Déšť a tání sněhu nadále zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku
Déšť a tání sněhu nadále zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, stoupl dnes dopoledne na více než 170. Nejvyšší, třetí stupeň byl na 20 místech. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil kolem 10:30 například na Labi ve stanicích Vestřev, Les Království, Stanovice a Brod, na Orlici v Týništi, na Chrudimce ve stanici Nemošice, na Doubravě v Pařížově, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou, Chlístově a Sázavě či Moravské Dyji v Janově.

Pro velkou část ČR platí stále varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje a severní část Moravskoslezského kraje. V západní části Čech už by se měla situace na řekách stabilizovat. “Naopak vzestupy, nebo kolísaní hladin očekáváme zejména u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,” uvedli dopoledne meteorologové. Na několika místech je extrémní stupeň nebezpečí.

Dnes by mělo být podle předpovědi zataženo až oblačno. Pršet bude pouze místy, zejména na horách. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi osmi až 12 stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem pěti stupňů. Vítr může mít v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h, odpoledne bude slábnout.

Jihočeský kraj a Vysočina

Na jihu Čech a Vysočině vystoupaly dnes ráno toky na pěti místech na nejvyšší povodňový stupeň. Jde o Nežárku v Lásenici a Rodvínově, na Vysočině je to Želivka v Poříčí a Želivi a Sázava v Chlístově. Vyplývá to z aktuálních informací hydrologů. Výstraha hydrologů platí minimálně do středy. Vzestup řek čekají na Šumavě, řekla dnes ČTK Eva Houbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Jihočeští hasiči měli na Štědrý den kolem 100 zásahů, odklízeli popadané stromy a čerpali vodu, uvedli na síti X.

“Roli bude hrát spíš vítr, srážky budou dnes minimální. Výstraha platí minimálně do středy, jde o tání vlivem teploty a větru. Nežárka a Lužnice, tam jsou druhé a třetí stupně, na Nežárce by to mělo dnes kulminovat, na střední a dolní Lužnici také. Vzestupy by se měly oživit na Šumavě, na Otavě se čekají druhé stupně, kulminovat by měly dnes. V podhůří Šumavy to bude klesat. Vzestupy se čekají na Lomnici a Skalici,” řekla Houbová.

Na jihu Čech dosáhly dnes ráno druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti, Lužnice v Bechyni, Černovický potok v Tučapech a Žirovnice v Žirovnici. Na Vysočině se dostaly na druhý stupeň Trnava v Hořepníku na Pelhřimovsku, Sázava ve Žďáru nad Sázavou, v Sázavě u Žďáru, ve Světlé nad Sázavou, v části Světlé s názvem Josefodol a pak Šlapanka v Mírovce na Havlíčskobrodsku.

Krajští hasiči měli v neděli kolem 100 zásahů. Odklízeli popadané stromy, odčerpávali vodu ze sklepů, monitorovali řeky v Českém Krumlově, Tučapech, Mirovicích a Stráži nad Nežárkou. “A na žádosti starostů jsme připravovali protipovodňová opatření v Mirovicích, Bechyni – Zářečí, Plavku a Plané nad Lužnicí,” uvedli na síti X.

V jižních Čechách bude dnes zataženo až oblačno, místy slabý občasný déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od osmi do 11 stupňů Celsia. Na Vysočině bude dnes také zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky, nejvyšší odpolední teploty stejné jako na jihu Čech. “Zpočátku dne očekáváme silné nárazy větru až 70 kilometrů v hodině,” uvedli meteorologové na webu.

Do lipenské přehrady přitéká teď čtyřikrát víc vody, než z ní odtéká. Přesto je kapacita nádrže stále dostačující a Vltava pod Lipnem by se neměla rozvodnit mimo koryto, řekl v neděli ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Vyšší přítok způsobily srážky z posledních dnů.

Karlovarský a Plzeňský kraj

Řada západočeských řek má stále po deštích a tání sněhu vzedmuté hladiny. Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity od Štědrého dne stále platí na Ohři v Karlových Varech – Drahovicích. V Karlovarském kraji je na druhém stupni Bystřice v Ostrově a Ohře na výtoku z nádrže Skalka. V Plzeňském kraji dnes ráno stoupla hladina Otavy v Rejštejně a později i v Sušici. Počasí zaměstnává v obou krajích hasiče, kteří mají denně desítky výjezdů, především odstraňování spadlých stromů, čerpání vody a odstraňování nebezpečných stavů. Štědrý večer se na západě Čech obešel bez požárů souvisejících s Vánocemi, informovali hasiči.

První povodňové stupně platí podle meteorologů v Karlovarském kraji na Svatavě ve Svatavě a v Kraslicích a na Teplé v Tepličce. V Plzeňském kraji dosáhly prvního stupně šumavské řeky Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách, dále Radbuza ve Staňkově, ve Lhotě a na nádrži České údolí, Mže na nádrží Lučina a ve Stříbře a Úterský potok v Trpístech, zvýšené průtoky se následně projevily i na Berounce, která má první stupeň v Plzni – Bílé Hoře a v Liblíně

V Plzeňském kraji řešili hasiči na Štědrý den 111 událostí. “V naprosté většině šlo o popadané stromy, patnáctkrát čerpání vody ze sklepů a pozemků, jedna dopravní nehoda a dva požáry menšího rozsahu. Ani jeden nesouvisel s Vánocemi,” uvedli na síti X. Dnes už mají 17 ukončených zásahů, všechny v kategorii technické pomoci. V jednom případě čerpali na šumavském Špičáku vodu, ostatní výjezdy byly k popadaným stromům.

Také hasiči v Karlovarském kraji stále sledují hladiny vodních toků a řešili desítky lokálních událostí. Mimo jiné bylo potřeba jen v sobotu večer připravit na použití 2000 pytlů s pískem. V neděli dopoledne a odpoledne přijali na tísňovou linku na pět desítek žádostí o pomoc, nejčastěji o čerpání vody ze zatopených prostorů. Čerpali například vodu v Mírové a chránili domy ve Svatavě. Na několika místech s velmi nízkým břehem se vylila z koryta i řeka Ohře.

“Po velmi náročných dnech se hasiči dočkali v průběhu Štědrého večera a noci na první svátek vánoční relativně klidu. Během pozdního večera a noci vyjížděli ke 12 událostem, kdy se jednalo o spadlé stromy na vozovky, jednou zasahovali u požáru krabice od zábavní pyrotechniky, dvakrát vyjeli k čištění propustků a dvakrát k čerpání vody ze sklepa. V jednom případě se jednalo o dopravní nehodu bez zranění, kdy osobní auto narazilo do stromu spadlého na silnici,” informoval dnes ČTK mluvčí hasičů Martin Kasal.

“V průběhu předvánočních dní i samotného začátku vánočních svátků jsme nezasahovali nikde u požáru způsobeného vánočními ozdobami či svíčkami na adventních věncích. Každý rok evidujeme jednotky případů požárů vánočních stromků, letos zatím ani jeden,” uvedli na síti X

Královéhradecký kraj

Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli lanovkáři na webu. Na Sněžce byla ráno mlha, kolem nuly, přičemž pocitová teplota vlivem větru klesla až k minus deseti stupňům.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, dva stupně nad nulou, 115 centimetrů sněhu a vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

V Krkonoších od pátku 22. prosince platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách v lavinových lokalitách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na hřebenech Krkonoš je zhruba 100 až 130 centimetrů sněhu.

“Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení 125 cm nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním až severozápadním větrem. Sníh se vlivem větru ukládá na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech. Teploty se pohybují na hřebenech hor nad nulou, srážky jsou dešťové a sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Voda v sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu,” uvedl dnes ráno Robert Dlouhý z horské služby.

Během dne má pršet, mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. “Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,” uvedl Dlouhý. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí také na polské straně Krkonoš.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince.

Deště a tání sněhu vzedmuly horní Labe 

Deště a tání sněhu vzedmuly hladiny vodních toků na řadě míst Královéhradeckého kraje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň byl dopoledne na šesti místech, druhý na devíti a na řadě míst řeky dosáhly prvního stupně, vyplynulo z údajů meteorologů. V noci na dnešek hasiči v kraji zasahovali zhruba ve 30 případech při čerpání vody, odstraňování naplavenin nebo čištění propustků.

“Všechny události, u kterých prozatím hasiči v souvislosti s povodňovými jevy zasahovali, jsou lokálního charakteru. Situaci pravidelně sledujeme a jsme v pohotovosti,” uvedli ráno hasiči na sociální síti X.

Do terénu museli ve zvýšené míře také energetici. K 09:00 v Královéhradeckém kraji evidovali jednu poruchu na vedení vysokého napětí, bez proudu bylo kolem 500 domácností na Náchodsku. “Situace na východě Čech se zlepšuje, i když stále fouká silný vítr. Naši technici odstranili velkou většinu poruch,” uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Nejčastější příčinou poruch je silný vítr, pád stromů a větví do vedení a námraza. “Máme na řadě míst poškozené izolátory, přetrhané vodiče,” dodala.

Třetí stupeň, ohrožení, platil dopoledne na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku, na přehradě Les Království, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Brodu na Náchodsku a také na Cidlině v Jičíně a Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku.

Na druhém povodňovém stupni byla dopoledne Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku, Bystřice v Rohoznici na Jičínsku, Úpa ve Zliči na Náchodsku, Metuje v Krčíně na Náchodsku, Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí, Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí a v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, Kněžna v Rychnově nad Kněžnou a také Zdobnice ve Slatině nad Zdobnicí. První povodňový stupeň platil dnes ráno například na Metuji, na Stěnavě na Náchodsku nebo na Bělé na Rychnovsku.

Vodní laguna se vytvořila například u mateřské školy v Hostinném na Trutnovsku, kde hasiči čerpali vodu, přemisťovali vybavení do vyššího patra a navezli několik vysoušečů. “Zasahovat jsme museli také v Kohoutově, kde začal přetékat rybník. Podařilo se vyčistit stavidla a kanál, voda již dále nepřibývala,” uvedli ráno hasiči.

V Královéhradeckém kraji má být dnes zataženo až oblačno, na horách místy, jinde ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou osm až 11 stupňů, na horách také nad nulou, do šesti stupňů Celsia. Vítr má vát čerstvý západní až jihozápadní s nárazy až 70 km/h, odpoledne a večer začne slábnout. Vlivem tání sněhu se budou nadále zvedat hladiny toků místy s dosažením stupňů povodňové aktivity.

Liberecký kraj

Hladiny řek v Libereckém kraji, které se zvedly při intenzivních deštích a tání v minulých dnech, už výrazně nestoupají. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Jizeře v Železném Brodě a na Kamenici v Plavech v okrese Jablonec nad Nisou. Meteorologové na dnešek předpovídají v regionu zataženo až oblačno, trvaleji bude pršet na horách.

Jizera dosáhla v Železném Brodě podle informací Povodí Labe dnes v 05:00 na úroveň 357 centimetrů a od té doby pomalu klesá. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity se v místě vyhlašuje při překročení úrovně 370 centimetrů. Od rána také klesá hladina Kamenice v Plavech.

Na první stupeň se povodňová aktivita snížila na Řasnici ve Frýdlantu. Stejný stupeň platí na Lužické Nise v Liberci a na několika místech na Českolipsku. Právě na Českolipsku hasiči na Štědrý den odčerpávali vodu z objektů a stavěli protipovodňová opatření.

V Libereckém kraji dnes stoupnou teploty až na 11 stupňů Celsia, na horách na sedm stupňů. Foukat bude čerstvý jihozápadní až západní vítr, během dne bude slábnout.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezské hasiče na Štědrý den zaměstnával především v odpoledních hodinách vítr. Požár spojený se svíčkami likvidovali jen jeden. Při něm se zranili dva lidé. ČTK to řekla mluvčí hasičů Kamila Langerová. Obecně hodnotí sváteční den jako klidný.

V Sedlicích na Novojičínsku začala kolem 20:00 od zapálené svíčky hořet vánoční dekorace. Na místě zasahovalo pět jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. “Plameny způsobily škodu okolo 50.000 korun. Dva lidé skončili v péči zdravotníků,” řekla.

Většina zásahů během Štědrého dne a večera tak souvisela s větrem, okrajově i s deštěm. Vítr Moravskoslezský kraj zasáhl v odpoledních a večerních hodinách. “Celkem od 18:00 do dnešních 10:00 jsme evidovali v souvislosti s větrem 18 výjezdů. V převážné části se jednalo o likvidaci spadlých větví. Ve zbývajících případech šlo o uvolněné plechy na střechách a čerpání vody ze sklepů,” řekla.

Olomoucký kraj

Na třech místech Olomouckého kraje platil dnes ráno druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Jde o stanice Lupěné, Moravičany a Loštice na Šumpersku, kvůli tajícímu sněhu tam hladina stoupla na Moravské Sázavě, na Moravě a Třebůvce. Druhý stupeň platil dosud také na stanici Hoštejn, hladina říčky Březná, která tam časně ráno dosáhla až třetího povodňového stupně, však kolem 08:00 klesla na první povodňový stupeň. Ten platí i na dalších osmi místech Olomouckého kraje, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na Šumpersku je ve všech třech případech druhých povodňových stupňů setrvalý stav. Moravská Sázava v Lupěné nyní dosahuje 220 centimetrů, druhý povodňový stav se vyhlašuje od dosažení dvou metrů. Na Moravě v Moravičanech hladina dosahuje k 287 centimetrům, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje od 300 centimetrů. V Lošticích na Třebůvce hladina nyní dosahuje 186 centimetrů, k dosažení třetího povodňového stupně jí zbývalo 34 centimetrů.

V Hoštejně dosáhla hladina říčky Březná dnes kolem 03:00 třetího povodňového stupně, tedy 180 centimetrů. Nyní tam hladina dosahuje 164 centimetrů, druhý stupeň se vyhlašuje od 165 centimetrů.

První povodňový stupeň platí podle informací ČHMÚ také v Habarticích na Šumpersku, v Raškově na Šumpersku, v Dlouhé Loučce, Šternberku a ve Velké Bystřici na Olomoucku, v Kokorách a v Polkovicích na Přerovsku a ve Stražisku na Prostějovsku.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji jsou na řadě míst po vydatném dešti a tání sněhu povodňové stupně. Třetí, nejvyšší je na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce Úhřeticích, na toku Žejbro v Rosicích a na Doubravě v Pařížově. Na druhý stupeň vystoupala například Novohradka v Luži, vyplynulo z údajů meteorologů.

Hasiči odstraňovali v noci na dnešek v souvislosti s povodněmi nejčastěji naplaveniny u jezů a mostů, čistili ucpané propusti a česle, čerpali vodu nebo stavěli protipovodňové hráze.

Do terénu museli ve zvýšené míře také energetici. K 09:00 v Pardubickém kraji evidovali pět poruch na vedení vysokého napětí na Chrudimsku, Svitavsku, Orlickoústecku, bez energie bylo zhruba 1200 domácností. Nejčastější příčinou poruch je silný vítr, pád stromů a větví do vedení.

“Poruchové čety jsou v terénu již několik dní i v noci. Prioritou je obnovit dodávky elektřiny všude, kde je to možné. Navýšili jsme počty pracovníků jak v terénu, tak na dispečinku i call centru,” uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

Podle meteorologů se hladiny toků budou vlivem tání sněhu zvedat i během dne.

V Pardubickém kraji má být dnes zataženo až oblačno, na horách místy, jinde ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty budou od osmi do 11 stupňů Celsia, na horách do sedmi stupňů nad nulou. Vítr bude silný, místy s nárazy do 70 km/h, odpoledne a večer by měl začít slábnout.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji platil dnes dopoledne druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, na pěti místech. Vyšších hladin dosáhly podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zejména Sázava, Jizera či říčka Chotýšanka na Benešovsku. Hasiči vyjíždějí kvůli čerpání vody nebo stavění protipovodňových zábran, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.

“Aktuálně čerpáme vodu v Osečku na Nymbursku, Vrdech na Kutnohorsku, Kostelní Lhotě na Nymbursku a Kutné Hoře,” uvedl mluvčí před 10:00. Pohotovost dnes dopoledne platila na Sázavě v Kácově, Nespekách a ve Zruči nad Sázavou, na Jizeře v Bakově nad Jizerou a Chotýšance ve Slověnicích. Na vzestupu byla Sázava ve Zruči a Kácově.

Hasiči v noci na dnešek vyjížděli podle Sýkory k 50 událostem, z toho 39 se týkalo technické pomoci. V 18 případech odstraňovali spadlé stromy a v deseti čerpali vodu nebo stavěli protipovodňové zábrany. Zasahovali například i u dvou požárů popelnic a pěti dopravních nehod.

Kraj Vysočina

Hasiči v Dobroníně na Jihlavsku chránili v noci na dnešek pomocí pytlů s pískem místní domy před rozlitou vodou ze Zlatého potoka. Hladina tam vystoupala na nejvyšší povodňový stupeň. Od nedělního odpoledne do dnešního rána měli hasiči v kraji kolem 60 zásahů, nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic a odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. Novináře o tom dnes informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Na Vysočině vystoupaly na nejvyšší povodňový stupeň rovněž Želivka v Poříčí a Želivi a Sázava v Chlístově. Vyplývá to z informací hydrologů. Na Štědrý den měli v hasiči kraji kolem 300 zásahů, bylo to nejnáročnější za posledních pět let, sdělila Musilová.

V noci se dostal na třetí stupeň povodňové aktivity Zlatý potok v Dobroníně na Jihlavsku. “Voda z koryta potoka se začala vylévat do okolí. Před vodou začala místní jednotka sboru dobrovolných hasičů chránit nemovitosti v okolí pytli s pískem,” uvedla mluvčí.

Za dnešek od 7:00 do 10:00 zasahovali hasiči v kraji čtyřicetkrát. Ve všech případech čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy a monitorovali rozvodněné toky. “Nejvíc událostí řešili za uplynulé tři hodiny hasiči na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku,” informovala Musilová.

Na Vysočině se dostaly na druhý stupeň Trnava v Hořepníku na Pelhřimovsku, Sázava ve Žďáru nad Sázavou, v Sázavě u Žďáru, ve Světlé nad Sázavou, v části Světlé s názvem Josefodol a pak Šlapanka v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Na Vysočině bude dnes zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky, nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat od osmi do 11 stupňů Celsia.

Hasiči v kraji měli letos na Štědrý den zhruba 300 zásahů. “Nejčastěji nás zaměstnaly technické zásahy v podobě odstraňování popadaných stromů a čerpání vody ze zatopených sklepů,” uvedla mluvčí. Hasiči vyjeli také ke třem dopravním nehodám, nikdo se při nich nezranil. Čtyřikrát zasahovali u požáru. Požár rozvaděče ve společnosti sídlící ve Stříteži na Jihlavsku způsobil škodu 500.000 korun. Po požáru pěti aut ve Velkém Meziříčí vznikla škoda pět milionů.

Zlínský kraj

Na pěti místech Zlínského kraje byl dnes ráno kvůli zvedajícím se hladinám toků první stupeň povodňové aktivity, což znamená bdělost. Ve všech případech jde podle meteorologů o setrvalý stav, výjimkou je Luhačovický potok v místní části Luhačovic Polichnu, kde hladina stále stoupá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

“Nejvyšší srážkové úhrny za uplynulých 12 hodin byly zaznamenány ve Zlínském kraji s maximem ve stanici Brumov – 15,9 milimetru za 12 hodin. V současnosti se v povodí Moravy srážky téměř nevyskytují,” sdělil ČTK mluvčí povodí Petr Chmelař s tím, že vlivem odtávání stoupaly celou noc průtoky ve vodních tocích. “Přes den očekáváme ojedinělý déšť či přeháňky. Dnes očekáváme kulminace v horních a středních částech povodí a následný pokles. V dolních úsecích vodních toků a v úsecích, kde budeme zvyšovat odtoky z přehrad, bude docházet k navýšení průtoků,” doplnil mluvčí.

První stupeň zaznamenali hydrologové kromě Polichna také na odtoku pod vodní nádrží Karolinka, na Bystřičce pod nádrží, v Bojkovicích a v Uherském Brodě. Tam tající sníh zvedl hladinu řeky Olšava, která nyní dosahuje 343 centimetrů. Druhý povodňový stupeň tam platí od 400 centimetrů, hladina však již několik hodin nestoupá.

Podle ČHMÚ je nyní v celé České republice kvůli srážkám a rychle tajícímu sněhu dosaženo stupňů povodňové aktivity na 166 místech. “Zimní povodně přinášejí větší komplikace, než jsou například povodně jarní a letní. Půda může být promrzlá, voda se nevsakuje, chybí vegetace. Takzvaně přírodě blízká protipovodňová opatření v těchto situacích ztrácejí efektivitu,” podotkl Chmelař. Proto je důležité podle něj správně manipulovat na vodních nádržích, což se v těchto chvílích také děje, a vodohospodáři reagují na aktuální situaci.

Zdroj: ČTK, Foto: HZS Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře