Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 22. 5. 2021

ANO ve středních Čechách povede do sněmovních voleb Babiš
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

ANO ve středních Čechách by měl vést do sněmovních voleb předseda hnutí a premiér Andrej Babiš. Rozhodl o tom dnes sněm krajské organizace ANO v Lysé nad Labem, který zároveň zvolil novou krajskou předsedkyní středočeskou a nymburskou zastupitelku Adrienu Gabrielovou. Babiš považuje nominaci na post středočeského lídra za logickou, protože v kraji kandidoval i v letech 2013 a 2017, uvedl dnes na dotaz ČTK. Rozhodne ale podle něj celostátní výbor hnutí. V médiích se jednu dobu spekulovalo o tom, že by mohl kandidovat v Ústeckém kraji.

Pokud by předseda hnutí Babiš vedl ANO do voleb z pozice lídra středočeské kandidátky, utkal by se například s lídrem ODS Janem Skopečkem, který povede koaliční kandidátku Spolu, nebo předsedou STAN Vítem Rakušanem, jenž bude v kraji volební jedničkou STAN a Pirátů. V Ústeckém kraji by soupeřil o přízeň voličů s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. (Zdroj: ČTK)

Lídři stran ve středních Čechách věří, že Babiš ve volbách neuspěje
Skopecek ODS SPOLU volby Stredni Cechy

Lídři stran ve středních Čechách věří, že premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v podzimních sněmovních volbách v jejich kraji neuspěje. Podle šéfa STAN Víta Rakušana by prohrál, i kdyby kandidoval v Ústeckém kraji. Lídr ODS Jan Skopeček ČTK řekl, že udělá vše pro to, aby jím vedená kandidátka Spolu uspěla a byla umožněna změna vlády a premiéra. Reagovali tak na dnešní rozhodnutí krajského sněmu ANO, který Babiše zvolil do čela středočeské kandidátky.

Toho střetu se nebojím, je to výzva, uvedl Rakušan (STAN a Piráti), který ve středních Čechách povede společnou kandidátku STAN a Pirátů. Lídr komunistů Stanislav Grospič v reakci pouze připomněl, že Babiš v regionu kandidoval již v minulých volbách. “Oceňuji, že si Andrej Babiš vybírá kandidaturu podle regionu, kde má Čapí hnízdo. Určitě na to zkusí dostat další dotace,” uvedl v nadsázce Skopeček (SPOLU). Připomněl tak premiérovu kauzu kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. (Zdroj: ČTK)

Nevyžadovat negativní test tři týdny po první dávce vakcíny proti covidu je odvážné
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Za odvážné rozhodnutí nevyžadovat negativní test již tři týdny po první dávce očkování označil páteční rozhodnutí vlády ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci a bývalý národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch. Upozornil na to, že podle dosavadních studií je riziko přenosu nemoci covid-19 snížené po první dávce vakcíny jen o 35 až 50 procent, nejde tak o záruku bezinfekčnosti. Naopak prodloužení bezinfekčnosti u lidí, kteří nemoc prodělali, z dosavadních 90 na 180 dní, je na základě dosavadních informací na místě, řekl dnes ČTK Hajdúch.

“Je to odvážné, není proto dost důkazů, že by to podstatným způsobem snížilo pravděpodobnost přenosu této nemoci. První dávka vakcíny vás velmi dobře chrání proti závažnému průběhu onemocnění, ale zatím nemáme dostatek informací o tom, že by chránila také proti přenosu nemoci. To znamená, že nemůžete už nikoho nakazit. Z Británie aktuálně analyzovaná data ukazují, že pravděpodobnost snížení přenosu po první dávce se pohybuje mezi 35 až 50 procent,” uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny. Pravděpodobnost přenosu tak podle něj stále zůstává, teprve po druhé dávce jde o více než 90 procent. (Zdroj: ČTK)

Národní knihovna se po kyberútoku otevře v pondělí čtenářům
Národní knihovna

Národní knihovna předpokládá, že v pondělí otevře své služby veřejnosti v režimu, který měla před kybernetickým útokem. Knihovnu postihl v noci z pondělí na úterý a od té doby byla uzavřená pro čtenáře. V pondělí v 9:00 se tedy otevře Hala služeb, kde bude knihovna poskytovat výpůjční služby, registrace a další, řekla dnes ČTK mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Nadále zůstávají v provozu digitální knihovny a licencované zdroje, tedy dokumenty pro příslušně registrované uživatele. Režim před incidentem znamená, že knihovna vzhledem k přetrvávajícím opatřením proti šíření koronaviru stále stejně jako jiné instituce nefunguje v plném provozu, počet lidí je omezen a je také nutné nosit respirátor. Nefungují třeba studovny. Pro čtenáře, kterým v těchto dnech končí platnost čtenářských průkazů nebo výpůjční lhůty, knihovna posunula tyto termíny tak, aby mohli nadále využívat přístup do Národní digitální knihovny. Knihovna posouvá i další termíny týkající se třeba výpůjček, informace najdou čtenáři především na sociálních sítích knihovny, webové stránky po útoku NK nepoužívá. (Zdroj: ČTK)

Dobrovolníci a pracovníci Správy KRNAP sebrali v Krkonoších asi tři tuny odpadu
odpad v prirode KRNAP

Zhruba tři sta pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků při úklidové akci Čisté Krkonoše v pátek a v sobotu sebrali podél turistických cest asi tři tuny odpadu. Dnes dopoledne navzdory chladnému a deštivému počasí vyrazila také třicítka dobrovolníků do okolí Pece pod Sněžkou, řekli ČTK zástupci Správy KRNAP. Akce se koná dvakrát do roka, další bude na podzim po skončení letní sezony.

Sběrači vyrazili na trasy, které vytipovali strážci národního parku. Ve východních Krkonoších dobrovolníci čistili hory v oblasti Černého dolu, v okolí Pece pod Sněžkou, Albeřic nebo Stezky korunami stromů u Janských Lázní. Akce byla v celých Krkonoších. Podél turistických cest na řadě míst hor se tak objevily černé plastové pytle plné odpadků, které strážci o víkendu svezou z hor dolů na skládky. (Zdroj: ČTK)

Řidič čtyřkolky nepřežil v Praze střet s traktorem, 14letý chlapec vážně zraněn
Smrtelna dopravni nehoda

V Praze v Horních Počernicích se dnes po poledni srazila čtyřkolka s traktorem, čtyřiačtyřicetiletý řidič čtyřkolky nehodu nepřežil, jeho čtrnáctiletý spolujezdec utrpěl vážná zranění. ČTK to řekli mluvčí pražské policie Jan Daněk a mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Podle kriminalistů je jednou z vyšetřovacích verzí, že řidič čtyřkolky nezvládl řízení a z boku narazil do protijedoucího traktoru. “Toto potvrdí, nebo vyvrátí až následné vyšetřování a znalecký posudek,” uvedla policie na twitteru. Alkohol u řidiče traktoru byl vyloučen. (Zdroj: ČTK)

Novinářská organizace kritizuje oznámení Hradu nedávat informace některým mediím
Prezident Miloš Zeman

Rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) neposkytovat informace vybraným mediím podle Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) porušuje Ústavu i Listinu základních práv a svobod. Postup Hradu český výbor odsuzuje. Uvádí, že podobně postupuje Úřad vlády ČR, který neumožňuje účast novinářům internetového deníku Forum 24 na tiskových konferencích vlády.

Nepřijatelný je podle výboru také postup Dostihového spolku, který odmítl akreditovat fotografa České tiskové kanceláře pro letošní Velkou pardubickou. Stanovisko výbor zveřejnil na svém webu. Připojila se k němu i centrála Mezinárodního tiskové institutu (IPI). Postup Pražského hradu kritizoval i předseda Syndikátu novinářů České republiky Adam Černý. (Zdroj: ČTK)

Silný vítr ráno zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku
Lanovka na Snezku

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku se dnes ráno nerozjel kvůli silnému větru na trase. Lanovka může být v provozu, pokud rychlost větru nepřesáhne 60 km/h. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl ráno v provozu, vyplynulo z údajů na webu lanové dráhy. Situace se může během dne změnit. Lanovka je v provozu v závislosti na počasí denně od 08:00 do 19:00. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

V Krkonoších ráno většinou pršelo a teplota byla do deseti stupňů Celsia. Podle Horské služby Krkonoše bylo ráno u hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů zataženo, silná mlha, tři stupně nad nulou. (Zdroj: ČTK)

Počet úmrtí s covidem v Česku přesáhl 30.000
Stát zavádí opatření ke zvýšení kapacity krematorií

V České republice počet úmrtí s onemocněním covid-19 překročil 30.000. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30.012 lidí, úmrtí ale v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích je nyní s onemocněním covid-19 nejméně pacientů od konce září, jejich počet klesl pod tisícovku. V pátek evidovalo ministerstvo zdravotnictví 990 hospitalizovaných s onemocněním covid-19, z toho 171 v těžkém stavu. (Zdroj: ČTK)

Pořadatelé kvůli covidu zrušili letošní ročník pochodu Praha-Prčice
pochod praha prcice

Pořadatelé zrušili letošní pochod Praha-Prčice, který byl kvůli pandemii posunutý z května na červen. Nepodařilo se splnit podmínky ohledně počtu účastníků ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky pro město Sedlec-Prčice, uvedli organizátoři na svém webu. Upozornila na to dnešní Mladá fronta Dnes. V pořadí 55. ročník se tak bude konat až 21. května 2022. Loni se akce kvůli epidemii také neuskutečnila.

Pořadatelé termín letošního pochodu, který je nejmasovější tuzemskou akcí svého druhu, nejdříve posunuli z 15. května na 13. června. K účasti měl být nutný chytrý telefon a počítalo se s elektronickou registrací. Nakonec se ale pochod neuskuteční ani v červnovém termínu. Organizátoři uvedli, že se navzdory snaze uspořádat akci s vyloučením všech epidemických rizik nepodařilo splnit podmínky ohledně počtu lidí ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky, které bylo podmínkou pro souhlas města Sedlec-Prčice s pořádáním pochodu. Proto byli nuceni letošní ročník pochodu zrušit. (Zdroj: ČTK)

Režim škol se od pondělí vrátí k plně prezenční výuce
Základní školy v uhelných regionech získaly z IROP 707 milionů

Ve školách se od pondělí opět zmírní režim protikoronavirových opatření. K plně prezenční výuce se vrátí zbytek základních škol a přidají se i střední školy, kde zároveň začnou státní maturity. Teoretickou výuku budou moct obnovit rovněž vysoké školy, které ale už budou mít v řadě případů zkouškové období. Rozvolní se režim základních uměleckých škol (ZUŠ) a středisek volného času. Povinné budou ve školách dál roušky a testování na covid-19, jeho frekvence se ale třeba v základních a základních uměleckých školách bude lišit. Desetičlenné skupiny dětí v kroužcích a ZUŠ se budou moct scházet i bez testu.

K teoretické výuce se do lavic od pondělí vrátí rovněž asi 361.919 středoškoláků z celé ČR. Dosud mohlo mít zhruba 300.000 z nich ve škole jen praktickou výuku. Například gymnazisti seděli v lavicích naposledy týden v prosinci a předtím do půlky října. Přibližně 70.000 maturantů začne v pondělí skládat státní didaktické testy z matematiky nebo z angličtiny. V úterý budou pokračovat povinným testem z češtiny a ve středu se budou konat testy pro studenty, kteří se přihlásili k dalším cizím jazykům nebo dobrovolné těžší zkoušce z matematiky. Testů se nebude účastnit asi 90 procent maturantů ze zdravotnických škol, kde mohli požádat o výjimku kvůli pomoci s covidem-19 v nemocnicích. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře