Zpravodajství čr, ZPRÁVY Z ČR, online zpravodajství

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 15. 5. 2021

Čeští hokejisté porazili před MS Rusy a vyhráli turnaj
hokej,

Čeští hokejisté v posledním přípravném zápase před mistrovstvím světa porazili Rusko 4:0 a vyhráli České hry v Praze. V konečném hodnocení seriálu Euro Hockey Tour obsadili druhé místo za sbornou, na čemž dnešní výsledek již nemohl nic změnit.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána před večerním odletem na šampionát v Rize vyhráli všech devět zápasů. O první výhře nad Ruskem v sezoně se postarali góly Filip Zadina, Jiří Sekáč, Jakub Flek a Tomáš Zohorna. Brankář Šimon Hrubec udržel poprvé v reprezentaci čisté konto. Sborná bude příští týden v pátek v Rize prvním soupeřem Čechů na mistrovství. (Zdroj: ČTK)

MeSES odmítá kritiku, kterou vůči ní v pátek vznesla skupina lékařů
MeSES

Zřízení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) umožnilo rychle připravit odborná doporučení, postavená na převládajících vědeckých názorech. Skupina tak dnes reagovala na kritiku, kterou vůči ní v pátek vzneslo několik významných lékařů. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku.

Výhrady vůči podílu MeSES na řízení protiepidemických opatření v Česku v pátek zveřejnila skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. MeSES poskytuje vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňuje na webu. Poslední je 10. května, kdy vládě doporučovala postupovat při zmírňování opatření konzervativně a nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny. (Zdroj: ČTK)

V Liberci lidé demonstrovali proti očkování dětí, testům a rouškám
demonstrace v Liberci proti ockovani deti a rouskam

Říkáme DOST! Nesahejte už na naše děti! Žádné pasy, žádné testy! Děti musí žít, volně dýchat a svobodně si hrát. Taková hesla dnes zněla hlavním náměstím v Liberci, kde se sešlo několik stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost se současnými nařízeními vlády a také odpor proti plánovanému očkování dětí proti covidu-19. Na náměstí dnes hojně mířili rodiče s dětmi, nechyběly vlajky, co ale většina účastníků neměla, byly roušky či respirátory.

Na průběh akce dohlíželi policisté, připravený byl i antikonfliktní tým. “Zasahovat ale nemuseli,” řekl ČTK krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policisté jen opakovaně vyzývali organizátora, aby zajistil, aby lidé na náměstí dodržovali rozestupy a nasadili si ochranu úst a nosu. (Zdroj: ČTK)

Nepomuk slaví 300. výročí blahořečení sv. Jana
Jan Nepomucký, Nepomuk, Plzeňsko
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Nepomuku dnes odhalili a požehnali “staronovou” litinovou sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Stojí uprostřed kruhové křižovatky U Pyramidy při výjezdu z čtyřtisícového města na České Budějovice. Šlo o součást oslav 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého, které silně omezuje pandemie koronaviru.

Hlavní akcí bude nedělní poutní mše v kostele sv. Jana Nepomuckého, kterou bude sloužit arcibiskup Dominik Duka. Výročí připomenou i Svatojánské slavnosti Navalis v Praze. Slavnosti zahájí v 17:30 mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Následovat bude procesí na Karlově mostě a zvonění z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. (Zdroj: ČTK)

Úřady práce vyplatily kvůli epidemii 18.000 mimořádných dávek za 62 mil Kč
Úřad práce nabízí pomoc zaměstnavatelům i zaměstnancům, Šanci na zkrácený pracovní úvazek pro nezaměstnané otevírá nový projekt Úřadu práce ČR s názvem FLEXI

Úřady práce od začátku epidemie vyplatily lidem, na které dopadla koronavirová krize, zhruba 18.000 dávek mimořádné okamžité pomoci. Celkem jim poskytly přes 62 milionů korun. Většinu podpor a vydané sumy lidé dostali od poloviny října po nástupu dalších koronavirových vln. ČTK údaje poskytla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Experti na sociální problematiku poukazovali dřív na to, že dávku není snadné získat. Ministerstvo práce u covidové podpory zmírnilo podmínky.

“Úřad práce v důsledku epidemické situace administruje nejčastěji dávku mimořádné okamžité pomoci spojenou s covidem-19. Dávkou lze hradit základní životní potřeby, jako je strava, nájem, energie, ošacení, hygienické prostředky, telefon, internet či hypotéka a od letošního března také na nákup respirátorů,” uvedla mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Seznam Zprávy: Hamáček měl let do Moskvy zamluvený
Jan Hamáček ČSSD

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) měl pro svou dubnovou cestu do Moskvy zajištěnou přepravu armádním letadlem, potvrdilo serveru Seznam Zprávy ministerstvo obrany. Podle vyjádření mluvčího resortu byl let stornován několik hodin před zveřejněním informaci o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničních skladů ve Vrbětících v roce 2014. Hamáček tvrdí, že příprava cesty do Ruska byla od počátku zastíracím manévrem a ve skutečnosti se neměla vůbec uskutečnit. Příprava letu ale podle serveru Seznam Zprávy nasvědčuje tomu, že ministr na jednání do Moskvy odletět chtěl, a to v době, kdy už měl informace o ruském podílu na výbuších.

Žádost o zajištění letecké přepravy do Moskvy a zpět podal Hamáčkův resort ministerstvu obrany ve středu 14. dubna. “V pátek ráno tedy ministr obrany podepsal souhlas s poskytnutím letadla. O den později, tedy v sobotu dopoledne, pak přišlo storno žádosti z ministerstva vnitra,” řekl mluvčí obrany Jan Pejšek serveru Seznam Zprávy. (Zdroj: ČTK)

Po vydatném dešti se na řadě míst v Česku rozlily řeky
povodně, hasiči,

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na dnešek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dnes dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň. Podle meteorologů ale mohou být hladiny na jihozápadě Čech a v části Středočeského kraje zvýšené až do sobotního poledne, přičemž v sobotu očekávají další přeháňky a ojediněle bouřky. Kvůli tomuto varování meteorologů pražský magistrát preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a od dnešního večera náplavky u Vltavy.

Hasiči v souvislosti s vydatným a přívalovým deštěm vyjeli ke stovkám případů, zejména odčerpávali vodu ze sklepů a likvidovali spadané stromy. (Zdroj: ČTK)

Od pondělí se rozšíří výuka na školách a otevřou se restaurační zahrádky
zahradky restauraci

Od pondělí čeká obyvatele Česka další vlna zmírnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Rozšíří se výuka ve školách, za stanovených podmínek se otevřou restaurační zahrádky, obnoví se provoz fitness center či posiloven a venku se budou moci pořádat kulturní akce. Vedle toho budou opět povoleny návštěvy pacientů v nemocnicích a více lidí než dosud bude moci do zoologických a botanických zahrad. Vzhledem k lepšící se epidemické situaci v zemi o uvolnění dalších restrikcí rozhodla vláda v týdnu.

Zřejmě nejvíce reakcí vyvolala oznámená podmínka pro otevření zahrádek stravovacích provozů ohledně jejich hostů, kteří musí být testovaní, očkovaní nebo prodělali covid-19. Podnikatelé to kritizovali s tím, že nemají pro vymáhání takového dokladu či pro vykázání hosta z podniku oporu v zákonu. Zástupci gastronomie následně domluvili s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, že v restauracích by mohlo místo kontroly testů na koronavirus stačit vyvěsit sdělení, že obsluhováni budou jen hosté splňující podmínky ministerstva zdravotnictví. Odpovědnost by tak nepadla na provozovatele podniků, ale na zákazníky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek pak oznámil, že restauratéři nebudou muset splnění uvedené podmínky u hostů kontrolovat, zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole ze strany policie či hygieniků. Otevřené zahrádky vedle toho budou muset dodržet aspoň 1,5metrové rozestupy mezi stoly a u stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové domácnosti. (Zdroj: ČTK)

Počet nově nakažených covidem v pátek klesl k tisícovce
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. Oproti předchozímu pátku bylo nových případů zhruba o třetinu méně. V závěru pracovního týdne ale mírně zpomalilo i očkování. V pátek zdravotníci aplikovali 79.328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Průměr za pět pracovních dnů tohoto týdne je 1355 případů, o týden dříve to bylo 1943 nových případů ve všední den. I statistika úmrtí vykazuje zlepšení. Od začátku května zemřelo 431 lidí, u kterých byl nový koronavirus prokázaný. Na každý májový den tak připadá zhruba 31 případů. Dubnový průměr byl 84 úmrtí. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá v Česku 74 nových případů nákazy za posledních sedm dní. Je to o pět méně, než ministerstvo udávalo v pátek. Poklesem pod 75 případů vláda již dříve podmínila otevření zahrádek restaurací. Ty v Česku obnoví provoz v pondělí 17. května. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře