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do Sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, řekl dnes ČTK místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. “Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili,” dodal Tvrdý. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře