Vohančice sází stromy, tisící strom zasadil prezident Pavel, Den za obnovu lesa, největší lesnická akce pro veřejnost, Intenzivní obnova lesů pokračuje, V novodobé historii ČR došlo k rekordnímu zalesňování

Tisíce lidí se zapojily do celorepublikové akce Den za obnovu lesa.

Účastníci dobrovolnické akce pomáhali uklízet lesy, obnovovat oplocení či sázet stromky. Součástí akce byl program pro děti i dospělé. Akci pořádal počtvrté státní podnik Lesy České republiky, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Den za obnovu lesa se konal v osmi regionech, a to v jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě.

“Počasí vyšlo skvěle, bylo takové pravé zářijové polojasné počasí, při kterém se v lese příjemně pracovalo. Na akci LČR dorazilo v Čechách i na Moravě 5200 lidí, kteří vysadili 29.000 stromků, především buků, dubů, lip, jedlí a smrků,” řekla dnes ČTK Jouklová. Akce skončila v 16:00.

Akce se konala například také ve Vráži na Benešovsku, které se zúčastnil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Další byly třeba na Vysočině u rybníka Radkovec nebo na Panském poli u Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku.

“Děkuji organizátorům a všem, kteří se zapojili do obnovy lesů. Dnes to ale zdaleka nebylo jen o sázení. Dostali jsme skvělou příležitost poznat práci lesníků a lidí, kteří v lesích pracují a starají se o ně. Zejména těm chci poděkovat,” uvedl Výborný.

Kromě zalesňování, tedy pracovní části dne, byli na většině míst profesionální dřevorubci, lidé si prohlédli lesnickou techniku a vyzkoušeli si i přibližování dříví s tažným koněm. Děti poznávaly například stopy zvěře nebo s rodiči zkusily střelbu ze vzduchovky nebo laserové pistole. Klub českých turistů představil také tipy na výlety, program doplnili i záchranáři. Někteří účastníci si zkusili změřit kmeny nebo hodit sekerou, mnozí ochutnali zvěřinu.

“Lidé přicházeli už hodinu před začátkem a všude se přirozeně zapojovali do práce a zajímali o všechno, co děláme, a to je s dobrým pocitem z povedeného dne asi to nejdůležitější,” řekl generální ředitel LČR Šafařík.

Poprvé se jednodenní akce Den za obnovu lesa konala v roce 2019 v době vrcholící kůrovcové kalamity. S 31.000 lidmi šlo tehdy o největší celostátní akcí svého druhu na podporu obnovy lesa a krajiny. Plánovaný druhý ročník se v roce 2020 nekonal kvůli epidemii koronaviru. Loňský ročník s návštěvou asi 6500 lidí a vysázením 34.000 stromků poznamenalo nepříznivé počasí.

Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Na vrcholu byla v letech 2019 a 2020, předloni ustupovala a loni se již podnik na většině území vrátil k normálnímu způsobu hospodaření.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře