Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 1. 5. 2021

První máj byl klidný, lidé kritizovali vládní opatření 
1. Maj 2021

Dnešní oslavy 1. máje, které se druhý rok po sobě konaly v době epidemie koronaviru, byly komorní a klidné. Několik stovek lidí se na několika místech Prahy či v Brně zúčastnilo demonstrací proti vládním restrikcím. Řadu tradičních akcí politických stran organizátoři kvůli restrikcím předem zrušili. Dnešní svátek, které je pro některé svátkem práce a pro jiné oslavou lásky, si tak lidé připomněli jen se svými blízkými či na sociálních sítích.

Protivládní protesty se dnes obešly bez incidentů, policisté řešili především ty, kteří přišli na akce v rozporu s platnými opatřeními bez respirátoru. V Praze na dnešek pořadatelé ohlásili více než desítku demonstrací, dohlížely na ně tři stovky policistů. Všechny akce se obešly bez konfliktů, policie nemusela nikoho zadržet. Některé z účastníků i svolavatelů však nahlásila úřadům kvůli nedodržování vládních protikoronavirových opatření, zejména pak nenošení respirátorů či roušek. “Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky,” řekl odpoledne ČTK mluvčí pražských policistů Jan Daněk. (Zdroj: ČTK)

Růst počtu starobních penzí se po dvou desetiletích zastavil
predcasny duchod senior

Růst počtu lidí, kteří pobírají starobní penze, se loni po dvou desetiletích zastavil. Vyplácených důchodů meziročně ubylo. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jich na konci prosince vyplatila 2,4 milionu, tedy zhruba o 14.400 méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistik ČSSZ. Podle nich se počet meziročně snížil naposledy v roce 2002. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni výrazně zvýšil počet zemřelých, a to hlavně v podzimních měsících po nástupu dalších vln koronavirové epidemie.

Česká společnost stárne a seniorů postupně přibývá. Lidé nad 65 let tvoří pětinu obyvatel republiky. Sociální správa poskytovala v roce 2000 celkem 1,9 milionu starobních penzí. Za dvě desetiletí se počet starobních důchodců a důchodkyň zvedl zhruba o půl milionu, tedy asi o čtvrtinu. V minulém roce se trend obrátil. Před dvěma desetiletími úřad na konci roku 2002 vyplácel proti roku 2001 asi o 15.000 starobních důchodů méně. (Zdroj: ČTK)

Na pražské kandidátce SPOLU jsou Feri, Svoboda, Benda nebo Kolář
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Na pražské kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pro podzimní sněmovní volby jsou například poslanci Dominik Feri (TOP 09), Bohuslav Svoboda či Marek Benda (oba ODS) nebo starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici do voleb povede předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídryní ODS a dvojkou kandidátky je poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Koalice dnes kandidátku a své priority představila na tiskové konferenci na Petříně.

Prvním kandidátem za KDU-ČSL je na pátém místě zastupitel Prahy 12 a lékař Tom Philipp. Benda je na třetím místě listiny, čtvrtý je Feri, šestý Svoboda a sedmý další občansko-demokratický poslanec Pavel Žáček. Na osmé pozici pedagožka a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková za ODS, na devátém místě Kolář a první desítku uzavírá farmaceut a zastupitel hlavního města Prahy Petr Fifka, kandidát ODS. (Zdroj: ČTK)

Asi 300 lidí bylo evakuováno na Opavsku, kde hledač kovu našel nevybuchlou pumu
Nalez munice ve Vltave

Okolo 300 lidí bylo dnes evakuováno z domů v obci Sosnová na Opavsku, poté co tam hledač kovu našel nevybuchlou leteckou pumu z války. Vzhledem ke stavu munice provedl policejní pyrotechnik na místě její řízenou likvidaci. Lidé se mohli vrátit domů po několika hodinách. Policie to sdělila na twitteru.

Jednalo se o nevybuchlou leteckou pumu německé výroby o hmotnosti 250 kilogramů. Od toho se odvíjel prostor, který musel být evakuován. Jako bezpečný perimetr policie určila 1,5 kilometru. (Zdroj: ČTK)

Vydatný déšť může v neděli zvednout hladiny některých řek
vytrvaly dest povodne

V noci na neděli bude v Česku vydatně pršet, intenzivní srážky mohou zvednout hladiny některých řek. V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech začne o půlnoci platit povodňová bdělost, tedy nejmírnější varování před záplavami. Na jihu Moravy a na Vysočině zase v neděli hrozí silný vítr. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

“Očekávájí se vydatné srážky, které v průběhu sobotního večera začnou postupovat od jihozápadu přes naše území a zejména ve druhé polovině noci a v neděli ráno mohou místy přesáhnout intenzitu 30 milimetrů za šest hodin,” uvedli meteorologové. (Zdroj: ČTK)

GIBS prověřuje policejního funkcionáře, který údajně řídil opilý
GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje případ policisty, který ve čtvrtek večer údajně řídil opilý. ČTK to potvrdila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Muž se podle ní mohl dopustit trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což v případě prokázání viny hrozí až roční vězení či peněžitý trest. Podle informací ČTK jde o náměstka krajského ředitele středočeské policie.

“Mohu potvrdit, že se zabýváme případem policisty, který ve čtvrtek ve večerních hodinách řídil motorové vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost,” uvedla mluvčí. Server iDnes.cz uvedl, že muže zastavila hlídka na 18. kilometru dálnice D8 u Nové Vsi a opakovanou dechovou zkouškou zjistila u kriminalisty 2,29 a 2,39 promile alkoholu. (Zdroj: ČTK)

Hasiči o letošních čarodějnicích vyjížděli k 91 požárům, o dvacet víc než loni
pozary hasici

Hasiči v pátek během tradičního pálení čarodějnic vyjížděli v celé republice k 91 požárům, oproti loňské filipojakubské noci to bylo o dvacet víc. Jednalo se o menší požáry, které se obešly bez vážnějších zranění, informovala dnes ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Dlouhodobý průměr je 48 požárů denně. Za posledních deset let zaznamenali hasiči nejvíce požárů poslední dubnový den před třemi lety, a to 136.

V Česku letos stejně jako před rokem platila omezení proti šíření koronaviru a oficiální akce spojené s pálením ohňů se nemohly konat. Hasiči ale varovali, že nebezpečnější mohou být menší, ale neorganizované domácí táboráky. (Zdroj: ČTK)

Distanční výuky se neúčastnilo 11.300 žáků ZŠ a víceletých gymnázií
školy, covid, babiš,

Výuky na dálku se v Česku neúčastnilo 11.300 žáků veřejných základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií, tedy asi procento. Nejvyšší podíl dětí, které se do distančního učení nezapojily, byl v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Za mimořádné dotace školy dokupovaly 62.000 notebooků a 11.800 tabletů. Dětem ze svého celkového vybavení zapůjčily 41.000 zařízení. Zhruba každá sedmá škola svým žákům žádnou techniku nepůjčila.

Vyplývá to z výsledků průzkumu ministerstva školství. Závěrečnou zprávu má ČTK k dispozici. (Zdroj: ČTK)

Hotové očkování proti covidu má v Česku přes milion lidí
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Ukončené očkování proti nemoci-covid-19 má v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V zemi, která má zhruba 10,7 milionu obyvatel, se očkuje čtyři měsíce. Aspoň jednou dávkou bylo dosud očkováno 23,6 procenta populace starších 16 let, uvedl v pátek na twitteru ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celkový počet podaných dávek přesáhl tři miliony, plně očkovaných bylo k pátečnímu večeru 1,006.049 lidí. Poslední dubnový den podali zdravotníci 65.331 dávek vakcín proti covidu-19, to je o asi 11.000 méně než předchozí den a o zhruba 5000 víc než před týdnem. Ve čtvrtek 29. dubna bylo očkováno dosud rekordní množství lidí, téměř 77.000. Původně vláda plánovala, že bude v těchto dnech očkovat až 100.000 lidí denně.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.  (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře