Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 10. 6. 2021

Zeman: Rezoluci europoslanců o Babišovi neberu příliš vážně
Prezident Miloš Zeman

Rezoluci Evropského parlamentu odsuzující střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) považuje prezident Miloš Zeman za právně nezávazné usnesení, které nebere příliš vážně. Řekl to dnes Frekvenci 1 a Parlamentním listům při návratu z pracovní cesty do Rakouska. “Je to právně nezávazné usnesení, takže v každém případě ho neberu příliš vážně,” řekl Zeman.

Rezoluce vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert. Podpořilo ji ve středu večer 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155. Schválený text je reakcí na dubnové zveřejnění konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Firma proto nemá podle komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Babiš s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do svěřeneckých fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. (Zdroj: ČTK)

Opozici rezoluce EP nepřekvapuje, Babiš by měl podle ní střet zájmů řešit
opozice, babiš, eu, střet zájmů

Čeští opoziční politici považují střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) za jasný, takže je nepřekvapuje usnesení, ve kterém jej odsoudil Evropský parlament (EP). Předsedové opozičních stran ČTK sdělili, že Babiš by měl záležitost řešit, v současnosti je totiž mimo jiné příčinou špatné pozice České republiky u partnerů v zahraničí. Premiér by podle nich měl odejít z politiky, nebo zajistit, aby holding Agrofert z jeho svěřenských fondů nepobíral dotace. České úřady pak politici vybízejí k tomu, aby peníze vyplacené Agrofertu vymáhaly.

EP v právně nezávazné rezoluci vyzval orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů. “Usnesení EP jasně ukazuje, jak špatnou pozici má Česko pod vedením současné vlády u partnerů v zahraničí. Premiér dělá ostudu, vicepremiér plánuje cesty do Moskvy, ministr zahraničí je neviditelný. Tato vláda není schopna hájit zájmy ČR,” napsal ČTK předseda ODS Petr Fiala. (Zdroj: ČTK)

Zeman by uvítal, kdyby měla běloruská opozice v ČR kancelář
Cichanouska Belorusko opozice

Prezident Miloš Zeman by uvítal, kdyby si běloruská opozice v Praze zřídila styčnou kancelář. Vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské to navrhl při úterní schůzce v Lánech. Zeman to řekl Frekvenci 1 a Parlamentním listům při návratu z pracovní cesty do Rakouska. “Bylo to přátelské setkání a já jsem jí mimochodem navrhnul, jestli by běloruská opozice neměla mít v Praze styčnou kancelář, protože by to asi bylo dobře,” řekl Zeman o setkání.

Cichanouská přijela na čtyřdenní návštěvu Česka na začátku tohoto týdne. Setkala se kromě Zemana také například s premiérem Andrejem Babišem (ANO), předsedy obou komor Parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS) a Radkem Vondráčkem (ANO) a dalšími politiky či představiteli neziskových organizací. (Zdroj: ČTK)

Facebook smazal stránky Volného, ten chce videa šířit jinde
Poslanec Volný, policie, trestní stíhání, flákanec

Společnost Facebook smazala na stejnojmenné sociální síti stránky poslance Lubomíra Volného vystupujícího za Volný blok. Zdůvodnila to porušením svých pravidel. Volný, který byl do Sněmovny zvolen za SPD a v posledních měsících kolem sebe soustředil odpůrce vládních opatření proti koronaviru, chce svá videa na internetu šířit dál prostřednictvím profilů svých podporovatelů a také na jiné sociální síti. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Magdalena Szulc za Facebook uvedla, že firma chce lidem dávat hlas, ale také chce, aby se všichni uživatelé cítili bezpečně. “Stránku Lubomíra Volného jsme smazali pro opakované publikování materiálu, který porušuje naše standardy, především pravidla týkající se šíření nenávisti, šikany, obtěžování a nahoty,” cituje server Szulc. Volný uvedl, že smazání svých facebookových stránek očekával. “Proto jsme si vytvořili síť lidí, kteří restreamují naše videa, aby se dostala mezi co nejvíc lidí,” řekl Seznam Zprávám. (Zdroj: ČTK)

Koronavirus uzavřel Domov důchodců ve Velkých Hamrech, jeden klient zemřel
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. Nákaza se prokázala také u dalšího klienta, nakažená je i pracovnice z přímé péče. Ta očkování odmítla a právě ona zřejmě klienty nakazila. Ukazuje se, že neočkovaní pracovníci jsou v sociálních a také zdravotnických zařízeních největším rizikem, řekl dnes ČTK ředitel domova Čestmír Skrbek.

Na případ upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Domov ve Velkých Hamrech patří se 130 klienty k velkým zařízením sociálních služeb v Libereckém kraji. “Všichni naši klienti jsou proti koronaviru očkování a také většina zaměstnanců, z 90 se jich očkovat nenechalo jen sedm. Udělal jsem všechno proto, abych je k očkování přesvědčil, nutit je ale nemohu,” řekl Skrbek. (Zdroj: ČTK)

Mládežnické organizace uvítaly úpravu podmínek PCR testování pro tábory
Detske tabory testovani na covid

Mládežnické organizace uvítaly středeční oznámení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) o změně podmínek pro PCR testování na covid-19 na letních táborech. To, že se děti s PCR testem nebudou muset na táboře po sedmi dnech testovat znovu, podle nich ušetří čas i peníze. Například podle organizace Pionýr ale jde jen o částečnou úlevu, protože u dětí s antigenními testy se bude muset opakované testování stejně zajišťovat. ČTK to dnes řekli zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) a jejích členských organizací.

Podle opatření, které v pondělí schválila vláda, se měli účastníci letních táborů testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Případně se budou moct prokázat potvrzením o prodělání nemoci či o očkování. Pořadatelé táborů s opakovaným testováním nesouhlasili a žádali ministerstvo o změnu. Vojtěch pak ve středu oznámil, že opakované testování zůstane jen u antigenních testů. (Zdroj: ČTK)

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený
covid pas, covidový certifikát

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

“Nyní máme problém s generováním certifikátů o očkování nebo testu. Dnes v 11 hodin jsme posílili servery a večer ještě upravíme systém tak, aby zase fungoval bez problémů. Omlouváme se za případné problémy,” napsali zástupci Chytré karantény. Za první tři dny si stáhlo certifikát více než tři čtvrtě milionu lidí.  (Zdroj: ČTK)

Babiš: Nemocnice Bulovka dostala polní nemocnici příkazem, je z obliga
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Nebude-li mít pražská Fakultní nemocnice Bulovka 90 milionů korun na zaplacení provozu polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, bude to muset zaplatit ministerstvo financí. Premiér Andrej Babiš to dnes řekl novinářům při návštěvě Olomouce. Řekl, že podle jeho dosavadních zjištění cenu za pronájem vyjednalo ministerstvo zdravotnictví a nemocnice to dostala příkazem. Polní nemocnice sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19, nebyla však využita.

“Dostal jsem podklady, podle kterých je skutečně Bulovka z obliga. My jsme jako vláda rozhodli o záložní nemocnici, ale neřekli jsme kde a jak, to realizovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle podkladů, které jsem dostal, ministerstvo zdravotnictví určilo cenu, vyjednalo cenu a Bulovka to dostala příkazem, domníval jsem se, že to bylo jinak,” uvedl premiér. Novinářům v Olomouci řekl, že požádal ráno ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) aby zjistil, kdo určil cenu 29 korun za metr. “Mně se to zdálo od začátku předražené. Proč jsme nešli do O2 Universum, kdo to vyjednal. Je potřeba to prošetřit,” doplnil Babiš. (Zdroj: ČTK)

Senát: Zastavování bezvýsledných exekucí se má týkat i starších případů

Zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí by se mělo týkat podle Senátu i starších případů, nikoli jen nových. Novelu exekučního řádu dnes horní komora vrátila i s dalšími změnami k opětovnému projednání poslancům. Sporné zavedení místní příslušnosti exekutorů podle krajů s principem, aby měl jeden dlužník jednoho exekutora, se mezi ně nedostalo.

Předloha má zavést šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor bezvýslednou exekuci při splnění určitých podmínek zastavil. Bezvýsledná exekuce by se mohla ještě dvakrát prodloužit, mohla by trvat nejdéle 12 let. Senátor Tomáš Goláň (ODS) upozornil na to, že první exekuce by se mohly zastavovat vzhledem k navrhované účinnosti novely až v roce 2028. Senát navrhl, aby se nynější šestileté a delší exekuce mohly zastavovat už v roce 2023, tedy rok po účinnosti novely. Věřitelé a exekutoři se podle Goláně budou moci v této době dohodnout na dalším postupu. (Zdroj: ČTK)

Hejtmani budou s vládou jednat o dotacích pro nemocnice, silnicích či očkování
Společné prohlášení hejtmanů a primátora Prahy k vyhlášení stavu nebezpečí

O dotacích z unijního programu REACT-EU na posílení zdravotnictví, financování silnic druhých a třetích tříd a sociálních služeb či očkování proti covidu-19 bude v pondělí jednat vláda s Asociací krajů. ČTK to sdělili mluvčí asociace Hana Brožková a úřad vlády. Pětice hejtmanů se jednání v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech zúčastní osobně, další se připojí přes videokonferenci. Vláda poté bude pokračovat ve svém řádném zasedání.

Kabinet a hejtmani by se měli zabývat nedávnou výzvou z programu REACT-EU za 5,5 miliardy korun. Způsob rozdělování peněz na rozvoj zdravotnictví kritizovala část krajů i opozice. Rozhodovala podle nich rychlost podání projektu. Liberecký kraj kvůli tomu v polovině května podal předžalobní výzvu na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Úřad následně uvedl, že existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy, a rozhodující je splnění řady kritérií. (Zdroj: ČTK)

Ve středu přibylo v Česku o sto méně případů než před týdnem
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 248 případů koronaviru, zhruba o sto méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů ve všední den zůstávají nejnižší od konce srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden 19 nakažených. Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 37 případy a nejnižší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde je pod pěti. Z okresů je nejhorší situace na Českokrumlovsku, kde incidenční číslo činí 88. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy. Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17.000. Podobně ubývá úmrtí s potvrzenou nákazou. V březnu s nemocí covid-19 za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, nyní se zhruba 14 dní drží denní počet úmrtí pod deseti. V Česku s potvrzeným onemocněním covid-19 dosud zemřelo 30.211 lidí. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře