Počet v ČR registrovaných zbraní loni přesáhl milion

Počet v ČR registrovaných zbraní loni přesáhl milion, přibylo zbrojních průkazů

Počet v Česku registrovaných zbraní loni překročil milion, vzrostl o téměř tři procenta. O tři procenta na téměř 317.000 přibylo také majitelů zbrojních průkazů. Vyplývá to z údajů na webu policie. Držení střelných zbraní se dostalo do středu zájmu po prosincovém tragickém útoku střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Sněmovna v lednu schválila nový zákon o zbraních a střelivu, který zpřísňuje některá pravidla.

Zbrojní průkaz mělo v Česku loni 316.859 lidí, což bylo o 2820 víc než o rok dřív. Počet zaregistrovaných zbraní u držitelů zbrojních průkazů stoupl o 27.438 na 1,016.786 kusů. Zájem o zbraně v posledních letech setrvale roste. V roce 2020 vlastnilo zbrojní průkaz 307.372 obyvatel České republiky a registrovaných zbraní bylo 900.087.

Počty zadržených nelegálně držených zbraní policie neeviduje, za loňský rok ale podle zveřejněných statistik zaznamenala 380 skutků kvalifikovaných jako trestný čin nedovoleného ozbrojování. Je to podobné číslo jako v roce 2020, předloni bylo takových skutků 402.

Debatu o pravidlech pro držení střelných zbraní oživil útok, při kterém loni před vánočními svátky zemřelo v budově pražské filozofické fakulty 14 lidí a střelec, dalších 25 lidí bylo zraněno. Čtyřiadvacetiletý student fakulty k útoku použil legálně držené zbraně, policie mladíka spojila také s případem dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese na okraji Prahy z poloviny prosince. V tisku se následně objevily informace, že střelec se v minulosti léčil s psychickými problémy.

Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v ČR legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Žadatel musí být mimo jiné bezúhonný, způsobilý k právním úkonům a také zdravotně i odborně způsobilý, což dokládá posudky.

Nový zákon o zbraních a střelivu, který Sněmovna schválila před zhruba třemi týdny, ukládá prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní. Poslanci navzdory nesouhlasu ministerstva vnitra do vládního návrhu vložili dosavadní ustanovení, které zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře