Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 20. 5. 2021

Poslanci se sejdou k rozdělování peněz nemocnicím ve čtvrtek 27. května
Sněmovna, poslanci, parlament,

Ke spornému rozdělování evropských peněz nemocnicím a k údajnému střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se poslanci sejdou ve čtvrtek 27. května. Mimořádnou schůzi dnes svolal z podnětu části opozice předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Návrh programu předpokládá také debatu o současném stavu očkování proti covidu-19 a plánu vlády na řešení dopadů epidemie na úroveň vzdělávání.

Způsob rozdělování peněz část opozice ve Sněmovně kritizovala, když rozhodující byla podle ní rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Padaly i výzvy ke zrušení tohoto kola přidělování peněz Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se tehdy vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládaly na pravdě.

Ministerstvo pro místní rozvoj posléze ohlásilo, že spornou výzvu pro dotace nezruší. Odložilo ale vyhlášení další výzvy. Kraje budou hledat další kritéria, která by se při hodnocení projektů mohla použít. V úvahu připadá například míra spolufinancování. Česko může získat z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covidu-19 celkem 18,4 miliardy korun. (Zdroj: ČTK)

Rada VŠ vyzvala vládu, aby usilovala o růst platů vysokoškolských učitelů
Vysoké školy, rektoři

Odměňování pracovníků vysokých škol není dostatečné a ovlivňuje konkurenceschopnost vysokých škol při získávání mladých lidí na trhu práce, usnesl se dnes sněm Rady vysokých škol (RVŠ). ČTK o tom informovala Ludmila Míčková z Agentury RVŠ. Sněm ocenil snahu politiků o trvalý růst mezd v takzvaném regionálním školství, zároveň ale vyzval vládu, aby se o to samé snažila i v případě vysokých škol.

Průměrný hrubý plat učitelů v regionálním školství, tedy v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách, vzrostl loni podle ministerstva školství (MŠMT) na 44.202 korun. V meziročním srovnání se zvedl o 10,2 procenta. Průměrná mzda v Česku stoupla loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 4,4 procenta na 35.611 korun měsíčně. (Zdroj: ČTK)

Zákaz prodeje ve večerkách nebyl dostatečně odůvodněný, řekl NSS
vecerky potraviny

Ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo zákaz nočního prodeje ve večerkách. Dubnová opatření proto byla v rozporu se zákonem, uvedl v novém rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Aktuálně platným opatřením, které obsahuje obdobné omezení, se soud zabývat nemohl. Firma Karel Vávra – potraviny s.r.o., která provozuje obchod v Praze, totiž zpochybnila jen dvě opatření z dubna. NSS rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek zpřístupnil na svém webu.

NSS připomněl, že pandemický zákon požaduje, aby ministerstvo odůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s konkrétními činnostmi. Ministerstvo jen obecně konstatovalo, že riziko spočívá v setkávání a kontaktech nehomogenních skupin lidí ve vnitřních prostorech. Podle NSS ale u malé prodejny potravin nestačí pouze obecné odůvodnění. Stejnou logikou by totiž bylo možné zakázat jakýkoli kontakt mezi lidmi. (Zdroj: ČTK)

ČSÚ: On-line poslalo údaje ke sčítání podle odhadů 87 pct. obyvatel
Sečteno a podtrženo: první zajímavosti ze Sčítání 2021, Sčítání lidu 2021, Sčítací komisaři

Ve sčítání lidu vyplnilo a poslalo své údaje elektronicky podle odhadů statistiků 87 procent obyvatel Česka. Podíl je tak vyšší, než se podle průzkumu očekávalo. Statistici obdrželi přes 4,2 milionu formulářů on-line. Poštou pak dosud dorazilo 795.000 papírových tiskopisů. ČTK to dnes sdělil Český statistický úřad (ČSÚ). Sčítání se konalo od 27. března do 11. května. První výsledky budou na přelomu letošního a příštího roku.

Podle lednového průzkumu agentury Kantar uvažovalo o elektronickém vyplňování údajů 71 procent lidí. Podle odhadů statistiků nakonec on-line formulář zvolilo 87 procent obyvatel republiky. V přepočtu je to kolem 9,3 milionu lidí. Celkem 64 procent těch, kteří se sečetli elektronicky, se do sčítacího systému přihlásilo v počítači a 36 procent v mobilu či tabletu. Celkem bylo k termínu 11. května odevzdáno 4,217.261 elektronických a 683.000 listinných sčítacích formulářů. (Zdroj: ČTK)

Anonym opět vyhrožuje útokem na školu, policie přijala opatření
policie,

Anonym opět vyhrožuje útokem na nespecifikovanou školu. Informace serveru iDNES.cz potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle serveru jsou v ohrožení mateřské a základní školy, policie je varovala před možností útoku během dneška a pátku. Policisté podle Ibeheje přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Podobnou hrozbou se kriminalisté zabývali před 14 dny.

“NCOZ se intenzivně zabývá opětovnou anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku, tentokrát na nespecifikovanou školu. Přijali jsme preventivní opatření (veřejná i skrytá) v součinnosti s krajskými ředitelstvími policie. Vyvíjíme maximální úsilí směřující k vypátrání autora výhrůžky,” sdělil ČTK Ibehej. (Zdroj: ČTK)

Vrchní soud potvrdil muži 18 let vězení za obchodování s lidmi
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Július Rigo si za novodobé otrokářství ve Velké Británii a za další trestné činy odpyká 18 let vězení. Trest mu dnes potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl i odvolání ostatních obžalovaných. Rigova partnerka Darina Cicková tak kvůli obchodování s lidmi stráví za mřížemi devět let, Karel Ádám šest. Zbytku skupiny – uprchlé Blance Sárköziové a Rigovu bratru Josefovi – potvrdil soud podmíněné tresty za kuplířství a vydírání.

Hlavního strůjce vykořisťování Riga uznaly české soudy vinným vedle obchodování s lidmi také ze znásilnění, vydírání, nebezpečného vyhrožování a z dvojího manželství s Cickovou. Vzali se totiž navzdory tomu, že Rigo už v Británii jednu ženu měl. Za obchodování s lidmi hrozí osm až 15 let vězení, soudy však Rigovi sazbu zvedly kvůli tomu, že spáchal ještě další závažné trestné činy. „Osmnáctiletý trest je přísný, máme však za to, že nijak nevybočuje ze zákonnosti. Sbíhají se tady tři zločiny a dva přečiny,“ podotkl předseda odvolacího senátu Luboš Vrba. (Zdroj: ČTK)

Arnika: Podle studie řada obalů z fastfoodů obsahuje problematické látky
obaly

Ve většině testovaných obalů rychlého občerstvení i recyklovaných taškách byly nalezeny problematické perfluorované látky (PFAS). Obsahovalo je 32 z 42 vzorků, včetně těch z kompostovatelných materiálů, nakoupených v šesti evropských státech. Testy zaznamenaly PFAS také ve všech analyzovaných vzorcích z Česka, uvedli dnes zástupci organizace Arnika, kteří na studii spolupracovali. Látky PFAS se v obalech využívají kvůli schopnosti odpuzovat olej.

Skupina PFAS zahrnuje více než 4500 látek. Na seznamu zakázaných látek je jich v současnosti několik. Podle Arniky jsou však problematické i další zástupci této skupiny. Expertka na toxické látky Karolína Brabcová uvedla, že se PFAS kumulují v přírodě a čistírny odpadních vod je mnohdy nezachytí. Zdůraznila také, že PFAS negativně působí na imunitní a hormonální systém lidí. Kromě obalů jsou PFAS používány například v kosmetice, voděodolných textiliích či hasicích pěnách. (Zdroj: ČTK)

Soud v kauze Stoka přehrával odposlechy, Švachula na nich prý mluví o úplatcích
Stoka, ANO, Švalucha, Faltýnek, úplatky, korupce

Krajský soud v Brně dnes při projednávání kauzy údajné korupce na radnici Brna-středu přehrával odposlechy. Jeden z nich zachytil schůzku obžalovaného někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly a spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Podle El-Talabaniho se hovor točil mimo jiné i kolem vybírání úplatků. Hlavní líčení pokračovalo zhruba po dvouměsíční pauze. Pokračovat se bude 26. května, strany navrhly soudu provedení dalších důkazů, především výslechy svědků.

Policie zaznamenala schůzku Švachuly a El-Talabaniho v říjnu 2016 v kavárně v brněnském obchodním centru IBC. Rozhovoru místy nebylo přes kavárenský ruch příliš rozumět, padala ale slova jako vyprání peněz, vyčištění peněz či zprocesování. Spolupracující obviněný podnikatel El-Talabani následně uvedl, že se hovor týkal úplatků při zadávání veřejných zakázek na radnici městské části, tamní správy nemovitostí i vybírání úplatků z městských firem. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Pro očkování ve firmách zatím není dostatek vakcín
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Pro očkování ve firmách není zatím podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dost vakcín. Prioritou je naočkovat registrované u praktiků, řekl dnes Babiš ČTK v Lysé nad Labem. Praktičtí lékaři podali 507.000 dávek očkování proti covidu, v Česku jich bylo ve všech očkovacích centrech a ordinacích aplikováno téměř 4,4 milionu.

Dosud praktici podávali převážně vakcínu od AstraZeneky, ode dneška k nimi směřuje i přímá distribuce vakcíny Moderna. Praktikům ale půjde tento týden místo slíbených 50.000 dávek této vakcíny jen 37.000 dávek. Víc jí totiž bude třeba na druhé dávky v očkovacích centrech. “Tam to musíme ještě doladit,” uvedl dnes Babiš k dodávkám do ordinací praktických lékařů. Nyní se k očkování mohou registrovat lidé starší 40 let, o otevření registrace pro další věkové kategorie bude podle Babiše rozhodnuto v neděli, v plánu je kategorie lidí starších 35 let. Ještě v červnu by se měla otevřít registrace pro všechny věkové kategorie od 16 let. (Zdroj: ČTK)

Praktici dostanou tento týden méně vakcíny Moderna, než čekali
očkování, vakcíny

Do ordinací praktických lékařů dorazí tento týden místo slíbených 50.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna jen 37.000 dávek. Víc jí totiž bude třeba na druhé dávky v očkovacích centrech, řekl dnes na tiskové konferenci předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden přislíbil, že v květnu a červnu dostanou praktici všechnu Modernu, přijít jí má 454.000 dávek.

Očekávané stanovisko České vakcinologické společnosti, která zřejmě dnes navrhne nepodávat vakcíny Johnson & Johnson a AstraZeneca lidem mladším 50 let, podle praktických lékařů zkomplikuje vakcinaci v jejich ordinacích, protože od jiných výrobců k nim zatím téměř nesměřují. (Zdroj: ČTK)

Zprávu o financování neodevzdala včas třetina politických stran
peníze,

Více než třetina z 250 politických stran a hnutí neodevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí včas zprávu o svém financování za uplynulý rok. Není mezi nimi ani jedna sněmovní strana, řekla ČTK mluvčí úřadu Luisa Divišová. Podle ní zákonem stanovenou povinnost do 1. dubna splnilo 151 z celkem 250 povinných subjektů.

Stranám a hnutím, které neodevzdaly zprávu, zaslal úřad výzvu k dodatečnému dodání. Strany s neúplnými zprávami úřad vyzval k doplnění informací. Pokud subjekty na výzvu nebudou reagovat, přistoupí úřad ke správním řízením. “V případě, že by uložená sankce nevedla k nápravě a přestupek by se opakoval, úřad může podat podnět vládě na pozastavení činnosti dotčené strany či hnutí. Takový návrh pak putuje do rukou Nejvyššího správního soudu,“ uvedl Navrátil. (Zdroj: ČTK)

Dva muži zemřeli a dvě ženy se zranily při nehodě na výjezdu z Prahy k D4
tragicka autonehoda

Dva muži dnes dopoledne zemřeli a dvě ženy se zranily při nehodě osobního auta na výjezdu z Prahy k dálnici D4 poblíž dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Řidič vyjel mimo silnici. Vyplývá to z informací policejního mluvčího Jana Rybanského a twitteru pražské zdravotnické záchranné služby.

Záchranná služba k nehodě ve Strakonické ulici vyslala lékařský vůz, dvě sanitky a také vrtulník. Dva zraněné muže záchranáři resuscitovali, ženy byly po nehodě při vědomí a utrpěly středně závažná poranění, uvedla záchranná služba na twitteru. “O život obou mužů jsme bojovali více než půl hodiny. Následkem nehody utrpěli velmi vážná poranění, proto se nám bohužel boj vyhrát nepodařilo…,” doplnila. Dvě ženy ve věku 58 a 79 let záchranáři převezli do Fakultní nemocnice v Motole. “Obě měly pohmožděný hrudník, starší navíc úraz zápěstí,” napsali. Auto podle fotografie z místa nehody, kterou zveřejnili, zřejmě narazilo do stromu. (Zdroj: ČTK)

Podle syna jedné z vrbětických obětí prezident Zeman šíří dezinformace
Prezident Miloš Zeman

Šíříte dezinformace, napsal prezidentovi Miloši Zemanovi v otevřeném dopise syn jednoho ze dvou zaměstnanců firmy Imex Group, kteří zahynuli v říjnu 2014 při explozi muničního skladu ve Vrběticích. Právník Ondřej Havránek zároveň prezidenta vyzval, aby nepravdy šířit přestal. Text má ČTK k dispozici. Ze dvou explozí muničních skladů ve Vrběticích jsou podle českých bezpečnostních složek podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Zeman v minulosti ale prohlásil, že existuje víc vyšetřovacích verzí. Server iRozhlas citoval na twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, podle nějž Havránek Zemanovi křivdí.

Prezident dříve řekl, že kromě verze o zapojení ruských tajných služeb dlouhodobě existuje i verze o neodborné manipulaci s výbušninami. V rozhovoru na Frekvenci 1 navíc 16. května odkázal na rozhovor s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), podle které mohly výbuchy sloužit k zakrytí manka v muničním skladu.

“Bezprostředně po vašem projevu byly lidmi obeznámenými s vyšetřováním vaše závěry týkající se další vyšetřovací verze odmítnuty a bylo jasně deklarováno, že v současné době je pouze jedna jediná vyšetřovací verze, spojená se zapojením agentů ruské GRU,” uvedl Havránek v textu. (Zdroj: ČTK)

Americký konvoj dorazí do tábora u Jihlavy v neděli nad ránem
Americti voaci armada USA NATO cviceni

Američtí vojáci budou při svém přesunu z Německa do Maďarska v neděli odpočívat v Rančířově na Jihlavsku. První část konvoje má dorazit okolo 4:00, v cestě bude pokračovat po 21:00. Přes Českou republiku se kvůli cvičení Severoatlantické aliance (NATO) přesune 600 vojáků a 190 kusů techniky. Armáda v Rančířově vybudovala zázemí s kapacitou 300 lidí, vojáci se v něm vystřídají. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce logistiky ministerstva obrany Štefan Muránský.

“Česká republika se zavázala k poskytování této schopnosti v roce 2014 a od roku 2015 poskytujeme takovéto zabezpečení především pro americké jednotky, které se přesouvají přes naše území. Dává nám to možnost vyzkoušet si schopnost, ke které jsme se zavázali a kterou budujeme,” řekl Muránský. Armáda je schopná zajistit americkým vojákům i stravu, kvůli pandemii se podle něj ale letos budou Američané stravovat z vlastních zásob. (Zdroj: ČTK)

Počet nových případů covidu klesl i ve všední den pod tisícovku
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Počet pozitivních testů na koronavirus klesl i ve všední den pod tisícovku. Ve středu jich laboratoře potvrdily 777, nejméně ve všední den od loňského 7. září. Je to zhruba o 500 méně než před týdnem, oproti úterý počet nově potvrzených případů nákazy klesl zhruba o 400. Počet zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 se blíží 30.000, ke středě jich ministerstvo od začátku epidemie eviduje 29.967. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Očkováno bylo ve středu podle dostupných údajů 84.897 lidí, zhruba o 1200 méně než minulý týden.

Dále se snižuje i denní počet zemřelých s potvrzenou nákazou. V posledních dnech umírá do 20 pacientů denně, pod padesátkou se počet drží od 29. dubna, pod stovkou od 11. dubna. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených. Klesá i množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. Ke středě hospitalizovaných ubylo oproti minulému týdnu přibližně o téměř 600 na 1141, což je nejméně od konce loňského září. Ve vážném stavu je nyní 213 pacientů. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší. K dnešnímu ránu bylo v českých nemocnicích volných zhruba 6200 standardních lůžek s kyslíkem, 27 procent z jejich celkového počtu. Neobsazených lůžek s umělou plicní ventilací bylo asi 660, tedy 29 procent. (Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře