Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 3. 6. 2021

Covid: Ve středu v Česku 348 nakažených a rekordní počet očkovaných
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu téměř 110.000 lidí, dosud nejvíc za jeden den. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

“Včera (ve středu) nový rekord v očkování, 109.861 za den,” uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru. Připomněl, že dnes o půlnoci se mohou k očkování začít na webu registrovat lidé od 16 do 29 let a vyzval je, aby možnost využili. Více než 100.000 dávek za den zdravotníci rozdali už minulý týden od středy do pátku a také v tomto týdnu v úterý.  Web ministerstva zdravotnictví před 08:30 hlásil za středu 57.650 dávek očkování, později číslo aktualizoval na údaj uváděný Babišem. Celkem bylo podle webu od začátku vakcinace loni v prosinci rozdáno zhruba 5,54 milionu dávek, u většiny vakcín jsou potřebné dvě. Ukončené očkování má víc než 1,59 milionu lidí. (Zdroj: ČTK)

Nejvlivnější ženou Česka zůstala podle Forbesu Schillerová
Alena Schillerová

Nejvlivnější ženou Česka podle časopisu Forbes zůstala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pořadí se nezměnilo ani na dalších dvou místech, druhá je eurokomisařka Věra Jourová a třetí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Do první desítky se nově dostala na čtvrtou pozici vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová a na desáté místo spolumajitelka dodavatele stavebnin DEK Petra Kutnarová. Forbes svůj žebříček poskytl ČTK.

“Pokud vliv měříme i tím, na kolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není nadále vlivnější Češky než Alena Schillerová,” uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Žádná jiná žena v Česku podle něj momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz. “V čase nynější koronavirové krize a jejích dopadů navíc ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku,” doplnil. (Zdroj: ČTK)

Policie dopadla gang výrobců pervitinu, vydělal podle ní 60 milionů korun
policie,

Policie koncem května dopadla gang šesti lidí, kteří vyráběli pervitin a prodávali ho v Praze a středních a jižních Čechách. Kriminalisté předpokládají, že organizovaná skupina vyrobila přibližně 60 kilogramů drogy za 60 milionů korun. Policie všech šest členů skupiny obvinila z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, pět z nich soud poslal do vazby. Hrozí jim až 18 let vězení. Na policejním webu to uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

“Skupina byla schopna v průběhu noci na jeden var uvařit až půl kila vysoce kvalitního produktu,” uvedl mluvčí. “Každý člen skupiny měl přesně stanovenou činnost, předem byl stanoven i podíl ze zisku a hmotnost drogy, kterou musel prodat,” dodal. Peníze za pervitin členové skupiny podle Rybanského utráceli za nákup surovin pro výrobu drogy a také za dlouhé luxusní dovolené v Malajsii a Karibiku, za nemovitosti a drahá auta nebo sexuální služby. (Zdroj: ČTK)

Změny velvyslanců opozice kritizuje jako hazard či nezodpovědnost
Sněmovna, poslanci, parlament,

Odvolání 21 velvyslanců, o kterém dnes informoval server Hospodářských novin (HN), považují opoziční strany za hazard s diplomacií či nezodpovědnost. Šéfka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) v tiskové zprávě uvedla, že krok chápe jako snahu vlády udržet si přízeň prezidenta Miloše Zemana. Pirátský poslanec Jan Lipavský ČTK sdělil, že bude usilovat o svolání mimořádného jednání zahraničního výboru Sněmovny.

Kabinet podle HN u většiny z 21 odvolaných velvyslanců schválil v utajeném režimu nové kandidáty. Změny se týkají pětiny šéfů ambasád. Jmenování musí podepsat prezident Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů podle HN předjednalo. Deník uvedl, že mezi diplomaty a odborníky na zahraniční politiku se spekuluje, že hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. (Zdroj: ČTK)

Hamáček zprostil ve vrbětické kauze mlčenlivosti šéfa rozvědky i policie
Jan Hamáček ČSSD

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s vrbětickou kauzou zprostil mlčenlivosti šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla a policejního prezidenta Jana Švejdara. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Po vypršení lhůty pro reakci na předžalobní výzvu se chystá podat žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži, že na interní schůzce hovořil o úmyslu “vyměnit mezinárodní skandál” kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Šéf rozvědky Šimandl vystoupil začátkem května na uzavřeném jednání Sněmovny, která následovala po zveřejnění informací webu Seznam Zprávy. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace v takovém rozsahu, a odkázal na příslušné komise. Hamáček dnes bez dalších podrobností uvedl, že Šimandla i Švejdara zprostil mlčenlivosti. (Zdroj: ČTK)

Očkování těhotných je podle odborné společnosti možné, lépe po 12. týdnu
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Těhotné ženy se podle dnes vydaného stanoviska České vakcinologické společnosti mohou očkovat proti covidu-19. Na twitteru o tom informoval její předseda Roman Chlíbek. Vhodné je hlavně u žen s vyšším rizikem nákazy, například pracujících ve zdravotnictví, nebo obézních, s cukrovkou a astmatem a obecně nad 35 let. Při nákaze koronavirem hrozí těhotným horší průběh i předčasný porod. Na doporučení odborníků dnes upozornil deník Právo. Stanovisko ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

“Očkování proti onemocnění covid-19 v těhotenství je možné a mělo by být nabízeno těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika,” píše se ve stanovisko, na kterém spolupracovala i Česká gynekologická a porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. (Zdroj: ČTK)

Soud v Brně zpřísnil Březinovi trest na 14 let a 9 měsíců, ovlivňoval svědky
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest vězení zlínskému lihovému bossovi Radku Březinovi z 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby v letech 2012 až 2014 v lihové kauze pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Kromě zpřísnění trestu mu soud uložil i zákaz činnosti ve vedení firem na deset let a propadnutí majetku. Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun odpykává 13 let vězení. Kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze si vyslechlo tresty dalších sedm lidí včetně jeho exmanželky. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu pro odvolání.

Březina byl v roce 2017 za obchody s nezdaněným lihem pravomocně odsouzen k 13 letům vězení, způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. Podle rozsudku brněnského soudu Březina od zadržení ve věci v říjnu 2012 do ledna 2014 nabídl z vazby pět až deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy. Ovlivnit se podle rozsudku snažil i soudce, aby propustili z vazby jeho bratra Tomáše. Přes svoji tehdejší manželku Stanislavu podle rozsudku úkoloval podřízené a chtěl po nich, aby se naučili sepsané výpovědi nebo aby zapírali či “zapomínali”. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků. Březinovou soud potrestal čtyřmi lety vězení. (Zdroj: ČTK)

Poslankyně řečnila bez roušky, muselo se dezinfikovat
Zuzana Majerova Zahradnikova Trikolora Svobodni Soukromnici

Poslankyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková na plénu vystoupila bez respirátoru i roušky. Řečniště muselo být dezinfikováno. Předsedající schůze vyzval poslankyni, aby si ústa a nos zakryla, jinak jí bude muset udělit důtku. Majerová argumentovala, že má negativní test.

Tři nezařazení poslanci z hnutí Trikolóra budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Jejich šéfka Majerová Zahradníková však upozornila na to, že to neznamená souhlas s opozicí, která dnešní schůzi svolala. „My vládě důvěru vyslovit nemůžeme, ale z naprosto rozdílných důvodů. Opozice a její hejtmani kolaborovali s vládou, i účastí na totalitním pandemickém zákonu, který jen navazuje na nouzový stav,“ uvedla. (Zdroj: Seznam Zprávy)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře